Dorobek artystyczny

Nagrody

06
Czerwiec
2024
22:06

Tarnowska nagroda filmowa

Czytaj więcej

19
Kwiecień
2024
06:04

Nagroda im Mordechaja Anielewicza za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA

Czytaj więcej

15
Czerwiec
2022
07:06

HONOROWE CZŁONKOSTWO ZAIKS

Czytaj więcej

14
Wrzesień
2021
07:09

Nagroda apoximeno

zobacz więcej zdjęć (16)

Nagroda APOXIOMENO

Nagroda Stowarzyszenia europejskich służb mundurowych i Policji

Czytaj więcej

26
Czerwiec
2021
06:06

2 miejsce w rankingu marek osobistych Forbes Women

Czytaj więcej

08
Luty
2020
18:02

Nagroda za kunszt aktorski - GONG DANUTKI - Lublin Teatr Stary 8.02.2020. Fot. Dorota Awiorko

zobacz więcej zdjęć (7)

GONG DANUTKI - nagroda za kunszt aktorski

Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, właścicielka dwóch teatrów, pisze scenariusze, dzienniki, książki, śpiewa. Mocna osobowość. Krystyna Janda została właśnie laureatką lubelskiej nagrody teatralnej „Gong Danutki”. – To nagroda dla tych, którzy są gwiazdami, ale nie gwiazdorzą, serio traktują swój zawód aktora – wyjaśniała w sobotę Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie.
„Gong Danutki” to nagroda związana z festiwalem Śleboda/Danutka, poświęconym pamięci Danuty Szaflarskiej, wielkiej damy polskiego filmu i sceny. Tegoroczna, druga edycja imprezy, której organizatorem jest Teatr Stary w Lublinie, zaczęła się w środę 5 lutego i potrwa do niedzieli, 9 lutego. Sobota niepodzielnie należała do Krystyny Jandy. Wspaniałej, żywiołowej, mądrej i zabawnej, wciąż pięknej Jandy, która błyszczy na scenie od 45 lat. Kobieta z marmuru, kobieta z żelaza – mówią o niej. Na scenie bez reszty żyje emocjami swych bohaterów. Swoje własne też potrafi wyrażać z pasją. Nie ukrywa poglądów politycznych. – Jestem przerażona tym, co dzieje się w Polsce – wyznała w sobotę.
Janda jest drugą laureatką nagrody przyznawanej za kunszt aktorski. Pierwszy „Gong Danutki” otrzymał Janusz Gajos, obecny także na sobotniej uroczystości w Teatrze Starym, której bohaterką była jego wybitna koleżanka. Na widowni siedzieli także Jerzy Sthur, Magda Umer, Krzysztof Varga. Laureatka obdarzona gongiem i bukietem czerwonych róż wręczonych przez prezydenta Lublina Krzyszofa Żuka zasiadła na scenie, by w rozmowie z Grażyną Torbicką podzielić się z publicznością refleksjami o sztuce, polityce, naturze ludzkiej.

Czytaj więcej

09
Październik
2019
23:10

Warszawianka Przemian - nagroda 2019

zobacz więcej zdjęć (3)

Krystyna Janda WARSZAWIANKĄ PRZEMIAN 2019

Tytuł Warszawianki Przemian trafił do Krystyny Jandy, a Warszawianki Roku – do ginekolożki Nicole Sochacki-Wójcickiej. Wyniki ogłoszono podczas środowej gali w Forcie Sokolnickiego.

Plebiscyt Warszawianka Roku ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową przyczyniła się do rozwoju i promowania miasta. W tym roku odbyła się jego druga edycja.

Czytaj więcej

23
Wrzesień
2019
23:09

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida - statuetka. Fot. Maciej Łysakowski

zobacz więcej zdjęć (4)

Nagroda Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA

🔸 Krystyna Janda, 🔸 Wiesław Myśliwski, 🔸 Leon Tarasewicz i 🔸 Janusz Wawrowski zostali laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019‼️ Nagrodę „Dzieło życia” odebrał 🔸 Adam Myjak ART.
Nazwiska laureatów ogłosili, podczas gali na zamku Królewskim w Warszawie, przewodniczący kapituł: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek. Statuetki wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
– Przez te 18 lat nagrodziliśmy 81 twórców, tworzących, mieszkających na Mazowszu, ludzi bez których kultura polska, kultura Mazowsza byłaby znacznie uboższa – powiedział przewodniczący Ludwik Rakowski, witając gości.

Teatr

Kapituła Teatralna nominowała trzech znakomitych aktorów. Jednym z nich jest Grzegorz Damięcki, który zagrał Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie”, wystawianym w Teatrze Ateneum w Warszawie. Doceniono również Krystynę Jandę za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania”, granym w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzeja Seweryna, który na deskach Teatru Polskiego w Warszawie wcielił się w rolę Witolda Gombrowicza w sztuce „Deprawator”.

Czytaj więcej

13
Wrzesień
2019
16:09

Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Krystynie Jandzie

Czytaj więcej

09
Wrzesień
2019
23:09

Warszawianka Roku 2019 - ogłoszenie nominacji - 4 września 2019, Fot. Maciej Łysakowski

zobacz więcej zdjęć (3)

Nominacja dla Krystyny Jandy do tytułu WARSZAWIANKA PRZEMIANw Plebiscycie WARSZAWIANKA ROKU 2019

Plebiscyt Warszawianka Roku

– kandydatki do tytułu Warszawianka Przemian:
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, Krystyna Janda, prof. dr hab. Ewa Łętowska, Krystyna Starczewska, Ludwika Wujec
Zagłosować może każdy!

