03
Maj
2018
23:05

Medal im. Mordechaja Anielewicza wydany przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

zobacz więcej zdjęć (10)

MEDAL HONOROWY – POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie,

z dumą i radością informujemy Państwa, że za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Pani Krystyna Janda została uhonorowana Medalem im. Mordechaja Anielewicza wydawanym przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Kapituła Stowarzyszenia przyznaje medale ludziom, którzy występują przeciw ksenofobii, nancjonalizmowi i antysemityzmowi.

Wręczający Krystynie Jandzie medal Prezes Stowarzyszenia Pan Tomasz Miedziński uzasadnił odznaczenie słowami laudacji:

„Magda Umer powiedziała po przedstawieniu „Zapiski z wygnania”: „Janda zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki, a wciąż jej się chce”.

Jeszcze raz wracamy do tematyki Marca 1968. Sabina Baral napisała ważne wspomnienie o okolicznościach, w jakich ona i jej rodzina musiały opuścić Polskę po niesławnej kampanii marcowej oraz o dalszych losach rodziny po tułaczce.

Relacja pięknie napisana, świetna literacko, ale ciężaru właściwego nabiera na scenie. Jest niesłychanie silna, przejmująca, powalająca. Dzięki Krystynie Jandzie! Dzięki jej oszałamiającej grze. Ale chyba przede wszystkim dzięki temu, że Krystyna Janda przeżywa – nie tylko jako wielka aktorka, ale po prostu: po ludzku – cudze cierpienia, cudze kłopoty, cudze upokorzenia.

To przedstawienie, ta rola Jandy – to wielkie współczesne „J`accuse!” i ostrzeżenie przed nawrotami ksenofobii i antysemityzmu”.

Uroczyte wręczenie medalu odbyło się 3 maja 2018 roku po spektaklu „Zapiski z wygnania” na scenie Teatru Polonia w obecności Pana Mariana Turskiego, Przewodniczącego Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz przy udziale publiczności.

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.