Nagroda apoximeno
Nagroda za kunszt aktorski - GONG DANUTKI - Lublin Teatr Stary 8.02.2020. Fot. Dorota Awiorko
Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, właścicielka dwóch teatrów, pisze scenariusze, dzienniki, książki, śpiewa. Mocna osobowość. Krystyna Janda została właśnie laureatką lubelskiej nagrody teatralnej „Gong Danutki”. – To nagroda dla tych, którzy są gwiazdami, ale nie gwiazdorzą, serio traktują swój zawód aktora – wyjaśniała w sobotę Karolina Rozwód, dyrektorka Teatru Starego w Lublinie.
„Gong Danutki” to nagroda związana z festiwalem Śleboda/Danutka, poświęconym pamięci Danuty Szaflarskiej, wielkiej damy polskiego filmu i sceny. Tegoroczna, druga edycja imprezy, której organizatorem jest Teatr Stary w Lublinie, zaczęła się w środę 5 lutego i potrwa do niedzieli, 9 lutego. Sobota niepodzielnie należała do Krystyny Jandy. Wspaniałej, żywiołowej, mądrej i zabawnej, wciąż pięknej Jandy, która błyszczy na scenie od 45 lat. Kobieta z marmuru, kobieta z żelaza – mówią o niej. Na scenie bez reszty żyje emocjami swych bohaterów. Swoje własne też potrafi wyrażać z pasją. Nie ukrywa poglądów politycznych. – Jestem przerażona tym, co dzieje się w Polsce – wyznała w sobotę.
Janda jest drugą laureatką nagrody przyznawanej za kunszt aktorski. Pierwszy „Gong Danutki” otrzymał Janusz Gajos, obecny także na sobotniej uroczystości w Teatrze Starym, której bohaterką była jego wybitna koleżanka. Na widowni siedzieli także Jerzy Sthur, Magda Umer, Krzysztof Varga. Laureatka obdarzona gongiem i bukietem czerwonych róż wręczonych przez prezydenta Lublina Krzyszofa Żuka zasiadła na scenie, by w rozmowie z Grażyną Torbicką podzielić się z publicznością refleksjami o sztuce, polityce, naturze ludzkiej.
Warszawianka Przemian - nagroda 2019
Tytuł Warszawianki Przemian trafił do Krystyny Jandy, a Warszawianki Roku – do ginekolożki Nicole Sochacki-Wójcickiej. Wyniki ogłoszono podczas środowej gali w Forcie Sokolnickiego.
Plebiscyt Warszawianka Roku ma na celu uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową przyczyniła się do rozwoju i promowania miasta. W tym roku odbyła się jego druga edycja.
Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida - statuetka. Fot. Maciej Łysakowski
🔸 Krystyna Janda, 🔸 Wiesław Myśliwski, 🔸 Leon Tarasewicz i 🔸 Janusz Wawrowski zostali laureatami Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019‼️ Nagrodę „Dzieło życia” odebrał 🔸 Adam Myjak ART.
Nazwiska laureatów ogłosili, podczas gali na zamku Królewskim w Warszawie, przewodniczący kapituł: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek. Statuetki wręczyli marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
– Przez te 18 lat nagrodziliśmy 81 twórców, tworzących, mieszkających na Mazowszu, ludzi bez których kultura polska, kultura Mazowsza byłaby znacznie uboższa – powiedział przewodniczący Ludwik Rakowski, witając gości.
Teatr
Kapituła Teatralna nominowała trzech znakomitych aktorów. Jednym z nich jest Grzegorz Damięcki, który zagrał Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie”, wystawianym w Teatrze Ateneum w Warszawie. Doceniono również Krystynę Jandę za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania”, granym w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzeja Seweryna, który na deskach Teatru Polskiego w Warszawie wcielił się w rolę Witolda Gombrowicza w sztuce „Deprawator”.
