08
Styczeń
2019
22:01

Paszporty Polityki 2018 - nagroda - okładka

zobacz więcej zdjęć (9)

PASZPORTY POLITYKI – TYTUŁ KREATORA KULTURY 2018

Nagroda za błyskotliwość, pracowitość, odwagę artystyczną i życiową. Za to, że pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów, dając na scenie, w kinie i w mediach codzienne świadectwo, że trzeba i warto walczyć o wartości humanistyczne, bronić słabszych i chronić człowieczeństwa w każdych czasach.

Za poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić i teatr i życie. A także za wybitne kreacje teatralne i filmowe, od „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy po ,,Zapiski z wygnania“ według pamiętnika ofiary antysemickiej nagonki Marca ’68 Sabiny Baral, grane w założonym przez siebie Teatrze Polonia.

Od roku 2002 Kapituła PASZPORTÓW „Polityki”, złożona z dziennikarzy „Polityki”, przyznaje tytuł Kreatora Kultury – osobie lub instytucji, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność. Nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury.

 

Wśród nagrodzonych znaleźli się: Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Andrzej Starmach  Michał Merczyński, Lech Raczak, Jerzy Owsiak, Marek Żydowicz,  Beata Stasińska, Wojciech Trzciński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Maria Janion, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Paweł Althmer, Tadeusz Różewicz, Jerzy Jarocki, Elżbieta i Krzysztof  Pendereccy, Tomasz Stańko, Agnieszka Holland, Studio CD Projekt RED, Jan Ptaszyn Wróblewski.

 

 

 

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.