28
Luty
2021
07:29

Teofila i Makarego - wszystkiego dobrego

Dziś i jutro pracujemy nad dwoma zastępstwami w spektaklu LILI. Krzysztof Stelmaszyk od jakiegoś czasu pracuje nad główną rolą inspektora, którą grał Piotr Machalica, Natalia Berardinelli dziś o 5:00 dowiedziała się, że z powodu choroby koleżanki musi zrobić nagłe zastępstwo. Gramy w poniedziałek, wtorek i we środę w Och-Teatrze o 19:30.
Co to za czas?! Co to za szamotanina.
Wszystkiego dobrego.
Wczoraj znajoma mi pani, która sprząta klatki w blokach na niedużym osiedlu w podwarszawskiej miejscowości, opowiedziała mi co tam się dzieje, jakie dramaty, jak wiele młodych ludzi, chłopców i dziewcząt podczas tego czasu pandemii weszło w stałe uzależnienie od narkotyków, dopalaczy i alkoholu. Dramat. Czas raju dla dilerów. Matki, ojcowie z obłędem szukają pomocy, usiłują ratować dzieci! Bezsilnie. Co to za czas! Co to za obłęd!

27
Luty
2021
13:03

Gabriela i Anastazji - wszystkiego dobrego

JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI:
Wczoraj nareszcie oficjalna premiera ALEI ZASŁUŻONYCH odbyła się, na szczęście. Trudne to wszystko, praca z długimi przerwami, pokaz w grudniu, teraz nagle start po tak długiej przerwie, nie jestem zadowolona z wczorajszego przebiegu spektaklu, zbyt dużo nerwów i brak niuansów interpretacyjnych, szczególnie u mnie, ale trudno. Dziś gramy i będzie lepiej spokojniej. Następne spektakle w połowie marca.
Zdjęcia reportażowe Roberta Jaworskiego z wczorajszego wieczoru, po spektaklu małe spotkanie przyjaciół i wspomnienia.
Od jutra próby wznowieniowe LILI i zastępstwa za Piotra Machalicę, to będzie smutne i trudne, bardzo trudne, jak wiele rzeczy teraz.

Wczoraj – premiera „Alei Zasłużonych” w Teatrze Polonia. Dziś – pierwszy spektakl biletowany. W marcu i kwietniu następne.
To mój pierwszy dramat napisany jako dramat i wystawiony jako dramat.
Nie umiem i chyba nie chcę napisać o nim ani słowa.
Powiem więc, że jestem wdzięczny Krystynie Jandzie, że przyjęła ten tekst kiedy tylko go do niej wysłałem, że tak precyzyjnie i wizjonersko wyreżyserowała, i wstrząsająco zagrała. I za wspólny, mądrze i najmilej spędzony czas.
Że jestem wdzięczny Emilii Krakowskiej, Dorocie Landowskiej, Olgierdowi Łukaszewiczowi i Grzegorzowi Warchołowi za wspaniałe aktorstwo i rozmowy, za ludzkie ciepło i mądrość. I ekipie Teatru Polonia za ogromną serdeczność, wsparcie i cierpliwość.
Trzymam kciuki za dzisiaj, „e la nave va” (a statek płynie). Płyń po morzach i oceanach świata, Alejo.
Oto mały fragmencik:

/…/
ONA: Otóż sytuacja jest taka: jestem pisarką, poetką, jak pani wie, co bardzo mi pochlebia. Trochę źle się ostatnio czuję… Jak Sonata b-moll…Tak więc ostatnio czuję się gorzej, i zaczęłam się z mężem zastanawiać nad śmiercią.
Nie nad moją i męża, tylko ja i mąż nad moją śmiercią. I skonstatowaliśmy…
to chyba odpowiednie słowo, takie jakich należy używać w ministerstwie,
w komisji kultury… więc skonstatowaliśmy – proszę wybaczyć, ale w tym miejscu chce mi się dodać „kurwa”…
URZĘDNICZKA: Doskonale panią rozumiem…
ONA: No więc skonstatowaliśmy, kurwa, uczciwszy najświętsze uszy ministra kultury, bo mogłabym powiedzieć znacznie gorzej… że kiedy to już się zdarzy, kiedy umrę, nie będziemy, to znaczy mój mąż… nie będzie miał za co mnie pochować…i bardzo się tym martwi /…/.