Głosując, wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Przemian). Głosowanie trwa do 6 października – w przypadku głosowania drogą internetową do godz. 23.59, a w przypadku głosowania papierowego do godziny 16.00.
Głosować można:
• elektronicznie za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
• papierowo za pomocą formularza dostępnego:
o na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
o podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB.
Wypełnione formularze papierowe można:
• wysłać elektronicznie na adres email: warszawiankaroku@um.warszawa.pl
• dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem Warszawianka Roku lub dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich.

Czytaj więcej

07
Czerwiec
2019
19:06

Nagroda - statuetka ORŁA BIAŁEGO 2019. Fot. Maciej Łysakowski

zobacz więcej zdjęć (5)

Nagroda - statuetka ORŁA BIAŁEGO

Fundacja Orła Białego przyznała Krystynie Jandzie  nagrodę –  statuetkę Orła Białego za wielki wkład w rozwój polskiej kultury i jej rozsławianie w świecie.

Czytaj więcej

01
Czerwiec
2019
17:06

Medal „Za mądrość obywatelską”

Krystyna Janda z medalem „Za mądrość obywatelską”!

W sobotę 1 czerwca w samo południe w Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego        Urzędu Miasta Krakowa prezydent profesor Jacek Majchrowski wręczy uroczyście Krystynie Jandzie medal ,,Za mądrość obywatelską”.

Wśród poprzednich laureatów są między innymi prof. Andrzej Zoll, prof. Ewa Łętowska, prof. Leszek Balcerowicz, red. Jerzy Baczyński, Wiesław Myśliwski. prof. Adam Strzembosz.

Jury Medalu uznało bezdyskusyjnie:

,,Za mądrość, która w dzisiejszych czasach jest też odwagą, oraz za niezwykłe wzruszenia artystyczne, które dają nam także obywatelską nadzieję”.

Czytaj więcej

26
Maj
2019
23:05

ZAPISKI Z WYGNANIA - LAUREATEM 14. FestiwalU Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w GDYNI

zobacz więcej zdjęć (10)

Spektakl „Zapiski z wygnania” laureatem 14. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni

Spektakl „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer wygrał zakończony w niedzielę wieczorem w Gdyni 14. Festiwal Sztuk Współczesnych R@Port. Laureatem 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej została sztuka „Siostry” Rafała Wojasińskiego.

O wynikach Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port oraz Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poinformowała PAP Marzena Szymik-Mackiewicz z Działu Literackiego Teatru Miejskiego w Gdyni, w którym odbyła się gala finałowa obu konkursów.

Siedem przedstawień podczas festiwalu R@Port oceniało jury w składzie: reżyser teatralna Małgorzata Bogajewska, teatrolog prof. Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz oraz dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Czytaj więcej

20
Maj
2019
22:05

Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Krystyna Janda zdobyła Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Tytuł Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymała Krystyna Janda. W nocy z soboty na niedzielę Jury 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwal Sztuki Aktorskiej ogłosiło werdykt.

Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” z Teatru Polonia w Warszawie otrzymała tytuł Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych, nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę Wojciecha.

Czytaj więcej

01
Marzec
2019
23:03

O!Lśnienia 2018 - nagroda kulturalna ONETu i Miasta Krakowa w kategorii TEATR, za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA, w reż. Magdy Umer

zobacz zdjęcie

O!Lśnienia 2018

1 marca 2019 r. w Krakowie, na gali wręczenia nagród kulturalnych ONETu i Miasta Krakowa, Krystyna Janda otrzymała nagrodę O!Lśnienia 2018 – w kategorii TEATR, za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA, w reż. Magdy Umer.

Czytaj więcej

03
Luty
2019
09:02

SŁODKI KONIEC DNIA, reż. Jacek Borcuch - plakat na World Film Festival Sundance (USA) 2019

zobacz więcej zdjęć (9)

Specjalna Nagroda Aktorska na Festiwalu Filmowym w Sundance 2019

Jury Festiwalu Filmowego WORLD FILM FESTIVAL SUNDANCE 2019 przyznało Specjalną Nagrodę Aktorską dla Krystyny Jandy za rolę w filmie SŁODKI KONIEC DNIA w reż. Jacka Borcucha.

A World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting was presented by Charles Gillbert to: Krystyna Janda, for Dolce Fine Giornata / Poland (Director: Jacek Borcuch, Screenwriters: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch, Producer: Marta Habior) — In Tuscany, Maria’s stable family life begins to erode as her relationship with a young immigrant develops against a backdrop of terrorism and eroding democracy.

Czytaj więcej

08
Styczeń
2019
22:01

Paszporty Polityki 2018 - nagroda - okładka

zobacz więcej zdjęć (9)

PASZPORTY POLITYKI - TYTUŁ KREATORA KULTURY 2018

Nagroda za błyskotliwość, pracowitość, odwagę artystyczną i życiową. Za to, że pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów, dając na scenie, w kinie i w mediach codzienne świadectwo, że trzeba i warto walczyć o wartości humanistyczne, bronić słabszych i chronić człowieczeństwa w każdych czasach.

