29
Październik
2007
19:10

Złota Kaczka – nagroda

Nagroda miesięcznika „FILM” dla najlepszej aktorki ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej. Złote kaczki to najstarsza polska nagroda filmowa, rozdawana od 1956 roku.

 

Janda i Stuhr laureatami Złotych Kaczek 2007(PAP, Gal/30 października 2007 06:39)
Krystyna Janda i Jerzy Stuhr otrzymali Złote Kaczki 2007 w kategorii najlepsza aktorka i najlepszy aktor. Nazwiska laureatów Złotych Kaczek – nagród przyznawanych przez czytelników magazynu „Film”.

Krystyna Janda: najlepsza aktorka minionego 50-leciaPodczas gali finałowej plebiscytu, który w tym roku upływał pod hasłem „Najlepsze w minionym 50-leciu”, statuetki wręczono w 10 kategoriach – m.in. najlepszej piosenki, najlepszego skeczu, najlepszej złotej myśli w filmach polskich ostatniego 50-lecia.

O miano najlepszej aktorki – oprócz Jandy – rywalizowały m.in. Maja Komorowska i Beata Tyszkiewicz. Stuhr w kategorii najlepszy aktor zdystansował m.in. Daniela Olbrychskiego i Janusza Gajosa. W kategorii najlepszy film minionych 50 lat miłośnicy kina wyróżnili„Ziemię obiecaną” w reż. Andrzeja Wajdy. Obraz pokonał m.in. „Rejs” Marka Piwowskiego i „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego.

Najlepszą muzykę, zdaniem czytelników „Filmu”, stworzyłWaldemar Kazanecki do obrazu „Noce i dnie” w reż. Jerzego Antczaka. W tej samej kategorii nominowani byli m.in. Wojciech Kilar za muzykę do „Ziemi obiecanej” oraz „Pana Tadeusza” (reż. Andrzej Wajda), a także Henryk Kuźniak za muzykę z „Vabanku” w reż. Juliusza Machulskiego.

W kategorii najlepsza piosenka najlepsza okazała się „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana w wykonaniu Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka.

„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” – ta kwestia z filmu „Sami swoi” w reż. Sylwestra Chęcińskiego zwyciężyła w kategorii złota myśl. Za najlepszy żart lub skecz w filmach polskich ostatniego 50-lecia uznano scenę z filmu „Dzień świra” w reż. Marka Koterskiego, w której główny bohater uczy syna języka angielskiego.

Najlepszy pojedynek – zdaniem uczestników plebiscytu – odbyli Daniel Olbrychski i Tadeusz Łomnicki w filmie „Potop”. W kategorii taniec statuetkę przyznano scenie poloneza z „Pana Tadeusza”. Odebrał ją reżyser Andrzej Wajda. – To jest najbardziej niespodziewana nagroda w moim życiu, bo nigdy nie nauczyłem się tańczyć – przyznał filmowiec.

W kategorii scena miłosna i erotyczna miłośnicy filmu docenili scenę z komedii „Kingsajz” w reż. Juliusza Machulskiego z udziałem Jacka Chmielnika i Katarzyny Figury.

Złote Kaczki to najstarsza polska nagroda filmowa. Przyznawana jest od 1956 roku.

Galę, która odbyła się w poniedziałkowy wieczór w Sali Kongresowej w Warszawie, poprowadzili Cezary Pazura i Monika Richardson.

 

Laureatami specjalnej edycji Złotych Kaczek zostali:

Najlepszy film – „Ziemia obiecana”, reż. Andrzej Wajda
Najlepsza aktorka – Krystyna Janda
Najlepszy aktor – Jerzy Stuhr
Najlepsza muzyka – Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie” Jerzego Antczaka
Najlepsza piosenka – „Dumka na dwa serca” śpiewana przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka (z „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, muzyka Krzesimira Dębskiego, słowa Jacka Cygana)
Najlepsza scena erotyczna – Jacek Chmielnik i Katarzyna Figura w „Kingsajz” Juliusza Machulskiego
Najlepszy taniec – Polonez w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy
Najlepszy pojedynek – Daniel Olbrychski i Tadeusz Łomnicki w „Potopie” Jerzego Hoffmana
Najlepszy żart – Miauczyński uczy syna angielskiego (Marek Kondrat i Michał Koterski) w „Dniu świra” Marka Koterskiego
Najlepsza złota myśl -„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie” – kwestia ze scenariusza Andrzeja Mularczyka z „Samych swoich” Sylwestra Chęcińskiego

W tej specjalnej, jubileuszowej edycji, poza czytelnikami magazynu „Film” na swoich faworytów głosować mogli także internauci i telewidzowie TVP2, którzy swoje zdanie wyrażali do 28 października na stronach internetowychwww.zlotekaczki.com.pl i www.itvp.pl.

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.