14
Październik
2018
16:10

XVII Festiwal Prapremier NIE/PODLEGŁA - Bydgoszcz 2018

zobacz zdjęcie

Nagroda dla Krystyny Jandy za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne, w spektaklu „Zapiski z wygnania”

Bardzo, bardzo dziękuję Państwu! Jestem dumna. Dziękuję także Magdzie Umer reżyserce oraz wszystkim którzy z nami zrobili ten spektakl. Pani Sabinie Baral i mojej Fundacji.
Kłaniam się ❤️

Werdykt XVII edycji Festiwalu Prapremier
Jury XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018 w składzie:

1. Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca)
2. Jacek Kopciński
3. Seb Majewski
4. Paweł Miśkiewicz
postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody oraz trzy wyróżnienia.
Wyróżnienia:
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pani Małgorzaty Witkowskiej za rolę w spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś” w reżyserii Martyny Majewskiej;
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pana Jana Sobolewskiego za rolę w spektaklu „Żaby” w reżyserii Michała Borczucha;
– wyróżnienie w wysokości 3 000 zł za bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości przez dramatopisarza i polsko-irański zespół spektaklu „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”.
Trzy równorzędne nagrody w wysokości 6 000 zł:
– Krystynie Jandzie za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne, w spektaklu „Zapiski z wygnania”;
– Sandrze Korzeniak i zespołowi aktorskiemu spektaklu „Pod presją” za kreacje zbiorową umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki;
– twórcom spektaklu „Cezary idzie na wojnę” za udaną próbę stworzenia oryginalnej formy teatralnej i wykorzystanie jej do podjęcia dyskusji z tradycyjnym modelem męskości.

Bydgoszcz 14.10.2018

Wiadomości z Bydgoszczy
Festiwal Prapremier: Krystyna Janda, „Pod presją” i „Cezary idzie na wojnę” z nagrodami
al
15 października 2018 | 15:50

Jury Festiwalu Prapremier nagrodziło Krystynę Jandę, Sandrę Korzeniak i pozostałych aktorów spektaklu „Pod presją” oraz twórców sztuki „Cezary idzie na wojnę”. Przyznało także trzy wyróżnienia, w tym jedno dla bydgoskiej aktorki.

Krystyna Janda, która zaprezentowała się na bydgoskiej scenie w poruszających „Zapiskach z wygnania” została doceniona za „kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne”. Sandra Korzeniak, która po występie zebrała gromkie owacje na stojąco, i zespół aktorski spektaklu „Pod presją” zdobyli nagrodę za „kreację zbiorową umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki”.

Z kolei nagrodę dla twórców spektaklu „Cezary idzie na wojnę” jury argumentuje tak: „to udana próba stworzenia oryginalnej formy teatralnej i wykorzystania jej do podjęcia dyskusji z tradycyjnym modelem męskości”.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali po 6 tys. zł. Jury XVIII Festiwalu Prapremier „Nie/Podległa 2018” tworzyli: Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca), Jacek Kopciński, Seb Majewski, Paweł Miśkiewicz.
Przyznali także trzy wyróżnienia. Zdobyła je Małgorzata Witkowska za rolę w spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś” w reżyserii Martyny Majewskiej, Jan Sobolewski za rolę w „Żabach” w reżyserii Michała Borczucha. Otrzymali po 2 tys. zł. O tysiąc złotych więcej dostał zespół spektaklu „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących” za „bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości”.

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.