08
Luty
2020
18:02

Nagroda za kunszt aktorski - GONG DANUTKI - Lublin Teatr Stary 8.02.2020. Fot. Dorota Awiorko

zobacz więcej zdjęć (7)

GONG DANUTKI – nagroda za kunszt aktorski

Krystyna Janda odebrała w Lublinie nagrodę „Gong Danutki”.

„Gram już 45 lat. Co ja się napłakałam, nakrzyczałam na scenie”

Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, właścicielka dwóch teatrów, pisze scenariusze, dzienniki, książki, śpiewa. Mocna osobowość. Krystyna Janda została właśnie laureatką lubelskiej nagrody teatralnej „Gong Danutki”. – To nagroda dla tych, którzy są gwiazdami, ale nie gwiazdorzą, serio traktują swój zawód aktora – wyjaśniała w sobotę Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie.
„Gong Danutki” to nagroda związana z festiwalem Śleboda/Danutka, poświęconym pamięci Danuty Szaflarskiej, wielkiej damy polskiego filmu i sceny. Tegoroczna, druga edycja imprezy, której organizatorem jest Teatr Stary w Lublinie, zaczęła się w środę 5 lutego i potrwa do niedzieli, 9 lutego. Sobota niepodzielnie należała do Krystyny Jandy. Wspaniałej, żywiołowej, mądrej i zabawnej, wciąż pięknej Jandy, która błyszczy na scenie od 45 lat. Kobieta z marmuru, kobieta z żelaza – mówią o niej. Na scenie bez reszty żyje emocjami swych bohaterów. Swoje własne też potrafi wyrażać z pasją. Nie ukrywa poglądów politycznych. – Jestem przerażona tym, co dzieje się w Polsce – wyznała w sobotę.
Janda jest drugą laureatką nagrody przyznawanej za kunszt aktorski. Pierwszy „Gong Danutki” otrzymał Janusz Gajos, obecny także na sobotniej uroczystości w Teatrze Starym, której bohaterką była jego wybitna koleżanka. Na widowni siedzieli także Jerzy Sthur, Magda Umer, Krzysztof Varga. Laureatka obdarzona gongiem i bukietem czerwonych róż wręczonych przez prezydenta Lublina Krzyszofa Żuka zasiadła na scenie, by w rozmowie z Grażyną Torbicką podzielić się z publicznością refleksjami o sztuce, polityce, naturze ludzkiej.
– Kiedyś myślałam, że człowiek jest z natury dobry, teraz sądzę, że jest raczej zły. Że tylko niektórzy z nas wybijają się na dobro. To zależy od tego, z kim i z czym spotkamy się po drodze, z kim dzielimy życie – wyznała gwiazda.
Jej słynny Teatr Polonia w Warszawie ma już 15 lat i okazał się wielkim sukcesem – artystycznym i komercyjnym. – Z nadmiaru sukcesu założyłam drugi teatr – wyznała Janda. – Teatr Polonia zachowuje poważny, społecznie zaangażowany charakter, natomiast Och Teatr ma repertuar rozrywkowy; komedia, farsa, burleska. W obu jednakowo dbam o to, by aktorstwo było na najwyższym poziomie, dodaje właścicielka obu scen.
Artystka przyznała, że z rozkoszą wciela się ostatnio w role komediowe.
– Gram już 45 lat, co ja się już napłakałam, nakrzyczałam, w rolach Medei i innych tragicznych bohaterek. Śmiech był mi potrzebny – wyznała artystka.
Ubolewa tylko nad niewielką przestrzenią swoich teatrów. Chciałaby wystawić Szekspira, albo „Wesele” Wyspiańskiego, ale 30-osobowa obsada, której wymagają dramaty obu wymienionych gigantów nie pomieści się na małych scenach jej teatrów. Przyznaje też, że musi tak dobierać repertuar, aby przychody z biletów bilansowały koszty. – Teatr, który się opłaca jest moim przekleństwem – śmiała się szefowa dwóch teatrów.
Krystyna Janda nie była jedyną osobą nagrodzoną w sobotni wieczór w Teatrze Starym. Za stworzenie w Lublinie dobrej atmosfery dla sztuki Medal 100-lecia ZAiKS-u otrzymał prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Stojąc na scenie w towarzystwie Krystyny Jandy i Karoliny Rozwód, szefowej Teatru Starego prezydentowi wyrwał się lapsus językowy. – Dziękuję Karolinie Jandzie – dalsze słowa zagłuszyła potężna salwa śmiechu. – Mam nadzieję, że rozwodu z Jandą nie będzie – odparowała natychmiast kobieta z marmuru.
https://kurierlubelski.pl/krystyna-janda-odebrala-w-lublinie-nagrode-gong-danutki-gram-juz-45-lat-co-ja-sie-naplakalam-nakrzyczalam-na-scenie/ar/c13-14774258