Warszawianka Roku 2019 - ogłoszenie nominacji - 4 września 2019, Fot. Maciej Łysakowski
Plebiscyt Warszawianka Roku
– kandydatki do tytułu Warszawianka Przemian:
prof. zw. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, Krystyna Janda, prof. dr hab. Ewa Łętowska, Krystyna Starczewska, Ludwika Wujec
Zagłosować może każdy!
Głosując, wskazujemy po jednej nominacji w każdej kategorii (Warszawianka Roku/Warszawianka Przemian). Głosowanie trwa do 6 października – w przypadku głosowania drogą internetową do godz. 23.59, a w przypadku głosowania papierowego do godziny 16.00.
Głosować można:
• elektronicznie za pomocą formularza znajdującego się na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
• papierowo za pomocą formularza dostępnego:
o na stronie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
o podczas wydarzeń miejskich, których listę podamy na profilu wydarzenia na FB.
Wypełnione formularze papierowe można:
• wysłać elektronicznie na adres email: warszawiankaroku@um.warszawa.pl
• dostarczyć (pocztą lub osobiście) do Biura Marketingu Miasta, ul. Wierzbowa 9, 00-094 Warszawa p. 153, z dopiskiem Warszawianka Roku lub dostarczyć na stoiska Warszawianki Roku, które będą obecne na wydarzeniach miejskich.
Nagroda - statuetka ORŁA BIAŁEGO 2019. Fot. Maciej Łysakowski
Fundacja Orła Białego przyznała Krystynie Jandzie nagrodę – statuetkę Orła Białego za wielki wkład w rozwój polskiej kultury i jej rozsławianie w świecie.
Krystyna Janda z medalem „Za mądrość obywatelską”!
W sobotę 1 czerwca w samo południe w Sali Obrad im. Stanisława Wyspiańskiego Urzędu Miasta Krakowa prezydent profesor Jacek Majchrowski wręczy uroczyście Krystynie Jandzie medal ,,Za mądrość obywatelską”.
Wśród poprzednich laureatów są między innymi prof. Andrzej Zoll, prof. Ewa Łętowska, prof. Leszek Balcerowicz, red. Jerzy Baczyński, Wiesław Myśliwski. prof. Adam Strzembosz.
Jury Medalu uznało bezdyskusyjnie:
,,Za mądrość, która w dzisiejszych czasach jest też odwagą, oraz za niezwykłe wzruszenia artystyczne, które dają nam także obywatelską nadzieję”.
ZAPISKI Z WYGNANIA - LAUREATEM 14. FestiwalU Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w GDYNI
Spektakl „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reżyserii Magdy Umer wygrał zakończony w niedzielę wieczorem w Gdyni 14. Festiwal Sztuk Współczesnych R@Port. Laureatem 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej została sztuka „Siostry” Rafała Wojasińskiego.
O wynikach Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port oraz Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poinformowała PAP Marzena Szymik-Mackiewicz z Działu Literackiego Teatru Miejskiego w Gdyni, w którym odbyła się gala finałowa obu konkursów.
Siedem przedstawień podczas festiwalu R@Port oceniało jury w składzie: reżyser teatralna Małgorzata Bogajewska, teatrolog prof. Uniwersytetu Gdańskiego Małgorzata Jarmułowicz oraz dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk.
Krystyna Janda zdobyła Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych
Tytuł Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymała Krystyna Janda. W nocy z soboty na niedzielę Jury 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwal Sztuki Aktorskiej ogłosiło werdykt.
Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” z Teatru Polonia w Warszawie otrzymała tytuł Grand Prix Indywidualne 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych, nagrodę w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę Wojciecha.
O!Lśnienia 2018 - nagroda kulturalna ONETu i Miasta Krakowa w kategorii TEATR, za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA, w reż. Magdy Umer
1 marca 2019 r. w Krakowie, na gali wręczenia nagród kulturalnych ONETu i Miasta Krakowa, Krystyna Janda otrzymała nagrodę O!Lśnienia 2018 – w kategorii TEATR, za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA, w reż. Magdy Umer.
