22
Wrzesień
2018
12:09

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 2018 - dyplom

zobacz więcej zdjęć (3)

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 2018

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya dla Krystyny Jandy została przyznana za wybitne osiągnięcia artystyczne, w tym w szczególności w sztuce monodramu.

Doroczną nagrodę przyznał zarząd polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC AICT Polska.

Nagroda Boya została ustanowiona w roku 1957 z inicjatywy Romana Szydłowskiego, ówczesnego prezesa Klubu Krytyki Teatralnej SDP, a jej pierwszym laureatem, został Kazimierz Dejmek za inscenizację „Święta Winkelrieda”. Innymi laureatami byli m.in.: Ewa Dałkowska, Maja Komorowska, Anna Augustynowicz, Agata Duda-Gracz, Konrad Swinarski, Tadeusz Kantor, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Ignacy Gogolewski, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Gajos i Andrzej Seweryn.

Wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się 22 września 2018.

Warszawa: Krystyna Janda odebrała Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

Był tytanem pracy – powiedziała Krystyna Janda o Boyu-Żeleńskim, odbierając nagrodę jego imienia. Przyznała ją aktorce sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych „za wybitne osiągnięcia artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki monodramu”.
Uroczystość wręczenia honorowej Nagrody im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya – dyplomu zaprojektowanego przez grafika Janusza Królika – odbyła się w warszawskim Domu Dziennikarza.

„Od samego początku swojej artystycznej drogi Krystyna Janda zawarła przymierze z widzami, zawsze doskonale wiedząc do kogo, po co i dlaczego mówi” – powiedział w laudacji na część laureatki honorowy wiceprzewodniczący sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT) i prezes Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, dr Tomasz Miłkowski.

„Owo przymierze jest fundamentem jej twórczej pracy i zadecydowało, iż tyle posypało się w ciągu jej drogi życiowej na głowę, plecy (…) innych laurów” – podkreślił.

Dr Miłkowski zwrócił uwagę, iż „samych ważnych nagród filmowych i teatralnych wręczono – jak dotąd – Jandzie aż 75”. „Nasza nagroda, niestety, nie jest jubileuszowa, bo nosi numer 76, ale oficjalnie zawiadamiam, że jest to 76. ważna nagroda” – podkreślił.

„Jeśliby szukać jakiegoś mianownika artystycznych dokonań laureatki – na pierwszym miejscu trzeba by wymienić odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań. Właściwie to sama artystka podsuwa tutaj mianownik do tego myślenia tytułem jednego ze swoich spektakli – mam na myśli – +Skok z wysokości+ w Teatrze Polonia” – mówił.

Prezes Klubu Krytyki Teatralnej SD RP przypomniał, że Janda zagrała ponad 70 ról teatralnych, 65 ról telewizyjnych, ponad 50 ról filmowych, 31 reżyserii teatralnych, 14 reżyserii teatrów telewizji, 4 scenariusze spektakli i 2 adaptacje.

„Można by tym bogactwem obdzielić co najmniej kilka całkiem bogatych biografii” – ocenił.

Wręczając Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za rok 2017 prezes Miłkowski podkreślił, że Krystyna Janda otrzymuje ją „za wybitne osiągnięcia artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki monodramu”.

„Jak się dowiedziałam, że zostanę tą nagrodą zaszczycona – to przeczytałam wszystko na temat tej nagrody. I bardzo, bardzo się czuję uhonorowana, ponieważ nie wiedziałam, że ta nagroda ma aż tak wielkie tradycje, tak wspaniałe nazwiska i tak wspaniałych laureatów” – mówiła Janda, dodając, że Boy-Żeleński kojarzy jej się „z Proustem i całą wielką literaturą francuską”. „Był tytanem pracy” – podkreśliła.

„Ta nagroda w tym roku jest szczególnie wyjątkowa również dlatego, że obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale co ważniejsze dla nas – setną rocznicę uzyskania praw wyborczych kobiet” – powiedziała członkini zarządu polskiej sekcji AICT Marzena Dobosz.

