01
Grudzień
2007
19:12

Przyjaciel integracji – nagroda

Już po raz jedenasty przyznane zostały także medale „Przyjaciel Integracji. Laureatami tegorocznej nagrody zostali:

Krystyna Janda – za wieloletnie wsparcie działań na rzecz dzieci z autyzmem oraz integracji społecznej w środowisku teatralnym:

– Przede wszystkim chciałabym powiedzieć dlaczego tak ważna jest dla mnie ta nagroda. Mała Steinberg, ta dziewczynka towarzyszy mi od kilku lat na scenie. I przepłakałam z nią kilka godzin…

A dlaczego autyzm i dlaczego Synapsis? Dlatego, że pewnego dnia przyszła do mnie pani Bożena Ulatowska i powiedziała po prostu zwyczajnie, że trzeba gdzieś pójść, że trzeba coś zobaczyć, i tak już ósmy rok mija. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że nie chcę dalej już tylko uczestniczyć biernie w uroczystościach fundacji, że mogłabym coś zrobić, coś, co umiem chyba lepiej niż przecinanie wstęgi czy obecność na jakichś uroczystościach, balach, że mogę coś więcej.

I wtedy dowiedziałam się, że jest taka rola „Mała Steinberg”, rola 10-letniej dziewczynki chorej na autyzm, rola teatralna. Teatr to jest jedyne miejsce na świcie, gdzie aktorka w moim wieku może zagrać 10-letnie dziecko. Wtedy wszystko to się zaczęło jeszcze bardziej intensywnie.

A dzisiaj chcę powiedzieć, że zagrałam ponad 120 spektakli na dużej scenie Teatru Studio, że po każdym spektaklu były spotkania z ludźmi z fundacji, że za każdym razem spotkania z widzami, pytania dzieci były dłuższe niż mój spektakl. I to był mój sukces.

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.