SŁODKI KONIEC DNIA, reż. Jacek Borcuch - plakat na World Film Festival Sundance (USA) 2019
Jury Festiwalu Filmowego WORLD FILM FESTIVAL SUNDANCE 2019 przyznało Specjalną Nagrodę Aktorską dla Krystyny Jandy za rolę w filmie SŁODKI KONIEC DNIA w reż. Jacka Borcucha.
A World Cinema Dramatic Special Jury Award for Acting was presented by Charles Gillbert to: Krystyna Janda, for Dolce Fine Giornata / Poland (Director: Jacek Borcuch, Screenwriters: Jacek Borcuch, Szczepan Twardoch, Producer: Marta Habior) — In Tuscany, Maria’s stable family life begins to erode as her relationship with a young immigrant develops against a backdrop of terrorism and eroding democracy.
Paszporty Polityki 2018 - nagroda - okładka
Nagroda za błyskotliwość, pracowitość, odwagę artystyczną i życiową. Za to, że pozostaje od lat zawodowym wzorem dla młodych aktorów, dając na scenie, w kinie i w mediach codzienne świadectwo, że trzeba i warto walczyć o wartości humanistyczne, bronić słabszych i chronić człowieczeństwa w każdych czasach.
Za poczucie humoru, bez którego trudno sobie wyobrazić i teatr i życie. A także za wybitne kreacje teatralne i filmowe, od „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy po ,,Zapiski z wygnania“ według pamiętnika ofiary antysemickiej nagonki Marca ’68 Sabiny Baral, grane w założonym przez siebie Teatrze Polonia.
PIERWSZA NAGRODA AKTORSKA EX-AEQUO (w wysokości 10 000 PLN) ZA NAJLEPSZĄ ROLĘ KOBIECĄ FESTIWALU
– Sandra Korzeniak za rolę w Pod Presją
– Krystyna Janda za rolę w Zapiski z wygnania
Wykorzystując literackie wzory, aktorka ucieleśnia polityczne i humanistyczne treści – nie stosując ani realistycznych bądź melodramatycznych mechanizmów, ani osądów. Jej głos – dosłownie i metaforycznie – wyraża głośny sprzeciw wobec faszyzmu, nie ferując żadnych wyroków.
NAJLEPSZYMI PRODUKCJAMI (50 000 PLN) BOSKIEJ KOMEDII 2018 roku ogłaszamy:
– Pod presją w reżyserii Mai Kleczewskiej.
Wykorzystując wysoki stopień realizmu w przedstawieniu tak aktorskim, jak i scenograficznym, nagrodzona produkcja wychodzi daleko poza emocje. Zamierzony cel osiąga poprzez multimedia, szczególny styl gry głównej aktorki oraz atmosferę dramatu. Ich połączenie daje potężny ładunek emocjonalny o politycznym wydźwięku.
– Zapiski z wygnania w reżyserii Magdy Umer
Nie uciekając się do żadnych nowych, wymyślnych form teatralnych, trzymając się jedynie doniosłego politycznie tekstu oraz fantastycznej gry aktorskiej, przedstawienie łączy doświadczenia subiektywne z pamięcią, by otwarcie mówić o ekstremizmach odradzających się nie tylko w Polsce, ale w całym świecie.
XVII Festiwal Prapremier NIE/PODLEGŁA - Bydgoszcz 2018
Werdykt XVII edycji Festiwalu Prapremier
Jury XVII Festiwalu Prapremier Nie/Podległa 2018 w składzie:
1. Małgorzata Sikorska-Miszczuk (przewodnicząca)
2. Jacek Kopciński
3. Seb Majewski
4. Paweł Miśkiewicz
postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody oraz trzy wyróżnienia.
Wyróżnienia:
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pani Małgorzaty Witkowskiej za rolę w spektaklu „Sprawa. Dzieje się dziś” w reżyserii Martyny Majewskiej;
– wyróżnienie w wysokości 2 000 zł dla Pana Jana Sobolewskiego za rolę w spektaklu „Żaby” w reżyserii Michała Borczucha;
– wyróżnienie w wysokości 3 000 zł za bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości przez dramatopisarza i polsko-irański zespół spektaklu „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”.