Za poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić i teatr i życie. A także za wybitne kreacje teatralne i filmowe, od „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy po ,,Zapiski z wygnania“ według pamiętnika ofiary antysemickiej nagonki Marca ’68 Sabiny Baral, grane w założonym przez siebie Teatrze Polonia.

Czytaj więcej

16
Grudzień
2018
11:12

PIERWSZA NAGRODA AKTORSKA ZA NAJLEPSZĄ ROLĘ KOBIECĄ 11. FESTIWALU TEATRALNEGO BOSKA KOMEDIA - KRAKÓW 2018

PIERWSZA NAGRODA AKTORSKA EX-AEQUO (w wysokości 10 000 PLN) ZA NAJLEPSZĄ ROLĘ KOBIECĄ FESTIWALU
– Sandra Korzeniak za rolę w Pod Presją
– Krystyna Janda za rolę w Zapiski z wygnania
Wykorzystując literackie wzory, aktorka ucieleśnia polityczne i humanistyczne treści – nie stosując ani realistycznych bądź melodramatycznych mechanizmów, ani osądów. Jej głos – dosłownie i metaforycznie – wyraża głośny sprzeciw wobec faszyzmu, nie ferując żadnych wyroków.
NAJLEPSZYMI PRODUKCJAMI (50 000 PLN) BOSKIEJ KOMEDII 2018 roku ogłaszamy:
– Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Wykorzystując wysoki stopień realizmu w przedstawieniu tak aktorskim, jak i scenograficznym, nagrodzona produkcja wychodzi daleko poza emocje. Zamierzony cel osiąga poprzez multimedia, szczególny styl gry głównej aktorki oraz atmosferę dramatu. Ich połączenie daje potężny ładunek emocjonalny o politycznym wydźwięku.
– Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer
Nie uciekając się do żadnych nowych, wymyślnych form teatralnych, trzymając się jedynie doniosłego politycznie tekstu oraz fantastycznej gry aktorskiej, przedstawienie łączy doświadczenia subiektywne z pamięcią, by otwarcie mówić o ekstremizmach odradzających się nie tylko w Polsce, ale w całym świecie.

 

Czytaj więcej

14
Październik
2018
16:10

XVII Festiwal Prapremier NIE/PODLEGŁA - Bydgoszcz 2018

zobacz zdjęcie

Nagroda dla Krystyny Jandy za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne, w spektaklu „Zapiski z wygnania”

Werdykt XVII edycji Festiwalu Prapremier
Jury XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018 w składzie:

1. Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca)
2. Jacek Kopciński
3. Seb Majewski
4. Paweł Miśkiewicz
postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody oraz trzy wyróżnienia.
Wyróżnienia:
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pani Małgorzaty Witkowskiej za rolę w spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś” w reżyserii Martyny Majewskiej;
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pana Jana Sobolewskiego za rolę w spektaklu „Żaby” w reżyserii Michała Borczucha;
– wyróżnienie w wysokości 3 000 zł za bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości przez dramatopisarza i polsko-irański zespół spektaklu „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”.
Trzy równorzędne nagrody w wysokości 6 000 zł:
– Krystynie Jandzie za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne, w spektaklu „Zapiski z wygnania”;
– Sandrze Korzeniak i zespołowi aktorskiemu spektaklu „Pod presją” za kreacje zbiorową umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki;
– twórcom spektaklu „Cezary idzie na wojnę” za udaną próbę stworzenia oryginalnej formy teatralnej i wykorzystanie jej do podjęcia dyskusji z tradycyjnym modelem męskości.

Bydgoszcz 14.10.2018

Czytaj więcej

22
Wrzesień
2018
12:09

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 2018 - dyplom

zobacz więcej zdjęć (3)

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 2018

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya dla Krystyny Jandy została przyznana za wybitne osiągnięcia artystyczne, w tym w szczególności w sztuce monodramu.

Doroczną nagrodę przyznał zarząd polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC AICT Polska.

Wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się 22 września 2018.

Czytaj więcej

29
Czerwiec
2018
20:06

Katarzyna Błachiewicz-Koryga - Dyrektor Teatru Polonia i Och-Teatru odebrała w imieniu Krystyny Jandy nagrodę

zobacz więcej zdjęć (3)

Krystyna Janda - nagroda dla Najlepszej Aktorki w konkursie na Najlepszą Polską Sztukę Współczesną

Poznaliśmy najlepsze polskie sztuki współczesne. Grand Prix dla „Zagubionego chłopca” z Opolski Teatr Lalki i Aktora!

Jury przyznało także 9 nagród indywidualnych: za reżyserię Pawel Passini („Zagubiony chłopiec”), za muzykę Maja Kleszcz („Bzik. Ostatnia minuta” Teatr Współczesny w Szczecinie), nagrody aktorskie: Krystyna Janda („Zapiski z wygnania” TEATR POLONIA), Matylda Baczyńska („Ikebana” Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Sara Celler-Jezierska („Łauma, czyli czarownica” Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska (za role w przedstawieniu „Puppenhaus. Kuracja” TR Warszawa), Nagroda im. Jana Świderskiego dla Dawida Żłobińskiego („1946”, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Nagroda Specjalna dla Marty Guśniowskiej („Marvin” Opolski Teatr Lalki i Aktora).