Zapraszam, jm

25
Luty
2021
19:54

Wiktora i Cezarego - wszystkiego dobrego

W poniedziałek po długiej przerwie Callas, we wtorek Biała bluzka, jutro po wielu dniach od pokazu grudniowego premiera Alei zasłużonych, w niedzielę przypomnienie Lili, to jest razem jakieś 300 stron tekstu z pamięci, mój biedny mózg wariuje, zwoje się przegrzewają, na stykach iskrzy. W życiu pozascenicznym nie pamiętam już nic, nawet imion kotów. Pamięć trzeba trenować, bez stałego treningu słabo. Dobrze że przynajmniej wiem o co chodzi i co chcę zagrać.
Dobrego końca tygodnia

22
Luty
2021
07:41

Marty i Małgorzaty - wszystkiego dobrego

Dziś CALLAS, jutro BIAŁA BLUZKA, w piątek premiera ALEI ZASŁUŻONYCH. A w sercu czarno. Wczoraj znów wiadomość o śmierci. Pan Jan Lityński🖤

09
Luty
2021
18:59

Cyryla i Apolonii - wszystkiego dobrego

Dziś pierwszy raz od od dawna znów na próbie w teatrze.
Postanowiliśmy 26 marca dać premierę ALEI ZASŁUŻONYCH. Cieszę się. Jak nas 27 na nowo zamkną to przynajmniej będziemy po premierze.
Nasz zarejestrowany PAN JOWIALSKI dostał na katowickim festiwalu komedii Nagrodę Publiczności, bardzo dziękujemy.

18
Styczeń
2021
07:00

Piotra i Małgorzaty - wszystkiego dobrego

A pies nic nie rozumie co się dzieje.

14
Styczeń
2021
09:55

Feliksa i Hilarego - wszystkiego dobrego

Siedzę na planie serialu i odwiedzam cmentarze.
Chodzę na spacery i czytam.
Robię porządki i przeglądam papiery po zmarłym przyjacielu Jerzym Karwowskim.
Oglądam filmy i śpię. ( świetne – Fran Lebowitz i Giń 2020)
Czekam na otwarcie teatrów, uczestniczę w naradach i podpisuję papiery fundacyjne.
Zapalam światła na noc przed domem rano je gaszę.
To nie jest życie.

