23
Listopad
2011
15:11

Róża Gali 2011

zobacz więcej zdjęć (11)

Róża Gali 2011

KATEGORIA TEATR

Nagroda za rolę w spektaklu „Biała bluzka” w Och-teatrze w Warszawie.

——————————————————————————-

Krystyna Janda z teatralną Różą Gali

Różę Gali w kategorii teatr zdobyła Krystyna Janda. Znakomitą aktorkę nagrodzono za rolę w spektaklu Agnieszki Osieckiej „Biała bluzka”.

Nominowani w tej kategorii byli także: Katarzyna Figura za rolę w spektaklu „Śmierć i dziewczyna”, Piotr Adamczyk za rolę w „Dziennikach”, Jacek Poniedziałek za rolę w spektaklu „Życie seksualne dzikich” oraz Andrzej Seweryn za rolę w spektaklu „Szkoła żon”. Zwycięstwo Krystyny Jandy publiczność zgromadzona na gali rozdania nagród przyjęła owacja na stojąco.

Jak powiedział wręczający tę nagrodę prezes TVP Juliusz Braun, statuetka jest także wyrazem uznania dla Krystyny Jandy – menedżerki, osoby, która przyczyniła się do odnowienia Teatru Telewizji – w realizowanym na żywo spektaklu „Boska!”.

———————————————————————————————

„BIAŁA BLUZKA”

„Biała bluzka” oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego.  W spetkaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

W roli Elżbiety Krystyna Janda
Adaptacja i reżyseria Magda Umer
Opracowanie i kierownictwo muzyczne Janusz Bogacki

Krystyna Janda odbiera Róże Gali 2011:http://www.tvp.pl/rozrywka/aktualnosci/przyznano-roze-gali-2011/5715791/zwyciezca-w-kategorii-teatr-krystyna-janda/5720710

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.