Teresa Dras, 09.02.2020, Kurier Lubelski
—————– —————————————————————- ———————-
Krystyna Janda o Danucie Szaflarskiej: Była aniołem chodzącym po ziemi

Dobiega końca druga edycja Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka” w Lublinie. W sobotę, przyznawaną podczas wydarzenia, nagrodę Gong Danutki odebrała Krystyna Janda, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, prowadząca dwa prywatne teatry.
CZYTAJ TAKŻE: Krystyna Janda odebrała Gong Danutki
– Z Danusią zaprzyjaźniłyśmy się na planie węgiersko-niemieckiego filmu Istvana Szabo – mówiła w wywiadzie dla Radia Lublin, Krystyna Janda (na zdj.). – Danuta Szaflarska była człowiekiem nadzwyczajnym, aniołem chodzącym po tej ziemi. Pamiętam moment, kiedy w Warszawie zupełnym przypadkiem spotkałyśmy się na ulicy, jakieś cztery miesiące przed jej śmiercią. Mówię do niej: „Danka, jak ty wyglądasz, jak ty chodzisz! Wiem, że masz próby, że cały czas pracujesz! Tak cię podziwiam!”. A ona kucnęła i wstała. Powiedziała do mnie: „Zobacz, w jakiej jestem formie”. Na to ja mówię: „Gdybym kucnęła, to bym nie wstała”. Po prostu była nadzwyczajna.
Danuta Szaflarska zagrała w ponad 40 filmach i 80 spektaklach. Zasłynęła rolą w pierwszym polskim pełnometrażowym filmie fabularnym „Zakazane piosenki”. Na deskach teatru pracowała prawie do końca życia. Zmarła 19 lutego 2017 roku, w wieku 102 lat.
Festiwal „Śleboda/Danutka” został zainaugurowany w drugą rocznicę śmierci aktorki i odbywa się w jednym z jej ulubionych miejsc – Teatrze Starym w Lublinie. Aktorka była też inspiratorką gongu , który rozpoczyna każde wydarzenie na tej scenie.

AKr / opr. ToMa, 09.02.2020, Polskie Radio Lublin

https://radio.lublin.pl/news/krystyna-janda-o-danucie-szaflarskiej-byla-aniolem-chodzacym-po-ziemi

—————————————– ———————————— —————————————
Festiwal Danuty Szaflarskiej „Śleboda / Danutka”

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu.

05.02.2020
– godz. 12.00 „Grupa Laokoona”, reż. Olga Lipińska / Spektakl Teatru Telewizji oraz „Zemsta”, reż. Jan Świderski / Spektakl Teatru Polskiego Radia
godz. 17.00 „Dwie godziny”, reż. Stanisław Wohl i Józef Wyszomirski / Film / Po projekcji rozmowa z Marią Maj
– godz. 20.00 „Pożegnanie z Marią”, reż. Filip Zylber / Film

06.02.2020
– godz. 12.00 „Lato w Nohant”, reż. Olga Lipińska / Spektakl Teatru Telewizji oraz „Mizantrop”, reż. Gustaw Holoubek / Spektakl Teatru Polskiego Radia
– godz. 19.00 „Zakazane piosenki” – Premiera / Koncert z okazji 105. urodzin Danutki: Marcin Masecki / Eldar Tsalikov / Jerzy Rogiewicz
Po koncercie Café chantant

07.02.2020
– godz. 12.00 „Rybka we czworo”, reż. Ludwik Rene / Spektakl Teatru Telewizji oraz „Wesele figara”, reż. Wojciech Maciejewski / Spektakl Teatru Polskiego Radia
– godz. 17.00 „Daily soup”, reż. Małgorzata Bogajewska / Spektakl Teatru Telewizji / Po projekcji rozmowa z Olgą Lipińską, Moniką Muskałą i Januszem Gajosem.
– godz. 20.00 „Przesłuchanie”, reż. Ryszard Bugajski/ Film