11
Styczeń
2021
08:56

Matyldy i Honoraty - wszystkiego dobrego

Mam dość

11
Styczeń
2021
08:55

Matyldy i Honoraty - wszystkiego dobrego

Mam dosyć

10
Styczeń
2021
06:55

Jana i Wilhelma - wszystkiego dobrego

Warszawa, 08.01.2021

W odpowiedzi na szereg niepełnych informacji przekazywanych opinii publicznej przedstawiam opis przebiegu wydarzeń związanych z akcją szczepień przeciwko COVID-19 w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Centrum Medyczne WUM zostało wyznaczone przez Rektora WUM za zgodą Narodowego Funduszu do planowych szczepień dla pracowników i studentów wszystkich jednostek kampusu WUM grupy ,,0” od 04.01.2021 roku i w tym zakresie czyniliśmy przygotowania
W dniu 24.12 2020 otrzymaliśmy telefon z ARM o przyznaniu nam nieplanowanych szczepionek z terminem szczepienia do 31 grudnia 2020 r. ze względu na ryzyko przeterminowania tych szczepionek. Zgodziliśmy się na najmniejszą ilość 75 dawek ze względu na brak przygotowania procedur szczepienia.
W dniu 27. 12. 2020 otrzymałam podobną informację telefoniczną z NFZ dotyczącą konieczności zwiększenia liczby szczepionek do 450 dawek do szybkiego, priorytetowego wykorzystania, z zapewnieniem możliwości szczepień osób spoza grupy „0”, między innymi rodzin, znajomych oraz innych pacjentów. Chodziło o to, żeby wykorzystać dawki przed końcem roku, kiedy mijał ich termin przydatności do użycia a także w celu przetestowania sprawności tworzonego systemu szczepień. Te szczepionki były dodatkową, przedterminową pulą, gdyż planowe szczepienia personelu miały rozpocząć się w CM WUM od 4 stycznia. W zależności od liczby zgłoszeń kolejne dawki miały być zamawiane od 31 grudnia w systemie cotygodniowym.
Szczepienia w końcu roku 2020 miały być realizowane zgodnie z Pismem Prezesa NFZ zezwalającym na elastyczne wykorzystanie szczepionek, tj. szczepienie poza grupą „0” m. in. „pacjentom, rodzinom pracowników”. Informację NFZ przekazał mi najpierw telefonicznie, a potem przysłał potwierdzające rozmowę pismo z dnia 29.12.2020.
W związku z tym jeszcze w Święta poleciłam kierownictwu CMWUM informować pracowników o możliwości wcześniejszych szczepień dla nich ich rodzin, pacjentów i znajomych. Poinformowałam również kanclerz WUM o takiej możliwości z prośba o przygotowanie listy chętnych do szczepień pracowników WUM.
Pracownicy Szpitali: CSK- Banacha i Szpitala dziecięcego mieli rozpocząć szczepienia od 4 stycznia 2021. Ustaliłam z Dyrekcją tych placówek, że szczepienia pracowników CSK będą się odbywały w Centrum Dydaktycznym a drugiego Szpitala w jego siedzibie. Dyrekcja Szpitala CSK na moją prośbę według schematu rozpoczęła przygotowywania godzinowych, imiennych harmonogramów zgłoszeń które wypełnione miałam otrzymać 4 stycznia rano.
Uznaliśmy, że wcześniejszą partie szczepionek podzielimy na szczepienia pracowników szpitala Pediatrycznego w jego lokalizacji oraz na szczepienia pracowników CMWUM, administracji WUM i „innych” (określonych w piśmie Prezesa NFZ) w Centrum Dydaktycznym, które zostało w tym celu udostępnione przez Rektora WUM.
W dniu 28 grudnia 2020 do godziny 14:30 nie otrzymaliśmy szczepionek. Z rozmowy z ARM dowiedziałam się, że tylko 75 szczepionek ma statut zrealizowanych a resztę trzeba zamówić mailowo jako formalną realizację zamówienia partii szczepionek o którą prosił NFZ. Co niniejszym uczyniłam.
Około godziny 17:00 otrzymaliśmy 75 szczepionek. Szczepienia rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 w dniu następnym tj. 29 grudnia 2020 roku. W pierwszej kolejności zaszczepione były osoby zaangażowane w akcję. W tym dniu z 75 otrzymanych szczepionek zaszczepiliśmy zaledwie 60 osób. Zaangażowane w to były od 9:00 do 18:00 4 zespoły. W czasie tych 9 godzin można było zaszczepić 400 osób. Przeraził nas brak chętnych i długie przestoje w pracy. Koordynatorka dzwoniła do pracowników ściągając ich z urlopów. Powiadomione były pielęgniarki Izy Przyjęć Szpitala CSK, powiadamialiśmy naszych pacjentów o możliwości zaszczepienia. Jako naszego wieloletniego pacjenta zaprosiliśmy także aktora ze świata kultury, który dalej informował kolegów ze swojego środowiska leczących się na Banacha. Zgłoszenia chętnych do zaszczepienia wysyłane były na adresy mailowe zamieszczone na stronie internetowej CMWUM i Ministerstwa Zdrowia. Zrodził się pomysł, aby znane osoby świata kultury zostały ambasadorami akcji szczepień. Władze WUM zamieściły taką informację w mediach. Planowaliśmy przygotowanie spotów reklamowych, audycji itp. Aktorzy zgodzili się społecznie użyczyć nam swojego wizerunku i czynnie włączyć się w akcję edukacyjną promującą konieczność szczepień. Wszystko po to, żeby, zaszczepiło się jak najwięcej osób i przerwać łańcuch pandemii.