Czytaj więcej

03
Maj
2018
23:05

Medal im. Mordechaja Anielewicza wydany przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

zobacz więcej zdjęć (10)

MEDAL HONOROWY - POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

Szanowni Państwo,Drodzy Widzowie,

z dumą i radością informujemy Państwa, że za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Pani Krystyna Janda została uhonorowana Medalem im. Mordechaja Anielewicza wydawanym przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Kapituła Stowarzyszenia przyznaje medale ludziom, którzy występują przeciw ksenofobii, nancjonalizmowi i antysemityzmowi.

Czytaj więcej

30
Marzec
2018
16:03

Zwycięzcy Plebiscytu Publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - Łódź 2018 - Tytuł Najlepszej Aktorki dla Krystyny Jandy za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA w reż. Magdy Umer. Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

zobacz więcej zdjęć (5)

Najlepsza Aktorka XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - Łódź 2018

Zwycięzcy Plebiscytu Publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Widzowie Festiwalu po obejrzeniu ośmiu spektakli (jedenastu przedstawień) biorących udział w Plebiscycie, oddając swoje głosy na kartach do głosowania i za pośrednictwem głosowania na stronie internetowej Festiwalu przyznali:

Tytuł Najlepszej Aktorki
Pani Krystynie Jandzie
za rolę w spektaklu
„Zapiski z wygnania”
w reżyserii Magdy Umer
z Teatru Polonia w Warszawie

Czytaj więcej

21
Grudzień
2017
19:12

Nagroda GUSTAW 2017. Biuletyn Informacyjny ZASP, nr 43 wiosna 2018.

zobacz więcej zdjęć (20)

NAGRODA STOWARZYSZENIA ZASP - GUSTAW 2017

Krystyna Janda Laureatką Nagrody Gustaw

Po raz kolejny Stowarzyszenie ZASP przyznało „Gustawa”, swoją najważniejszą nagrodę za zasługi dla środowiska teatralnego i promocję polskiej kultury, której nazwa upamiętnia wybitną postać świata sztuki: Gustawa Holoubka – aktora, reżysera, pedagoga, społecznika i komentatora polskiej sceny publicznej.
Laureatką Nagrody „Gustaw” za rok 2017 została Krystyna Janda: aktorka, reżyserka, twórczyni i współorganizatorka – wraz z nieżyjącym już, wybitnym operatorem filmowym, Edwardem Kłosińskim – Teatru Polonia, a także kreatorka kolejnej sceny – Och-Teatru.  Prezes „Fundacji na rzecz Kultury”, która to Fundacja ma pod opieką oba wymienione teatry. Inicjatorka przedstawień plenerowych wpisanych w stołeczną tkankę miejską, ( m.in. „Lament na Placu Konstytucji” i  „Starość jest piękna”), otwartych dla szerokiej publiczności.

Czytaj więcej

20
Listopad
2017
20:11

Róże Gali 2017 - Nagroda specjalna - Róża Róż. Fot. Maciej Łysakowski

zobacz więcej zdjęć (19)

Róża Róż - nagroda specjalna dwutygodnika GALA za całokształt pracy twórczej

KRYSTYNA JANDA NAGRODZONA SPECJALNĄ STATUETKĄ GALI: TERAZ WSPARCIE JEST MI POTRZEBNE

 Krystyna Janda z nagrodą specjalną!

Za nami wielka gala wręczenia Róż Gali, przyznawanych od 15 lat przed magazyn Gala. Wydarzenie odbyło się w luksusowym Ufficio Primo w Warszawie.

Podczas wydarzenia przyznano nie tylko nagrody w kategoriach tj. muzyka, książka, teatr, kino, ale także nagrody specjalne. Te najważniejsze trafiły do dwóch zasłużonych osób. Jako pierwszy statuetkę zdobył (nie pojawił się na gali) Jerzy Owsiak, zaś w drugiej kolejności, już osobiście, piątą Różę Gali w karierze otrzymała Krystyna Janda.

Podczas jubileuszowej gali magazynu Gala, Jandę nagrodzono za całokształt pracy twórczej, doceniając jej 45 – letnie zaangażowanie w umacnianie wartości kultury w Polsce (i nie tylko), poprzez pracę w teatrze, filmie czy w telewizji.

Czytaj więcej

24
Październik
2017
20:10

Nagroda - Tytuł - LIDER Z POWOŁANIA - 24.10.2017

zobacz więcej zdjęć (3)

LIDER Z POWOŁANIA

Tytuł LIDER Z POWOŁANIA w kategorii: Lider w sztuce, Lider społeczny oraz Lider w biznesie

Kapituła Programu Lider z Powołania, z ogromną przyjemnością informuje Panią o przyznaniu tytułu: Lider z Powołania w uznaniu zasług za osiągnięcia na polu artystycznym oraz w kwestii zarządzania Teatrem Polonia oraz Och-Teatrem.

Ideą programu jest wyłonienie zaangażowanych oraz charyzmatycznych menadżerów – liderów w różnych dziedzinach: na polu społecznym, w kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce, biznesie, w celu promowania pozytywnych postaw oraz rozwoju synergii reprezentowanych środowisk.

Program jest dedykowany m.in. dla: gospodarzy miast, osób na stanowiskach zarządczych w przedsiębiorstwach, ośrodkach kulturalnych, sportowych, naukowych, założycieli organizacji charytatywnych.