„To ważne też dlatego, że tegoroczna Nagroda im. Boya przypadła pani Krystynie Jandzie, która jest dla wielu kobiet wzorem – wzorem kobiety silnej, zaradnej, mądrej i pięknej” – dodała.

Po ceremonii wręczenia nagrody rozmowę z laureatką poprowadził krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który m.in. zwrócił uwagę na „dar wdzięczności” w twórczości aktorki.

„Pani jest, czy tego chce czy nie (…), ikoną kobiet myślących w tym kraju, kobiet ze swoim zdaniem, odpowiedzialnych za to, co robią – mądrych, pięknych i utalentowanych” – ocenił.

Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya została ustanowiona w 1956 r. z inicjatywy Romana Szydłowskiego, wieloletniego prezesa Klubu Krytyki Teatralnej, współzałożyciela Klubu Paryskiego, który dał początek Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Krytyków Teatralnych (AICT). Pierwszym laureatem nagrody został w 1957 r. Kazimierz Dejmek za inscenizację „Śmierci Winkelrieda”, jednego ze spektakli symbolizujących przemiany polityczne w polskim teatrze w okresie odwilży październikowej.

Wśród 40 laureatów, którzy otrzymali to wyróżnienie w minionych latach, znaleźli się artyści, których twórczość nadawała kształt polskiemu teatrowi, m.in. Kazimierz Dejmek (nagrodzony dwukrotnie), Tadeusz Kantor, Konrad Swinarski, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Jacek Woszczerowicz i Gustaw Holoubek.

Przez wiele lat wśród laureatów dominowali mężczyźni – do 2000 r. wyróżniono tylko dwie artystki – Krystynę Skuszankę i Lidię Zamkow. Po roku 2000 Nagrodą im. Boya uhonorowane zostały cztery aktorki i trzy twórczynie spektakli.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski, PAP, 22.09.2018

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1576069,warszawa-krystyna-janda-odebrala-nagrode-im-tadeusza-zelenskiego-boya.html

To była bardzo wzruszająca uroczystość! Napiszę o niej jeszcze, teraz na gorąco wrzucamy kilka zdjęć i podziękowania dla Szanownej Laureatki Krystyny Jandy, która przyjęła dziś z rąk prezesa Klubu Krytyki Teatralnej Tomasza Miłkowskiego Nagrodę Boya (ależ ważny ten Boy i dla literatury, i dla teatru, ale też dla zdrowia i życia kobiet, co podkreślali zgodnie w rozmowie Laureatka i Łukasz Maciejewski).

O samej nagrodzie opowiedział Tomasz Miłkowski, on też wygłosił piękną laudację na cześć Laureatki (jej treść będzie dostępna wkrótce na stronie AICT).

Ja nie mogłam nie powiedzieć, że tegoroczna Nagroda Boya jest wyjątkowa z wielu powodów, z jednego szczególnie: w tym roku świętujemy setną rocznicę uzyskania przez kobiety praw wyborczych (28 listopada 1918 roku dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego), czynnych i biernych. To bardzo ważne wydarzenie, ważna data. Przypomniałam o tym, ponieważ Krystyna Janda jest dla wielu kobiet wzorem i przewodniczką w świecie, w którym kobiety nadal jednak mają z wielu powodów trudniej. I ten wybór jest dla nas szczególną radością.

Po części oficjalnej rozmowę z Laureatką poprowadził Łukasz Maciejewski.

Potem były rozmaite słowa miłości, po których zaprosiliśmy gości lampkę wina i sernik, który specjalnie na dziś upiekła moja mama. Mama należąca do pokolenia tych cudownych matek, u których miłość objawia się sernikiem, konfiturami albo garem gołąbków.

I taka to była radość <3https://www.facebook.com/Skalpel-Teatralny-703826693016597/?hc_ref=ARQXnmF0EXkxeQTuVmqlr_VI_W8v_8itS6BzCCa_gmsWHcyO3XGuLw0g5JTMyg4ffRY&fref=nf&hc_location=group

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.