Trzy równorzędne nagrody w wysokości 6 000 zł:
– Krystynie Jandzie za kreację, która przywraca sens i powagę obywatelskiemu zaangażowaniu artysty w sprawy publiczne, w spektaklu „Zapiski z wygnania”;
– Sandrze Korzeniak i zespołowi aktorskiemu spektaklu „Pod presją” za kreacje zbiorową umożliwiającą stworzenie nieoczywistego, intymnego portretu psychologicznego bohaterki;
– twórcom spektaklu „Cezary idzie na wojnę” za udaną próbę stworzenia oryginalnej formy teatralnej i wykorzystanie jej do podjęcia dyskusji z tradycyjnym modelem męskości.
Bydgoszcz 14.10.2018
Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego 2018 - dyplom
Nagroda im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya dla Krystyny Jandy została przyznana za wybitne osiągnięcia artystyczne, w tym w szczególności w sztuce monodramu.
Doroczną nagrodę przyznał zarząd polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT/IATC AICT Polska.
Wręczenie Nagrody i spotkanie z Laureatką odbędzie się 22 września 2018.
Katarzyna Błachiewicz-Koryga - Dyrektor Teatru Polonia i Och-Teatru odebrała w imieniu Krystyny Jandy nagrodę
Poznaliśmy najlepsze polskie sztuki współczesne. Grand Prix dla „Zagubionego chłopca” z Opolski Teatr Lalki i Aktora!
Jury przyznało także 9 nagród indywidualnych: za reżyserię Pawel Passini („Zagubiony chłopiec”), za muzykę Maja Kleszcz („Bzik. Ostatnia minuta” Teatr Współczesny w Szczecinie), nagrody aktorskie: Krystyna Janda („Zapiski z wygnania” TEATR POLONIA), Matylda Baczyńska („Ikebana” Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie), Sara Celler-Jezierska („Łauma, czyli czarownica” Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska (za role w przedstawieniu „Puppenhaus. Kuracja” TR Warszawa), Nagroda im. Jana Świderskiego dla Dawida Żłobińskiego („1946”, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Nagroda Specjalna dla Marty Guśniowskiej („Marvin” Opolski Teatr Lalki i Aktora).
Medal im. Mordechaja Anielewicza wydany przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Szanowni Państwo,Drodzy Widzowie,
z dumą i radością informujemy Państwa, że za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” Pani Krystyna Janda została uhonorowana Medalem im. Mordechaja Anielewicza wydawanym przez STOWARZYSZENIE ŻYDÓW KOMBATANTÓW I POSZKODOWANYCH W II WOJNIE ŚWIATOWEJ dla uczczenia 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Kapituła Stowarzyszenia przyznaje medale ludziom, którzy występują przeciw ksenofobii, nancjonalizmowi i antysemityzmowi.
Zwycięzcy Plebiscytu Publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - Łódź 2018 - Tytuł Najlepszej Aktorki dla Krystyny Jandy za rolę w spektaklu ZAPISKI Z WYGNANIA w reż. Magdy Umer. Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska
Zwycięzcy Plebiscytu Publiczności XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Widzowie Festiwalu po obejrzeniu ośmiu spektakli (jedenastu przedstawień) biorących udział w Plebiscycie, oddając swoje głosy na kartach do głosowania i za pośrednictwem głosowania na stronie internetowej Festiwalu przyznali:
Tytuł Najlepszej Aktorki
Pani Krystynie Jandzie
za rolę w spektaklu
„Zapiski z wygnania”
w reżyserii Magdy Umer
z Teatru Polonia w Warszawie
Nagroda GUSTAW 2017. Biuletyn Informacyjny ZASP, nr 43 wiosna 2018.