Po dostawie pierwszej partii szczepionek nie mieliśmy informacji, kiedy dostaniemy następne. Okazało się, że nie można ich było znaleźć w systemie. Po licznych telefonach dzięki przychylności pracowników ARM udało nam się otrzymać informację, że szczepionki z hurtowni będą możliwe do dostarczenia dopiero 31grudnia 2020 roku ze względu na trudności logistyczne dużej ilości dostaw
Aby przyspieszyć dostawy zaproponowaliśmy swój udział – własny środek transportu z lodówką. Ministerstwo Zdrowia nie wyraziło na to zgody. Przekonywaliśmy hurtownię o konieczności dostawy 30 grudnia ze względu na niemożliwość zaszczepienia populacji około 400 osób w dniu Sylwestra. W końcu udało się rozpocząć szczepienia z danej puli 30 grudnia 2020 roku przed południem.
Szczepienia w okresie absencji urlopowej w końcówce roku pod presją czasu nie były proste a dla nas najważniejsze było wykorzystanie 100% szczepionek tak aby nie zmarnować ani jednej. To o to nas prosił NFZ. W trybie nagłym nie planowanym zaszczepiliśmy około 300 osób
z grupy „0” oraz około 150 osób spoza niej: rodzin, pracowników służb pomocniczych, pacjentów
z Kampusu Banacha, wśród których byli też aktorzy. W pojedynczych przypadkach w sytuacji niepewności co do tego, ile osób się stawi na tak nagle organizowane szczepienie w końcówce roku, pracownicy szczepili również osoby towarzyszące osobie szczepionej. Było to podyktowane troską o nie zmarnowanie materiału do zaszczepienia Rozcieńczona fiolka musi zostać wykorzystana w krótkim czasie. Ryzyko zmarnowania rozcieńczonych dawek powstało w 6 zespołach szczepiących.
Lista osób do szczepienia musiała być równa liczbie dawek szczepionek do rozdysponowania. Listę osób tworzono na podstawie zgłoszeń chętnych, do których uprzednio trafiły nasze zapytania, przygotowane listy były przekazywane do punktu szczepień do wykonania.
Osoby, które miały być zaszczepione, były przygotowywane do szczepień w kolejności według listy. Po wypełnieniu ankiet, oświadczeń i wpisaniu do systemu osoby te były kwalifikowane przez lekarza i kierowane do szczepienia. Tego ustalonego wcześniej łańcucha nie można było przerwać.
Celem moim i całego zespołu, którym kieruję było zaszczepienie jak największej ilości osób i niezmarnowanie ani jednej dawki. W wyniku naszych działań w ciągu trzech dni zaszczepiliśmy 450 osób. .Żadna dawka szczepionki nie została zmarnowana.
CMWUM działało w dobrej wierze a jego pracownicy zrobili wszystko, aby wykonać powierzone im zadania w tak krótkim czasie. Zrobiliśmy to dodatkowo na życzenie NFZ i Agencji Rezerw Materiałowych, ale przede wszystkim zrobiliśmy to dla pacjentów, aby nie zmarnować ani jednej dawki, która daje nadzieje zdrowia.
Wszyscy lekarze, pracownicy i studenci WUM byli i są wpisani na listę grupy ,,O” i zaplanowane jest ich szczepienie według ustalonego harmonogramu w indywidualnie określonej dla każdego porze i miejscu od 04.01. 2021. Żadna z tych osób nie zostanie pominięta. Żadnej z nich nikt nie odebrał należnej jej dawki
Na koniec, chciałabym podzielić się osobistą refleksją. Zarządzanie firmą i realizowanie zadań pod presją czasu w warunkach pandemii nie jest łatwe i nigdy nie będzie idealne. Zwłaszcza pod presją opinii publicznej manipulowanej przez nierzetelny przekaz, fakenewsy i emocjonalne, wydawane bezpodstawnie medialne wyroki. Jest mi niezmiernie przykro, że ucierpiał wizerunek WUM oraz wielu osób dobrej woli ze świata kultury i mediów a moja 30-letnia praca dla CMWUM i WUM zakończyła się w taki sposób. Choć pracowałam z oddaniem i w najlepszej wierze – uczyniono ze mnie tak zwanego kozła ofiarnego i doszło do zamachu na moje dobre imię. Bezpodstawne, także politycznie motywowane oskarżenia okazały się ważniejsze niż świadectwo całej mojej zawodowej kariery. Trudno mi się z czymś takim pogodzić. Jedyne co mi pozostaje to dawanie świadectwa prawdy oraz walka o moje dobre imię.

