20
Kwiecień
2017
14:04

Janda i Ostaszewska nagrodzone „za sprzeciw wobec odbierania kobietom praw i godności”

Janda i Ostaszewska nagrodzone „za sprzeciw wobec odbierania kobietom praw i godności”

WKK

20 kwietnia 2017 | 14:13

 Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała nagrody osobom i organizacjom, które wyróżniają się szczególną aktywnością w ochronie praw człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji.

 W kategorii „Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci” Okulary Równości trafiły do aktorek: Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej

 Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły, Krystynę Jandę nagrodzono za „za udowodnienie, ile znaczy głos jednej kobiety, który usłyszą wszystkie i wszyscy. Za zainicjowanie powszechnej akcji sprzeciwu wobec odbierania kobietom praw, wolności i godności”. To jej wpis na blogu był inspiracją do czarnego protestu w październiku zeszłego roku.

 Z kolei Maja Ostaszewska została nagrodzona za „konsekwentne wspieranie wszystkich akcji na rzecz praw kobiet, aktywne zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem »Ratujmy kobiety«, odwagę sprzeciwiania się pogardzie i nienawiści”.

 Za łamanie tabu i stereotypów

 Okulary Równości w kategorii „Prawa mniejszości i zwalczenie dyskryminacji z powodów innych niż płeć” trafiły do sołtysa Bobrownik Łukasza Włodarczyka z mężem Łukaszem Ciężadło (o ich ślubie pisaliśmy w „Wyborczej”) i sołtyski wsi Grzebianka Marzeny Frąckowiak i jej partnerki Doroty Walickiej, które razem wychowują córkę.

 Lesbijka sołtyską pod Poznaniem. Mieszkańcy: Dobrze, że przyszły zmiany

 Nagroda do panów trafiła za „otwartość i czynny sprzeciw wobec dyskryminacji osób LGBT w ich prawie do zawierania małżeństw. Za zwalczanie stereotypu i pokazanie, że prawo do miłości i bycia w związku jest prawem człowieka, w każdym miejscu i czasie, także na polskiej wsi”. Do pań – za to, że „łamią tabu i stereotypy, także o zaściankowości i nietolerancji polskiej wsi, pracują na rzecz swojej społeczności”

Za obronę wolności słowa

W kategorii „Sprawiedliwość społeczna i zwalczanie ubóstwa” nagroda trafiła do Agnieszki Siekiery z Warszawy za „działanie na rzecz równości i sprawiedliwości społecznej, a przede wszystkim za osobiste zaangażowanie się w pomoc bezdomnej pani Paulinie i jej dwóm psom – od zorganizowania pierwszej pomocy do uzyskania mieszkania socjalnego”.

A także do warszawskiego Teatru Powszechnego za „za konsekwentną wizję »teatru, który się wtrąca«, obronę wolności słowa i wolności tworzenia, a w szczególności za przedstawienia: »Kuroń, pasja wg. św. Jacka” oraz »Klątwa«”.

 Czemu pętla na szyi gipsowej figury jest ważniejsza niż groźba „zawiśniesz!” skierowana do żyjącego człowieka? – pyta dramaturżka „Klątwy”.

 Za walkę z przemocą wobec kobiet

 Super Okulary Równości trafiły do:

Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – „za 25 lat organizowania walki w obronie praw reprodukcyjnych, edukację społeczną i wsparcie wszystkich kobiecych protestów 2016 roku”do Centrum Praw Kobiet – „za 25 lat walki z przemocą wobec kobiet, edukację społeczną na temat przemocy wobec kobiet, niezłomność i konsekwencję w każdych warunkach i okolicznościach”Ewy Dąbrowskiej-Szulc – „za niezłomność, konsekwencję w działaniu, za umiejętność zachowania optymizmu w najgorszych okolicznościach, za wieczną młodość ducha i umiejętność łączenia pokoleń kobiet i za bycie Wielką Kronikarką walki kobiet o nasze prawa”.

Antynagrodę – Skierowanie do Okulisty – otrzymał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

 

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21664030,janda-i-ostaszewska-nagrodzone-za-sprzeciw-wobec-odbierania.html

 

 

 

 

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.