Czytaj więcej

20
Kwiecień
2017
14:04

Janda i Ostaszewska nagrodzone "za sprzeciw wobec odbierania kobietom praw i godności"

Janda i Ostaszewska nagrodzone „za sprzeciw wobec odbierania kobietom praw i godności”

WKK

20 kwietnia 2017 | 14:13

 

Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała nagrody osobom i organizacjom, które wyróżniają się szczególną aktywnością w ochronie praw człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji.

W kategorii „Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci” Okulary Równości trafiły do aktorek: Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej

Czytaj więcej

14
Listopad
2014
11:11

Nagroda przedsiębiorców

zobacz zdjęcie

Osobowość dwudziestopięciolecia wolności RP

Nagroda od Przedsiębiorców Mazowsza

Czytaj więcej

08
Czerwiec
2014
12:06

Platynowa Telekamera Teletygodnia

zobacz więcej zdjęć (3)

Platynowa telekamera teletygodnia

PLATYNOWA TELEKAMERA TELETYGODNIA DLA KRYSTYNY JANDY – 25 LAT WOLNOŚCI

Czytaj więcej

01
Czerwiec
2014
12:06

Ludzie wolności

Krystyna Janda otrzymała tytuł CZŁOWIEKA WOLNOŚCI w kategorii Kultura w plebiscycie „Ludzie Wolności” zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i TVN z okazji 25-lecia przemian ustrojowych 1989.

Czytaj więcej

25
Listopad
2013
12:11

Róża Gali 2013

zobacz zdjęcie

Róża Gali 2013

KATEGORIA TEATR

Nagroda za rolę w spektaklu „Danuta W.” w Teatrze Polonia w Warszawie.

Czytaj więcej

19
Październik
2013
12:10

Platynowy szczeniak

zobacz więcej zdjęć (6)

Platynowy Szczeniak

Platynowy Szczeniak za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym przyznany podczas II Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu

Czytaj więcej

04
Październik
2013
12:10

Zdjęcie z premiery spektaklu

zobacz więcej zdjęć (2)

Nagroda im. Zelwerowicza

Nagroda miesiecznika TEATR

Za najlepszą rolę damską w roku 2013.  Za rolę w spektaklu DANUTA W. w reżyserii Janusza Zaorskiego

Czytaj więcej

12
Kwiecień
2013
12:04

Nagroda specjalna PSC

Nagroda od Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych.

Czytaj więcej

25
Październik
2012
12:10

Złoty Anioł Tofifest

Nagroda specjalna przyznana na Festiwalu Tofifest w Touniu

Czytaj więcej

16
Wrzesień
2012
13:09

ARTkciuk

zobacz zdjęcie

ARTkciuk

Żyrardów.

Czytaj więcej

26
Czerwiec
2012
12:06

Diament Trójki

zobacz więcej zdjęć (14)

Diament Trójki

Nagroda przyznana przez PROGRAM TRZECI POLSKIEGO RADIA

Czytaj więcej

19
Maj
2012
15:05

Kobiety z klasą

zobacz więcej zdjęć (2)

Kobieta z klasą

Tytuł KOBIETY Z KLASĄ, przyznany przez Warszawski Klub Klasa Kobiet.

Czytaj więcej

06
Maj
2012
15:05

Polonicus 2012

W kategorii kultury „za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Polską i zachodnią Europą oraz walkę o równouprawnienie kobiet.”

Czytaj więcej

11
Grudzień
2011
15:12

Krystyna Janda z Nagrodą Kisiela

zobacz więcej zdjęć (4)

Nagroda Kiesiela 2011

W kategorii „przedsiębiorca” – „za kolejną rolę życia”.

Czytaj więcej

28
Listopad
2011
15:11

HONOROWA PERŁA POLISH MARKET

zobacz zdjęcie

Perła honorowa Polish Market 2011

W kategorii „kultura – teatr”

Czytaj więcej

23
Listopad
2011
15:11

Róża Gali 2011

zobacz więcej zdjęć (11)

Róża Gali 2011

KATEGORIA TEATR

Nagroda za rolę w spektaklu „Biała bluzka” w Och-teatrze w Warszawie.

Czytaj więcej

31
Lipiec
2011
15:07

Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy

Czytaj więcej

04
Czerwiec
2011
15:06

Medal Komisji Edukacji Narodowej

zobacz zdjęcie

Medal Komisji Edukacji Narodowej

Czytaj więcej

22
Maj
2011
15:05

Homo Creator Laureatus

Czytaj więcej

18
Maj
2011
15:05

LEWIATAN

zobacz zdjęcie
17
Styczeń
2011
15:01

Order odrodzenia Polski - odznaczenie krzyżem komndorskim z gwiazdą

Czytaj więcej

24
Listopad
2010
18:11

Złota Kaczka 2010

zobacz zdjęcie

Złota Kaczka 2010

Dla najlepszej aktorki najlepszych filmów.

Czytaj więcej

22
Listopad
2010
18:11

Officier dr l'ordre des arts et des lettres

Czytaj więcej

01
Marzec
2010
18:03

Syrenka warszawska

zobacz zdjęcie

Syrenka warszawska

Czytaj więcej

04
Grudzień
2009
18:12

Nagroda Zacnego Uczynku

zobacz więcej zdjęć (3)

Nagroda zacnego uczynku

Czytaj więcej

18
Listopad
2009
18:11

Złote Kaczki w kasie Teatru Polonia

zobacz zdjęcie

Złota kaczka na 100lecie polskiej kinematografii

DLA NAJLEPSZEJ AKTORKI FILMU HISTORYCZNO-KOSTIUMOWEGO 100-LECIA!