Z wyrazami szacunku
​​ Ewa Trzepla ​​​​

A ja 3 stycznia przekazałam prof Gaciągowi listę 8 kolegów potwierdzających chęć wzięcia udziału w planowanej akcji pro bono propagującej szczepienia.

04
Styczeń
2021
16:01

Anieli i Eugeniusza - wszystkiego dobrego

Dziś w Radomiu odbył się pogrzeb Jerzego Mariana Karwowskiego naszego przyjaciela i członka zarządu naszej fundacji. Człowieka i wielu zasługach dla kultury polskiej, dla środowisk teatralnych, filmowych i operowych. Niech odpoczywa w spokoju. Żegnaj Jurku. 🖤

01
Styczeń
2021
01:04

Mieczysława i Mieszka - wszystkiego dobrego

Szanowni Państwo, w tę smutną sylwestrową noc, składam Państwu najserdeczniejsze życzenia na rok 2021. Na końcu oczko, więc może….
Ukłony nieustanne, podziękowania, pozdrowienia i powrotu żywego teatru przy pełnych salach życzę.
Zdrowia, zdrowia, zdrowia, wspomnienia Piotra Machalicy i wielu tych którzy odeszli tego tragicznego roku 2020. A odeszli wspaniali, najwspanialsi i nie wiadomo jak sobie bez Nich poradzić.
Zdrowia, realizacji planów i mądrych, dobrych ludzi na drodze.

30
Grudzień
2020
11:06

Eugeniusza i Sabiny - wszystkiego dobrego

Dziś zamknięta, bez publiczności, premiera spektaklu ALEJA ZASŁUŻONYCH Jarosława Mikołajewskiego w Teatrze Polonia. Także dziś, premiera książki MOJA DROGA B. w wersji audio, przeczytana przez moją córkę Marię Seweryn.
Kończy się ten przeklęty rok 2020, składam Państwu najserdeczniej życzenia na być może lepszy rok 2021, choć czynię to z lękiem i ciężkim sercem. Niepokój stale teraz nam towarzyszy, dotyczy zdrowia i jutra naszych najbliższych i wszelkich planów. Dziś znowu wzrost zachorowań i śmierci. Wszystkiego dobrego dla Was i Waszych Rodzin. No i ukłony jak najgłębsze z podziękowaniami że jesteście z nami, z naszą fundacją nieustannie. Bardzo dziękujemy. ❤️🧡

18
Grudzień
2020
21:11

Gracjana i Bogusława - wszystkiego dobrego

Co za koszmarny dzień! Pożegnanie Piotra Machalicy, ustalenie daty spopielenia Jerzego Karwowskiego i moje 68 urodziny🍷koszmar, smutny koszmar, ale jak napisał do mnie prof. Krzysztof Meissner – Jak Elon Musk nas wszystkich wyśle na Marsa, będziemy mieli dwa razy rzadziej urodziny…
Uważajcie na siebie kochani❤️

13
Grudzień
2020
16:05

Łucji i Otylii - wszystkiego dobrego

Dziś kolejna rocznica wprowadzenia dtanu wojennego i 32 rocznica premiery filmu PRZESŁUCHANIE.
Na ulicach dziś znów protesty i wtedy i dziś wrogiem była władza, rządzący. Celem wolność i wtedy teraz.
Słabo, dramatyczne słabo i głupio.
Hasła na ulicy : NAM JUŻ CHODZI O WSZYSTKO, nie tylko o ustawę antyaborcyjną.
Nieprawdopodobnie dużo policji na jlicach i młodzież młodzież młodzież…
Pandemia szaleje. Dziennie umiera około 500 osób dziennie.

