24
Listopad
2010
18:11

Złota Kaczka 2010

zobacz zdjęcie

Złota Kaczka 2010

Złote Kaczki: „Dom zły” z nagrodą za najlepszy polski film
PAP, 2010-11-23

(…)
W kategorii „najlepsza aktorka najlepszych filmów” na liście nominowanych do Złotych Kaczek znalazły się: Jadwiga Barańska, Stanisława Celińska, Krystyna Feldman, Krystyna Janda i Beata Tyszkiewicz.

Nagrodę czytelników otrzymała Krystyna Janda, doceniona m.in. za rolę Antoniny Dziwisz w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, za którą zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes.

„Do dziś wychodzę przed kamerę i na scenę z największą przyjemnością” – powiedziała Janda, przyjmując Złotą Kaczkę. „Ta nagroda to konsekwencja mojej wielkiej miłości do zawodu, który uprawiam i do publiczności” – uznała.
(…)
Źródło: PAP

Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland. A także: Olbrychski, Seweryn, Wilhelmi, Kościukiewicz, Janda, Barańska, Jankowska-Cieślak – kto z nich otrzyma Złotą Kaczkę 2010? A może ktoś spoza tej listy? Najlepsi z najlepszych – to tytuł tegorocznej gali, ale przede wszystkim – plebiscytu Złote Kaczki 2010 magazynu FILM.

W plebiscycie – oprócz gwiazd i twórców najlepszych filmów minionego sezonu – czytelnicy FILMU wybierają najlepszego reżysera oraz najlepszą aktorkę i aktora spośród Polaków nagrodzonych na największych światowych festiwalach. Wśród nominowanych – najznakomitsze nazwiska polskiego kina, których dzieła i kreacje wyznaczały kamienie milowe polskiej kinematografii II połowy XX w. i pierwszej dekady wieku XXI. O nominacjach decydowała narodowość twórcy. Dlatego na liście znalazły się również „zagraniczne“ dzieła, m.in. Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego czy Grega Zglińskiego oraz „węgierska“ kreacja Jadwigi Jankowskiej-Cieślak.

Oprócz „Najlepszych z najlepszych”, czytelnicy mogą głosować również na najlepsze filmy minionego sezonu. Tutaj wśród nominacji m.in. „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali, „Ciacho” Patryka Vegi, „Rewers” Borysa Lankosza, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego. Wśród nominowanych aktorów i aktorek – również najlepsi z najlepszych, nie tylko w tym sezonie, przedstawiciele wszystkich aktorskich pokoleń – od młodziutkiej Olgi Frycz i Julii Pietruchy czy Mateusza Kościukiewicza po nestorów ekranu – Annę Polony czy Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza.

Szczegóły plebiscytu i pełna lista nominowanych – na http://www.zlotekaczki.pl. Plebiscyt trwa do 10 listopada.

Gala „Złote Kaczki 2010 – Najlepsi z najlepszych” odbędzie się 23 listopada, tradycyjnie w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Transmisję Gali przeprowadzi TVP 1 – początek o godz. 21.30. W tym rok można również osobiście uczestniczyć w gali i z bliska podziwiać gwiazdy polskiego ekranu. Dwuosobowe zaproszenia VIP na galę oraz towarzyszący jej bankiet można nabyć w cenie 1000 zł. Bilety na Złote Kaczki są dostępne w serwisie Ebilet.pl.

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma „Film” (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2010 jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorami Złotych Kaczek 2010 są Orange oraz Orlen. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, Interia.pl, „Polska The Times”, „VIVA!”, „WPROST” oraz Filmweb.

*****

„Film” to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą „Filmu” jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

PMPG SA (GPW: POINTGROUP, PGM) spółką działającą w segmencie medialnym i wydawniczym. Jej konsekwentnie realizowana strategia rozwoju zaowocowała opracowaniem serii produktów i usług unikalnych dla rynku mediów i marketingu pod względem różnorodności i kompleksowości. PMPG SA oferuje zarówno przestrzeń reklamową w mediach tradycyjnych oraz realizowanie kampanii reklamowych w nowych mediach, jak również zintegrowane usługi z zakresu komunikacji marketingowej, począwszy od przygotowania strategii poprzez tworzenie i produkcję, a skończywszy na realizacji. Wśród wydawanych przez PMPG SA i jej spółki zależne tytułów są również m.in. magazyn popkulturalny „Machina” oraz magazyn studencki „?dlaczego”. Pod koniec grudnia 2009 r. PMPG nabyła 80 proc. udziałów w AWR „WPROST”, spółce wydającej tygodnik „WPROST”.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,55402,8496298,Najlepsi_z_najlepszych___Zlote_Kaczki_2010.html

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.