Po raz kolejny Stowarzyszenie ZASP przyznało „Gustawa”, swoją najważniejszą nagrodę za zasługi dla środowiska teatralnego i promocję polskiej kultury, której nazwa upamiętnia wybitną postać świata sztuki: Gustawa Holoubka – aktora, reżysera, pedagoga, społecznika i komentatora polskiej sceny publicznej.
Laureatką Nagrody „Gustaw” za rok 2017 została Krystyna Janda: aktorka, reżyserka, twórczyni i współorganizatorka – wraz z nieżyjącym już, wybitnym operatorem filmowym, Edwardem Kłosińskim – Teatru Polonia, a także kreatorka kolejnej sceny – Och-Teatru. Prezes „Fundacji na rzecz Kultury”, która to Fundacja ma pod opieką oba wymienione teatry. Inicjatorka przedstawień plenerowych wpisanych w stołeczną tkankę miejską, ( m.in. „Lament na Placu Konstytucji” i „Starość jest piękna”), otwartych dla szerokiej publiczności.
Róże Gali 2017 - Nagroda specjalna - Róża Róż. Fot. Maciej Łysakowski
KRYSTYNA JANDA NAGRODZONA SPECJALNĄ STATUETKĄ GALI: TERAZ WSPARCIE JEST MI POTRZEBNE
Krystyna Janda z nagrodą specjalną!
Za nami wielka gala wręczenia Róż Gali, przyznawanych od 15 lat przed magazyn Gala. Wydarzenie odbyło się w luksusowym Ufficio Primo w Warszawie.
Podczas wydarzenia przyznano nie tylko nagrody w kategoriach tj. muzyka, książka, teatr, kino, ale także nagrody specjalne. Te najważniejsze trafiły do dwóch zasłużonych osób. Jako pierwszy statuetkę zdobył (nie pojawił się na gali) Jerzy Owsiak, zaś w drugiej kolejności, już osobiście, piątą Różę Gali w karierze otrzymała Krystyna Janda.
Podczas jubileuszowej gali magazynu Gala, Jandę nagrodzono za całokształt pracy twórczej, doceniając jej 45 – letnie zaangażowanie w umacnianie wartości kultury w Polsce (i nie tylko), poprzez pracę w teatrze, filmie czy w telewizji.
Nagroda - Tytuł - LIDER Z POWOŁANIA - 24.10.2017
Tytuł LIDER Z POWOŁANIA w kategorii: Lider w sztuce, Lider społeczny oraz Lider w biznesie
Kapituła Programu Lider z Powołania, z ogromną przyjemnością informuje Panią o przyznaniu tytułu: Lider z Powołania w uznaniu zasług za osiągnięcia na polu artystycznym oraz w kwestii zarządzania Teatrem Polonia oraz Och-Teatrem.
Ideą programu jest wyłonienie zaangażowanych oraz charyzmatycznych menadżerów – liderów w różnych dziedzinach: na polu społecznym, w kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce, biznesie, w celu promowania pozytywnych postaw oraz rozwoju synergii reprezentowanych środowisk.
Program jest dedykowany m.in. dla: gospodarzy miast, osób na stanowiskach zarządczych w przedsiębiorstwach, ośrodkach kulturalnych, sportowych, naukowych, założycieli organizacji charytatywnych.
Janda i Ostaszewska nagrodzone „za sprzeciw wobec odbierania kobietom praw i godności”
WKK
20 kwietnia 2017 | 14:13
Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej przyznała nagrody osobom i organizacjom, które wyróżniają się szczególną aktywnością w ochronie praw człowieka i przeciwdziałaniu dyskryminacji.
W kategorii „Prawa kobiet i zwalczanie dyskryminacji z powodu płci” Okulary Równości trafiły do aktorek: Krystyny Jandy i Mai Ostaszewskiej
Nagroda przedsiębiorców
Platynowa Telekamera Teletygodnia
PLATYNOWA TELEKAMERA TELETYGODNIA DLA KRYSTYNY JANDY – 25 LAT WOLNOŚCI
Krystyna Janda otrzymała tytuł CZŁOWIEKA WOLNOŚCI w kategorii Kultura w plebiscycie „Ludzie Wolności” zorganizowanym przez „Gazetę Wyborczą” i TVN z okazji 25-lecia przemian ustrojowych 1989.