11
Grudzień
2020
20:46

Damazego i Waldemara - wszystkiego dobrego

Smutny czas, ciężkie dni. Przyjaciele w szpitalu, niespodziewane zdarzenia, niepokój w każdej minucie, niepewność przyszłości, poczucie totalnej niestabilności. Wielkie sprawy i te najmniejsze się sypią.
Próby w Teatrze Polonia trwają, to jedno trzyma nas w pionie, 30 grudnia mam nadzieję zagramy po raz pierwszy i nazwiemy to premierą, bez względu na to czy będą ludzie na widowni czy nie, czy tylko współpracujący przy przedstawieniu.
Święta niby nadchodzą ale to chyba najdziwniejsze święta w naszym życiu. Nie spotkamy się wszyscy, nowy rok też będziemy witać osobno. Tylko konieczne kontakty i na odległość. To potęguje poczucie samotności i zagrożenia. Miejmy nadzieję że wiosna przyniesie nadzieję.
Boję się dzwoniącego telefonu, prawie nie ma dobrych wiadomości.

08
Grudzień
2020
07:40

Marii i Wirgiliusza - wszystkiego dobrego

Wraca temat kontrowersyjnych dotacji. Gliński mści się za krytykę PiS-u?
07/12/2020Jacek Walewski

Jeszcze parę tygodni temu byliśmy zszokowani przeglądając listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. Dotacje – i to bardzo wysokie – otrzymały m.in. gwiazdy disco polo. Minister Piotr Gliński zadeklarował, że jeszcze raz przejrzy listę beneficjantów i ewentualnie zmieni kwoty, jakie przyznano artystom. Efekt? Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, np. teatr, jaki prowadzi Krystyna Janda, dostał powiadomienie z ministerstwa o nowych, zredukowanych kwotach i informację, że w ciągu 48 godzin trzeba zaktualizować dane, zgadzając się na nowe warunki.
Kasa nie dla teatrów
Redukcja rekompensat dotknęła właśnie Teatr Polonia i Och Teatr, które prowadzi Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Podmioty miały dostać rekompensatę na poziomie 1,8 mln zł. Ostatecznie kwota zmalała o aż 450 tysięcy zł. Dlaczego? Ponoć nie podano przyczyn. Gazeta twierdzi, że przeciwko wspieraniu organizacji aktorki, która jest krytyczna wobec rządu, byli politycy PiS.

O zmianie dotacji jak na razie nie wie nic menedżerka Golec uOrkiestra Katarzyna Czajkowska-Golec. To samo dotyczy zespołu Bayer Full. Czy więc ci muzycy dostaną tyle środków, ile pierwotnie im obiecano?

Kontrowersje
Przypomnijmy, że Fundusz Wsparcia Kultury miał być narzędziem, za pomocą którego rząd chciał pomóc ludziom z sektora kultury przetrwać kryzys. Na ten cel przeznaczono aż 400 milionów złotych. O pieniądze mogły ubiegać się samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca.

Wicepremier i minister Gliński twierdził, że wysokość wypłat nie przekraczała 40 – 50 procent poniesionych strat. Środki były rozdzielane za pomocą algorytmu.

W efekcie największe środki zainkasowały firmy celebrytów – m.in braci Golców (1,9 mln), Weekendu (500 tys.), Bayer Full (600 tys.), Kamila Bednarka (750 tys.), Grzegorza Hyżego (449 tys.) czy Piotra Kupichy (232 tys.)

Wyniki programu oburzyły m.in. lidera Kultu, Kazika Staszewskiego, który poprosił swoich fanów o to, by ci, jeżeli chcą pomóc muzykom, kupili ich ostatnie wydawnictwo – album koncertowy. Płyta szybko stała się bestsellerem.

Źródło: rp.pl

Zagłodzić teatry obcięciem dotacji. Gliński zabiera tym niepokornym
2020-12-070

Krytykujesz władzę? Dostaniesz mniej pieniędzy na działalność. Minister Gliński, dający miliony zespołom disco-polo, obcina pieniądze na teatry, które krytykują władzę. Pieniądze odebrano m.in. Krystynie Jandzie.