Czytaj więcej

18
Listopad
2009
18:11

Złota Kaczka 2009

zobacz zdjęcie

Złota kaczka 2009

dla NAJLEPSZEJ AKTORKI 2008/2009

Czytaj więcej

26
Wrzesień
2009
18:09

Warszawa. Janda Kobietą XX-lecia magazynu

http://www.styl24.pl/article.php/art_id,2635/title,Krystyna-Janda-Janda-Wielka/place,1/#pic-top

Czytaj więcej

31
Maj
2009
18:05

Złoty Medal Polskiej Akademii Sukcesu

zobacz zdjęcie

Złoty Medal Polskiej Akademii Sukcesu

Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu oraz tytuł członka Akademii Polskiego Sukcesu za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój kultury polskiej.

Czytaj więcej

20
Listopad
2008
18:11

RÓŻA od czytelników pisma Gala

Kategoria –  Piękni zawsze.
http://pl.youtube.com/watch?v=NvuHhJeVTqU

Czytaj więcej

11
Kwiecień
2008
18:04

Medal im. prof. T. Kotarbińskiego

Medal przyznawany od roku 1997 przez Polską Akademię Nauk za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania, a także za ich praktyczne wdrażanie”.

Czytaj więcej

08
Marzec
2008
19:03

Dama stolicy

zobacz zdjęcie

Dama stolicy

«Stworzyła teatr, który warszawiacy pokochali, zanim jeszcze był gotowy. W Polonii nigdy nie ma pustych krzeseł na widowni. Janda zaskakuje pomysłami. Wcześniej akcją kupowania foteli dla teatru. Ostatnio – otwartą dla warszawiaków premierą „Lamentu” na pl. Konstytucji.

Czytaj więcej

01
Grudzień
2007
19:12

Przyjaciel integracji - nagroda

Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – za wieloletnie wsparcie działań na rzecz dzieci z autyzmem oraz integracji społecznej w środowisku teatralnym: Za rolę „Mała Steinberg”.

Czytaj więcej

29
Październik
2007
19:10

Złota Kaczka - nagroda

Nagroda miesięcznika „FILM” dla najlepszej aktorki ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej.

Czytaj więcej

05
Lipiec
2007
19:07

Neptun - nagroda prezydenta miasta Gdańsk za trwały wkład w kulturę

Czytaj więcej

03
Lipiec
2007
19:07

Wielki Ukłon - nagroda

Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe 2007 w Zielonej Górze

Czytaj więcej

19
Maj
2007
21:05

Hiacynt - Nagroda Fundacji Równości

Nagroda „Hiacynt” przyznawana przez Fundację Równości za zasługi dla rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. Jury przyznało Krystynie Jandzie nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ: „Za konsekwentne wspieranie idei tolerancji w swej działalności teatralnej, filmowej i internetowej”.

Czytaj więcej

12
Marzec
2007
21:03

Sztuki Przyziemne, Łódź

zobacz zdjęcie

Tytuł Najlepszej Aktorki XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

NAGRODA

Czytaj więcej

07
Styczeń
2007
21:01

Wektor 2006

NAGRODA Konfederacji Przedsiebiorców Polskich

Czytaj więcej

18
Listopad
2006
21:11

Warsaw Point

zobacz zdjęcie

Nagroda Warszawska Puenta 2006

Nagroda Miesięcznika „Warsaw Point” za spektal „Ucho, gardło, nóż” w kategorii Puenta Sztuki.

Czytaj więcej

30
Październik
2006
21:10

Statuetka Marszałka Sukcesu

zobacz zdjęcie

Statuetka Marszałka Sukcesu

NAGRODA Frum Przedsiębirców Sulejówek, – Marszałka Sukcesu Znakomitej Artystce i Przedsiębiorcy – Krystynie Janda – za wiarę i determinację w budowaniu sukcesu własnego teatru – Tetaru Polonia.

Czytaj więcej

23
Październik
2006
21:10

Feliksy Warszawskie

NAGRODA za sezon 2005/2006 w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” otrzymała Krystyna Janda za rolę Tonki Babić w spektaklu „Ucho, gardło, nóż”

Czytaj więcej

30
Czerwiec
2006
21:06

Perła- festaiwal Sąsiedzi Lublin

zobacz więcej zdjęć (2)

Wyróżnienie Festiwalu Teatrów Europy Środkowej

Sznur pereł mających symbolizować cały artystyczny dorobek i uhonorować odwagę poszukiwania nowych wyzwań i nowych form artystycznej drogi (fragment uzasadnienia nagrody).

Czytaj więcej

27
Maj
2006
21:05

Nagroda Kobieta Wybitna

zobacz zdjęcie

Tytuł "Kobiety wybitnej" przyznany przez Europejskie Forum Właścicielek Firm

NAGRODA

Czytaj więcej

06
Maj
2006
21:05

Nagroda - Medal Karola Wielkiego - Aachen 11.05.2006

zobacz więcej zdjęć (7)

Medaille Charlemagne pour des Medias Europeens

NAGRODA MEDIÓW

Czytaj więcej

08
Kwiecień
2006
21:04

Tytuł najlepszej aktorki

NAGRODA dla najlepszej aktorki „Festiwalu sztuk przyjemnych i nieprzyjemnych” w Łodzi

Czytaj więcej

13
Marzec
2006
21:03

Najbardziej wpływowa kobieta stolicy

zobacz zdjęcie

Najbardziej wpływowa kobieta stolicy

NAGRODA dla najbardziej wpływowej kobiety stolicy (Sto Dam Stolicy, ranking „Życia Warszawy”) rok otrzymania: 2006

Czytaj więcej

06
Marzec
2006
21:03

Oskary Wajdy

zobacz zdjęcie

Oskary Wajdy

NAGRODA za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w filmach: „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”.