Róża Gali 2013
KATEGORIA TEATR
Nagroda za rolę w spektaklu „Danuta W.” w Teatrze Polonia w Warszawie.
Platynowy szczeniak
Platynowy Szczeniak za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym przyznany podczas II Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu
Zdjęcie z premiery spektaklu
Nagroda miesiecznika TEATR
Za najlepszą rolę damską w roku 2013. Za rolę w spektaklu DANUTA W. w reżyserii Janusza Zaorskiego
Nagroda od PSC
Diament Trójki
Kobiety z klasą
Polonicus 2012
W kategorii kultury „za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Polską i zachodnią Europą oraz walkę o równouprawnienie kobiet.”
Krystyna Janda z Nagrodą Kisiela
HONOROWA PERŁA POLISH MARKET
Róża Gali 2011
KATEGORIA TEATR
Nagroda za rolę w spektaklu „Biała bluzka” w Och-teatrze w Warszawie.
Złota Kaczka 2010
Złote Kaczki w kasie Teatru Polonia
DLA NAJLEPSZEJ AKTORKI FILMU HISTORYCZNO-KOSTIUMOWEGO 100-LECIA!
Złota Kaczka 2009
http://www.styl24.pl/article.php/art_id,2635/title,Krystyna-Janda-Janda-Wielka/place,1/#pic-top
Złoty Medal Polskiej Akademii Sukcesu
Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu oraz tytuł członka Akademii Polskiego Sukcesu za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój kultury polskiej.
Kategoria – Piękni zawsze.
http://pl.youtube.com/watch?v=NvuHhJeVTqU
Medal przyznawany od roku 1997 przez Polską Akademię Nauk za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk organizacji i zarządzania, a także za ich praktyczne wdrażanie”.
Dama stolicy
«Stworzyła teatr, który warszawiacy pokochali, zanim jeszcze był gotowy. W Polonii nigdy nie ma pustych krzeseł na widowni. Janda zaskakuje pomysłami. Wcześniej akcją kupowania foteli dla teatru. Ostatnio – otwartą dla warszawiaków premierą „Lamentu” na pl. Konstytucji.
Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – za wieloletnie wsparcie działań na rzecz dzieci z autyzmem oraz integracji społecznej w środowisku teatralnym: Za rolę „Mała Steinberg”.
Kaczka
Nagroda miesięcznika „FILM” dla najlepszej aktorki ostatniego 50-lecia kinematografii polskiej.
Neptun
Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe 2007 w Zielonej Górze
Hiacynt
Nagroda „Hiacynt” przyznawana przez Fundację Równości za zasługi dla rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. Jury przyznało Krystynie Jandzie nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ: „Za konsekwentne wspieranie idei tolerancji w swej działalności teatralnej, filmowej i internetowej”.
Sztuki Przyziemne, Łódź
NAGRODA
Warsaw Point
Nagroda Miesięcznika „Warsaw Point” za spektal „Ucho, gardło, nóż” w kategorii Puenta Sztuki.
Statuetka Marszałka Sukcesu
NAGRODA Frum Przedsiębirców Sulejówek, – Marszałka Sukcesu Znakomitej Artystce i Przedsiębiorcy – Krystynie Janda – za wiarę i determinację w budowaniu sukcesu własnego teatru – Tetaru Polonia.
Feliks
NAGRODA za sezon 2005/2006 w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” otrzymała Krystyna Janda za rolę Tonki Babić w spektaklu „Ucho, gardło, nóż”
Perła- festaiwal Sąsiedzi Lublin
Sznur pereł mających symbolizować cały artystyczny dorobek i uhonorować odwagę poszukiwania nowych wyzwań i nowych form artystycznej drogi (fragment uzasadnienia nagrody).