Działania Piotra Glińskiego są w oczywisty sposób cenzurą ekonomiczną. Krytykujesz władzę – kasy nie dostaniesz.

Ta władza najwyraźniej nie lubi krytyków. Nienawidzi innych poglądów, niż te oficjalne. Nie chce wolności słowa, nie chce niezależności. Gliński dołączył do całego szeregu osób, które prawdopodobnie popełniają przestępstwo poprzez dyskryminację ze względu na poglądy lub zapatrywania. To kolejna osoba, która będzie musiała stanąć przed komisją sejmową po tym jak PiS zostanie odsunięty od władzy.

źródło: Twitter

07
Grudzień
2020
08:25

Marcina i Ambrożego - wszystkiego dobrego

Wczoraj cały dzień zdjęcia i kamerowe i fotograficzne do nowego spektaklu ALEJA ZASŁUŻONYCH. 30 grudnia premiera, zobaczymy co nam wyjdzie ale ja już wiem że będę lubiła to grać.
Oglądam spektakle teatralne w Internecie, zaczynam rozumieć coś nowego o sobie, w ogóle mnie taki teatr już nie interesuje, nudzi, mam uczucie że jestem w muzeum nawet oglądając najbardziej awangardowe produkcje. O co chodzi? Życie i jego ból i dotkliwa realność wyprzedza teatr, chodzi także o sposób mówienia, sztuczność tempa, problemów. Wszystko jest nieaktualne. Chyba ja też i to co robię, a nie nudzę się bo właśnie tym się zajmuję jak kolejnym zadaniem.
Życie wyprzedziło wszystko nawet w formie, a użycie wulgarnych słów w sferze publicznej jest rewolucyjną zmianą, bardziej znaczącą niż się wydaje.
Za dwa dni veto polskie w Unii Europejskiej. I pewnie jakiś koniec nadziei. Ciężko to znosimy, najciężej głupotę, choć mnie najbardziej przeraża zimny cynizm i kłamstwo.
Co będzie dalej?

04
Grudzień
2020
08:15

Barbary i Piotra - wszystkiego dobrego

Dziś imieniny Barbary🌷Wszystkim Barbarom, Basiom, Bibom, Basicom, Baśkom czego pragną🌷

03
Grudzień
2020
09:29

Franciszka i Ksawerego - wszystkiego dobrego

Odpowiedz ministrowi Sellinowi:
Panie ministrze, zaczepia mnie pan, pyta komu zabrać, żeby MNIE dać? Jest to obrzydliwa manipulacja. A choćby propagandowej partyjnej telewizji, chociaż o te pieniądze upomina się wielu, choćby służba zdrowia i Im dałabym każde pieniądze, kłaniając się Im głęboko i dziękując za pracę. A poza tym, to nie dla mnie pieniądze, tylko dla fundacji, przecież jako pracownik ministerstwa ma pan wgląd w nasz wniosek i wie, że straty mamy ogromne a przyznana, niby według jakiegoś algorytmu pomoc, w wysokości 20% naszych strat, teraz jeszcze obniżona, są to pieniądze dla artystów i pracowników fundacji. Cynizm i celowe szczucie na mnie jest niebywałe, to nie są MOJE teatry, to fundacja i utrzymujemy ją od marca nadludzkim wysiłkiem i resztką sił a nie dostaliśmy nawet obniżenia czynszów. Pracuję od 15 lat dla fundacji i dla dobra publicznego, ponad siły, gramy 900 razy w roku, nasze teatry i ich osiągnięcia to ewenement w skali europejskiej, utrzymujemy się w 97% sami, to działalność społeczna granicząca z cudem. Chcemy ratować dwa ważne teatry i około 400 pracujących z nami osób. Pana okrutny cynizm odbiera wszelkie siły. A cały ten wasz algorytm to długopis ministra i tyle.
Nie bywacie w naszych teatrach, więc nie zapraszam, przed nami kolejna premiera, wbrew wszystkiemu, zapraszam wszystkich dla których teatr jest bliski a nawet niezbędny.

© Copyright 2021 Krystyna Janda. All rights reserved.