Czytaj więcej

04
Styczeń
2006
21:01

Wdechy 2006

NAGRODA Wdecha Publiczności w kategorii Człowiek Roku – Krystyna Janda

Czytaj więcej

29
Listopad
2005
21:11

Róża róż

zobacz zdjęcie

Róża Róż

NAGRODA tygodnika Gala przyznawana „urodę ducha” corocznie przez redakcję i czytelników. RÓŻA RÓŻ jest nagrodą specjalną.

Czytaj więcej

16
Listopad
2005
08:11

Festiwal International dee Cine Madrid Mostoles Premio a la Mejor Atctriz 2005

zobacz zdjęcie

Nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym Madryt 2005

NAGRODA dla najlepszej aktorki festiwalu za rolę w filmie ” Wróżby kumaka”

Czytaj więcej

18
Wrzesień
2005
21:09

Nagroda z GDYNI 2005

zobacz zdjęcie

Nagroda za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym Gdynia 2005

NAGRODA za rolę Jadwigi Stańczakowej w filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”

Czytaj więcej

11
Wrzesień
2005
21:09

Gloria Artis

zobacz zdjęcie

Gloria Artis - Złoty Medal Zasłużony Kulturze

NAGRODA. Medal ustanowiony przez ministra Waldemara Dąbrowskiego przyznawany w uznaniu dorobku twórczego.

Czytaj więcej

05
Marzec
2003
21:03

Nagroda Teatrów Telewizji

NAGRODA za reżyserię spekatklu „Porozmawiajmy o życiu i śmierci” Krzysztofa Bizio.

Czytaj więcej

01
Wrzesień
2002
21:09

Nagroda za współpracę z fundacją Godula Hope

Czytaj więcej

31
Marzec
2002
21:03

Telemaska 2002

zobacz zdjęcie

Telemaska 2002

NAGRODA przyznawana przez czytelników Tele Tygodnia dla najpopularnieszej aktorki w teatrze TV

Czytaj więcej

25
Luty
2002
23:02

Busole 2002

NAGRODA tygodnika „Przegląd”

Czytaj więcej

25
Luty
2002
23:02

Martynka

NAGRODA. Honorowa statuetka od fundacji SYNAPSIS za nadzwyczajną pomoc dzieciom dotkniętym autyzmem

Czytaj więcej

25
Luty
2002
23:02

Nagroda z okazji Światowego Dnia Telekomunikacji

za stronę internetową www.krystynajanda.com

Czytaj więcej

25
Luty
2002
23:02

Korczak 2002

NAGRODA z okazji VI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2002 za Małą Steinberg

Czytaj więcej

25
Luty
2002
23:02

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Czytaj więcej

01
Kwiecień
2001
23:04

Kobieta wpływowa 2001r.

NAGRODA przyznawana przez redakcję pisma „Madame Figaro”.

Czytaj więcej

01
Styczeń
2001
23:01

Telemaska 2001

nagroda przyznawana przez czytelników Tele Tygodnia dla najpopularnieszej aktorki w teatrze TV

Czytaj więcej

25
Luty
2000
23:02

Korona Kazimierza Wielkiego

zobacz zdjęcie

Korona Kazimierza Wielkiego

Nagroda dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji na Festiwalu Filmowym i Artystycznym w Kazimierzu Dolnym. Za spektakl „Związek Otwarty”.

Czytaj więcej

25
Luty
2000
23:02

Tytuł jednej z 50-u najbardziej wpływowych kobiet w Polsce

przyznany przez miesięcznik „Home & Market”

Czytaj więcej

25
Luty
2000
23:02

Nagroda za działalność charytatywną

na rzecz Fundacji „Rodzina zastępcza”.

Czytaj więcej

22
Grudzień
1999
23:12

Gwiazda Krystyny Jandy

Gwiazda Krystyny Jandy w Alei Gwiazd w Łodzi

Czytaj więcej

17
Sierpień
1998
23:08

Ankieta POLITYKI

zobacz zdjęcie

Wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku

Ankieta tygodnika POLITYKA – ANKIETA NA KONIEC WIEKU

Krystyna Janda głosami Czytelników tygodnika POLITYKA została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku.

Czytaj więcej

25
Luty
1998
23:02

Telekamera

zobacz zdjęcie

Telekamera 1998

Nagroda od czytelników Teletygodnia

Czytaj więcej

25
Luty
1996
23:02

Złote Jabłko

zobacz zdjęcie

Złote Jabłko

Nagroda od Stowarzyszenia Kobiet Filmu i Telewizji za film „Pestka”.

Czytaj więcej

25
Luty
1996
23:02

Maska 1996

zobacz zdjęcie

Srebrna Maska

Nagroda przyznana z okazji 50-lecia Ekspresu Wieczornego.

Czytaj więcej

25
Luty
1996
23:02

Kaczka Specjalna

zobacz zdjęcie

Specjalna Złota Kaczka

Nagroda dla najlepszej aktorki w historii polskiego kina.

