05
Lipiec
2007
19:07

Neptun – nagroda prezydenta miasta Gdańsk za trwały wkład w kulturę

W Dworze Artusa strzał z podwieszanej miniatury statku, feluki, rozpoczął uroczyste wręczenie nagród miasta Gdańsk – Neptunów. Są one przyznawane twórcom polskim i zagranicznym o niekwestionowanym dorobku artystycznym. W tym roku otrzymali je: Ewa Pobłocka, Jerzy Radziwiłowicz i Krystyna Janda.
Ta ostatnia nie kryła wzruszenia. – Moją karierę aktorską zaczęłam właściwie od Gdańska i zawsze przyjeżdżam tu z wielką radością, czując się jak u siebie – mówiła. – Niedawno spędziłam tu pół roku w trakcie kręcenia „Wróżb Kumaka”; otrzymanie takiej nagrody na Festiwalu Gwiazd to dla mnie wielki honor.

 

Nagroda Neptuna jest honorowym wyróżnieniem przyznawanym przez Prezydenta Miasta Gdańska, na wniosek Kapituły Nagrody NEPTUNY, wybitnym twórcom polskim i zagranicznym o niekwestionowanym dorobku artystycznym.

Jako miejsce historycznych wydarzeń Sierpnia 80, które otworzyły Polsce oraz narodom Europy środkowej i Wschodniej drogę do wolności, demokracji i jedności europejskiej, Gdańsk czuje się w sposób szczególny powołany do podejmowania inicjatyw propagujących idee tolerancji, wolności, demokracji i solidarności.
Pragnąc wciąż nawiązywać do nich i czerpać z tych głęboko uniwersalnych wartości, społeczność naszego miasta czuje się moralnie zobowiązana, by w sposób szczególny honorować tych twórców i artystów, którzy, tworzyli i tworzą wybitne dzieła oraz w sposób szczególny wpisują się w europejską i światową kulturę. Nagroda Neptuna jest przyznawana dorocznie podczas Festiwalu Gwiazd w Gdańsku. W 2006 roku otrzymali ją: Andrzej Wajda, Volker Schlöndorff, Jan A. P.
Karczmarek. Autorem statuetki Neptuna jest gdański rzeźbiarz Jan Szczypka.

Nagrodami Miasta Gdańska NEPTUNY 2007 uhonorowani zostaną:
KRYSTYNA JANDA
EWA POBŁOCKA
JERZY RADZIWIŁOWICZ

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.