08.02.2020
– godz. 11.00 „Kopciuszek”, reż. Krystyna Janda / Spektakl Teatru Telewizji i TVN oraz „Lato muminków”, reż. Andrzej Maria Marczewski / Baśń muzyczna
– godz. 13.00 „Lalek”, reż. Zbigniew Zapasiewicz / Spektakl Teatru Telewizji oraz „Grube ryby”, reż. Waldemar Modestowicz / Spektakl Teatru Polskiego Radia
– godz. 17:00 TVN Fabuła zaprasza: Rozmowa z Jerzym Stuhrem
Prowadzenie: Grażyna Torbicka
– godz. 19.00 Gong Danutki / Wręczenie nagrody / Laureatka: Krystyna Janda
Prowadzenie: Grażyna Torbicka
– godz. 20.30 Café chantant / „Guma do żucia” / Restauracja Mandragora

09.02.2020
– godz. 11.00 Misja Publiczna Teatru Krystyny Jandy / Spotkanie z udziałem: Krystyny Jandy, Alicji Przerazińskiej, Magdy Umer, Pawła Płoskiego i Jerzego Stuhra.
– godz. 20.00 „Biała bluzka”, reż. Magda Umer / Och-Teatr
———————————————————————————–

Danuta Szaflarska – gwiazda, aktorka, osobowość, postać, najlepsza mama, babcia, przyjaciółka.

Najmłodsza wśród najstarszych, najskromniejsza, najdowcipniejsza, dociekliwa, konsekwentna, pracowita, uparta, odważna, prawa, szlachetna, otwarta, ufna, prawdomówna, towarzyska, radosna!

I tak mógłbym wymieniać bez końca! I tak zawsze będzie brzmiała „inwokacja” festiwalu, którego bohaterką jest Danuta Szaflarska.

Gdy przed dwoma laty zostałem zaproszony przez Karolinę Rozwód do pracy nad tym projektem, myślałem: jak zrobić festiwal osoby powszechnie kochanej i uwielbianej bez niebezpiecznego zbliżenia się do kultu jednostki? Myślę, że nam się udało. Nam, czyli twórcom, organizatorom i Wam – wspaniałej publiczności, która gościła na koncertach, projekcjach filmowych, teatralnych, licznych spotkaniach i spektaklu pierwszego laureata „Gongu Danutki ”- Janusza Gajosa.

W tym roku zapraszamy ponownie, czekamy na Państwa w jednym z najpiękniejszych budynków teatralnych w Polsce, czyli w Teatrze Starym w Lublinie. W miejscu, które było jednym z ulubionych miejsc Danutki.

Zobaczycie i usłyszycie Państwo Jej wspaniałe role filmowe i teatralne. Usłyszycie, bo nowością w tym roku będą spektakle Teatru Polskiego Radia.

Czeka nas też premiera: w dniu 105. urodzin Danuty Szaflarskiej po raz pierwszy przedstawimy specjalnie przygotowany na festiwal program „Zakazane piosenki”! Autorem jest Marcin Masecki, jeden z najbardziej wszechstronnych i niezwykłych twórców Europejskiej sceny muzycznej. Zaprosił do współpracy Eldara Tsalikova – saksofonistę z Rostowa nad Donem, który podbija sceny muzyczne Berlina. Towarzyszyć im będzie perkusista Jan Pieniążek

I wreszcie finał: Panie, Panowie!

Z radością ogłaszamy, że laureatką tegorocznego „Gongu Danutki” jest Pani Krystyna Janda!

Sukcesów Krystyny Jandy w kinie, teatrze, teatrze telewizji, teatrze radiowym na estradzie nie sposób wymienić… Chcemy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden wyraz „ślebody” w aktywności Krystyny Jandy- od lat Pani Krystyna prowadzi z powodzeniem dwa prywatne teatry Polonię i Och –Teatr.

Prezentując wspaniałe role Danuty Szaflarskiej i Krystyny Jandy, chcemy mówić o tym, czym jest dziś sztuka aktorska, czy etos twórcy nadal istnieje, czym jest rzemiosło artystyczne tak ważne w Ich przekonaniu; a także jakim człowiekiem warto dziś być, o co dziś walczyć, o co prowadzić spór w teatrze i nie tylko.

Michał Merczyński i Zespół Teatru Starego w Lublinie

https://allevents.in/lublin/festiwal-danuty-szaflarskiej-%C5%9Aleboda-danutka/200019054630022
————————– ————————————————- —————————–

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.