Miesięcznik FILM na swoje 50-lecie w 1996 roku przyznał specjalną Złotą Kaczkę
Dla Krystyny Jandy najlepszej aktorki w historii polskiego kina

Czytaj więcej

25
Luty
1995
23:02

super TV

zobacz zdjęcie

Nagroda czytelników SuperTV

dla najlepszej polskiej aktorki roku

Czytaj więcej

25
Luty
1995
23:02

Foto. Piotr Rogoyski 1993

zobacz zdjęcie

Nagroda za debiut reżyserski

na XX Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za reżyserię filmu „Pestka”

Czytaj więcej

25
Luty
1994
23:02

Tytuł Osobowość Roku

zdobyty w ogólnopolskim rankingu teatralnym

Czytaj więcej

25
Luty
1993
23:02

Nagroda czytelników tygodnika SuperTV

dla najlepszej polskiej aktorki roku

Czytaj więcej

18
Grudzień
1992
23:12

Złota Kaczka 1992

Nagraoda przyznana za głowna role w filmie ” Zwolnieni z życia ” w rez. Waldemara Krzystka

Czytaj więcej

25
Luty
1992
23:02

Srebrna Muszla

zobacz zdjęcie

Srebrna Muszla

Nagroda na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za rolę w filmie Waldemara Krzystka „Zwolnienieni z życia”

Czytaj więcej

25
Luty
1992
23:02

Byk Sukcesu

zobacz zdjęcie

Byk Sukcesu

NAGRODA od miesięcznika „Sukces”.

Czytaj więcej

25
Luty
1991
23:02

Wiktor

Nagroda przyznana przez telewidzów

Czytaj więcej

25
Luty
1991
23:02

Krzyż Kawalerii Republiki Francuskiej

zobacz zdjęcie

Krzyż Kawalerii Republiki Francuskiej

za zasługi dla kultury francuskiej.

Czytaj więcej

25
Luty
1991
23:02

Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych Polski

za zasługi dla kultury polskiej za granicą.

Czytaj więcej

25
Luty
1991
23:02

Nagroda dla najlepszej aktorki festiwalu

na I Belgradzkim Festiwalu Filmów Śródziemnomorskich. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”

Czytaj więcej

25
Luty
1990
23:02

Nagroda im. Vittorio de Sici

na festiwalu filmowym w Sorrento – Neapolu przyznana za dorobek artystyczny

Czytaj więcej

25
Luty
1990
23:02

Złota Palma

Nagroda na festiwalu filmowym w Cannes za najlepszą rolę żeńską festiwalu. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”.Zobacz video z uroczystości!

Czytaj więcej

25
Luty
1990
23:02

Nagroda Ministra Kinematografii

za rolę w filmie Krzysztofa Zanussiego „Stan posiadania”

Czytaj więcej

25
Luty
1990
23:02

Złote Lwy Gdańskie

Nagroda za najlepszą rolę żeńską na festiwalu filmowym w Gdyni. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”

Czytaj więcej

25
Luty
1989
23:02

Nagroda Fundacji Kultury Polskiej

za wybitne kreacje aktorskie

Czytaj więcej

25
Luty
1989
23:02

Złota Kaczka

zobacz zdjęcie

Złota Kaczka

Nagroda dla najlepszej polskiej aktorki roku

Czytaj więcej

25
Luty
1989
23:02

Nagroda I stopnia przyznawana przez Ministra Kultury i Sztuki

Czytaj więcej

25
Luty
1989
23:02

Nagroda Prezydenta Warszawy

za rolę Medei w Teatrze Powszechnym.

Czytaj więcej

25
Luty
1988
23:02

Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza

przyznawana przez miesięcznik „Teatr” za rolę Medei

Czytaj więcej

25
Luty
1986
23:02

Nagroda na festiwalu filmowym w Montrealu

Za najlepszą rolę żeńską festiwalu, przyznana za rolę w filmie niemieckim Helmy Sanders-Brahms „Laputa”

Czytaj więcej

25
Luty
1981
23:02

Srebrny Asteroid

Nagroda za rolę w filmie Piotra Szulkina „Golem”, na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście. Najlepsza rola kobieca na festiwalu.

Czytaj więcej

25
Luty
1978
00:02

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 1978

zobacz więcej zdjęć (3)

Nagroda im. Zbigniewa Cybulskiego

przynawana przez tygodnik „EKRAN”

Czytaj więcej

25
Luty
1978
00:02

Nagroda im. Leona Schillera

przyznawana przez SPATIF

Czytaj więcej

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.

W roku 1990 Złotą Palmę dla najlepszej aktorki odebrała Krystyna Janda za główną rolę kobiecą w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie„.

Złota Palma dla najlepszej aktorki (fr. Prix d’interprétation féminine) jest nagrodą przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1946 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.

Srebrna Muszla  na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za rolę w filmie Waldemara Krzystka „Zwolnieni z życia

25 lutego 1992

Złote Lwy Gdańskie – Nagroda za najlepszą rolę żeńską na festiwalu filmowym w Gdyni za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie

1990

Międzynarodowa Nagroda Medal Karola Wielkiego została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej i przyznawana jest corocznie od 1950 wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie.

W roku 2006 Medal Karola Wielkiego przyznano Krystynie Jandzie za wybitny dorobek aktorski oraz proeuropejskie nastawienie.