Nagroda Kobieta Wybitna
Nagroda - Medal Karola Wielkiego - Aachen 11.05.2006
NAGRODA dla najlepszej aktorki „Festiwalu sztuk przyjemnych i nieprzyjemnych” w Łodzi
Najbardziej wpływowa kobieta stolicy
NAGRODA dla najbardziej wpływowej kobiety stolicy (Sto Dam Stolicy, ranking „Życia Warszawy”) rok otrzymania: 2006
Oskary Wajdy
NAGRODA za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską w filmach: „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”.
Róża róż
NAGRODA tygodnika Gala przyznawana „urodę ducha” corocznie przez redakcję i czytelników. RÓŻA RÓŻ jest nagrodą specjalną.
Festiwal International dee Cine Madrid Mostoles Premio a la Mejor Atctriz 2005
NAGRODA dla najlepszej aktorki festiwalu za rolę w filmie ” Wróżby kumaka”
Nagroda z GDYNI 2005
NAGRODA za rolę Jadwigi Stańczakowej w filmie Andrzeja Barańskiego „Parę osób, mały czas”
Gloria Artis
NAGRODA. Medal ustanowiony przez ministra Waldemara Dąbrowskiego przyznawany w uznaniu dorobku twórczego.
NAGRODA za reżyserię spekatklu „Porozmawiajmy o życiu i śmierci” Krzysztofa Bizio.
Telemaska 2002
NAGRODA przyznawana przez czytelników Tele Tygodnia dla najpopularnieszej aktorki w teatrze TV
Martynka
NAGRODA. Honorowa statuetka od fundacji SYNAPSIS za nadzwyczajną pomoc dzieciom dotkniętym autyzmem
za stronę internetową www.krystynajanda.com
NAGRODA z okazji VI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2002 za Małą Steinberg
Madame
Telemaska 2001
nagroda przyznawana przez czytelników Tele Tygodnia dla najpopularnieszej aktorki w teatrze TV
Korona Kazimierza Wielkiego
Nagroda dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji na Festiwalu Filmowym i Artystycznym w Kazimierzu Dolnym. Za spektakl „Związek Otwarty”.
przyznany przez miesięcznik „Home & Market”
Gwiazda KJ
Ankieta POLITYKI
Ankieta tygodnika POLITYKA – ANKIETA NA KONIEC WIEKU
Krystyna Janda głosami Czytelników tygodnika POLITYKA została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku.
Telekamera
Złote Jabłko
Maska 1996
Kaczka Specjalna
Nagroda dla najlepszej aktorki w historii polskiego kina.
Miesięcznik FILM na swoje 50-lecie w 1996 roku przyznał specjalną Złotą Kaczkę
Dla Krystyny Jandy najlepszej aktorki w historii polskiego kina
super TV
Foto. Piotr Rogoyski 1993
na XX Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za reżyserię filmu „Pestka”
superTV
Nagraoda przyznana za głowna role w filmie ” Zwolnieni z życia ” w rez. Waldemara Krzystka
Srebrna Muszla
Nagroda na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za rolę w filmie Waldemara Krzystka „Zwolnienieni z życia”
Krzyż Kawalerii Republiki Francuskiej
na I Belgradzkim Festiwalu Filmów Śródziemnomorskich. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”
De Sica
na festiwalu filmowym w Sorrento – Neapolu przyznana za dorobek artystyczny
Złota Palma
Nagroda na festiwalu filmowym w Cannes za najlepszą rolę żeńską festiwalu. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”.Zobacz video z uroczystości!
za rolę w filmie Krzysztofa Zanussiego „Stan posiadania”
Lwy Gdańskie
Nagroda za najlepszą rolę żeńską na festiwalu filmowym w Gdyni. Za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”
Złota Kaczka
Za najlepszą rolę żeńską festiwalu, przyznana za rolę w filmie niemieckim Helmy Sanders-Brahms „Laputa”
Nagroda za rolę w filmie Piotra Szulkina „Golem”, na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście. Najlepsza rola kobieca na festiwalu.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 1978