SŁODKI KONIEC DNIA, reż. Jacek Borcuch - plakat na World Film Festival Sundance (USA) 2019
W Toskanii ruszyły zdjęcia do nowego filmu Jacka Borcucha „Volterra” z Krystyną Jandą w roli głównej. Jej ekranową partnerką będzie, robiąca karierę we Włoszech Kasia Smutniak,znana polskim widzom z filmu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”.
„Volterra” to piąty film w reżyserskiej karierze Jacka Borcucha, twórcy takich obrazów jak „Tulipany” (2004) i „Wszystko, co kocham” (2009) i drugie, po „Nieulotnych” (2012) dzieło, do którego zdjęcia realizowane są poza Polską. Choć o samej fabule wiadomo niewiele, jej bohaterką będzie żyjąca we Włoszech polska poetka Maria (Krystyna Janda). To jej oczami spojrzeć mamy na współczesną Europę i trawiącą ją bolączki.
W obsadzie filmu znaleźli się także Ilona Ostrowska, Antonio Catania, Vincent Riotta, Robin Rennuci, Lorenzo De Moor, Pippo Crotti, Marcello Maietta i Paco Rizzo. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”, „Body/ciało”).
Film JULIUSZ. Reż. Aleksander Pietrzak - rola GWIAZDA
Film fabularny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2018
Premiera: 2018. 09. 14
Okres zdjęciowy: 5 września – 10 października 2017.
Plenery: Żyrardów.
REŻYSERIA: ALEKSANDER PIETRZAK
Scenariusz: Abelard Giza, Kacper Ruciński, Łukasz Światowiec, Michał Chaciński, Aleksander Pietrzak
Zdjęcia: Mateusz Pastewka
Krystyna Janda – rola GWIAZDA
Panie Dulskie - film kinowy 2015 - rola: Aniela Dulska
Plakat
Tatarak
Reżyseria: Andrzej Wajda
Rola: pani Marta, aktorka
„Tatarak”, film oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, wydaje się na początku subtelną i wzruszającą historią o niemożliwej miłości, jednak Andrzej Wajda idzie dalej, tworząc wielowymiarową opowieść o miłości, która przychodzi za późno, i o śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.
Marta, kulturalna kobieta w średnim wieku, która jest żoną doktora z małego miasteczka, nie wie o tym, że jest śmiertelnie chora. Od lat opłakuje śmierć swoich dwóch synów, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Pewnego dnia Marta poznaje znacznie młodszego od siebie mężczyznę, prostego robotnika Bogusia, który oczarowuje ją swoją młodością i niewinnością. Ich spotkania na brzegu rzeki porośniętej tatarakiem są naznaczone wzajemną fascynacją dwóch istnień, z których jedno zmierza do przedwczesnego końca, drugie zaś wkracza dopiero w dojrzałość. Jednak los obchodzi się z nimi okrutnie.
To dopiero pierwsza warstwa historii, bo „Tatarak” to również film o tworzeniu filmu, a główna bohaterka jest nie tylko fikcyjną Martą, ale i aktorką, która ją gra. Andrzej Wajda wplótł w opowiadanie Iwaszkiewicza autentyczne monologi Krystyny Jandy na temat przedwczesnej śmierci jej męża, cenionego operatora Edwarda Kłosińskiego, któremu film jest dedykowany. W ten sposób obie kobiety – Krystyna i Marta – zlewają się w jedną głęboko zranioną istotę, która musi znaleźć w sobie siłę i poradzić sobie z perspektywą nieuniknionej śmierci.
Wróżby kumaka -Unkenrufe (tytuł niemiecki)
FILM
Reżyseria: Robert Gliński
Rola: Aleksandra Piątkowska
Rok: 2004
Premiera polska i światowa 11 września 2005
Produkcja: Polska, Niemcy
Dane techniczne: Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w sierpniu 2004. Plenery: Gdańsk, Dusseldorf, Wilno, Rzym, Neapol.
Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Paweł Huelle , Cezary Harasimowicz , Klaus Richter
Zdjęcia: Jacek Petrycki
Producent: Henryk Romanowski , Regina Ziegler
Produkcja: Filmcontract Ltd. , Regina Ziegler Filmproduktion (Berlin Zachodni)
Obsada aktorska: Krystyna Janda (Aleksandra Piątkowska), Matthias Habich (Aleksander Reschke), Zbigniew Zamachowski ,Krzysztof Globisz , Katrin Sass
Zdjęcie prywatne z planu
Zdjęcie z planu
FILM
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Rola: Anna
http://www.tvp.pl/filmoteka/film-fabularny/zycie-jako-smiertelna-choroba-przenoszona-droga-plciowa/wideo/film-fabularny-polska-2000
Un air si pur / Ostatni rozdział 1997. Rola: pani Leduroy - Fot. Trebor_Forum
Film z roku 1997
Reżyseria: Yves Angelo
Rola: pani Leduroy
Matka swojej matki 01
Tato - reż. Maciej Ślesicki - 1995
Z Janem Fryczem
W ZAWIESZENIU, reż. Waldemar Krzystek. Na zdjęciu z Andrzejem Łapickim.
FILM
Reżyseria: Waldemar Krzystek
Rola: Anna Mroczyńska
Opis: Marcel Wysocki jest byłym oficerem Armii Krajowej skazanym niesłusznie w roku 1949 na karę śmierci. Anna Mroczyńska mieszka w Legnicy, gdzie jest pielęgniarką w miejscowym szpitalu. Poznali się w czasie wojny, pokochali. Anna wie o aresztowaniu Marcela. Uparcie czeka na jego powrót. Rok 1950. Marcel zdołał uciec z więzienia i zjawia się w Legnicy. Anna jest jego jedynym niespalonym kontaktem. Przedzierając się przez Polskę na Ziemie Zachodnie, przekonał się, że Urząd Bezpieczeństwa dotarł już wcześniej do innych współtowarzyszy konspiracji. Może więc ukryć się tylko u niej. Anna konspiracyjnie przygotowuje mu kryjówkę w piwnicy domu, w którym mieszka. O obecności Marcela nie wie nawet jej matka. Równolegle trwają poszukiwania Marcela przez pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Podejrzewają oni, że Wysocki mógł się ukryć w Legnicy. Konspiracja jest jednak bardzo szczelna. W ukryciu odżywa miłość Marcela i Anny. On będzie bezterminowo – tak sądzą, nie spodziewając się wydarzeń politycznych, które odmienią także ich los – tkwił w piwnicy. Ona robi wszystko, żeby wytrzymał, pomaga mu fizycznie i psychicznie. Sama także wykazuje hart ducha. Sytuacja jest podwójnie ciężka, ponieważ nie widać celu i kresu jego ukrywania się. Marcelowi zdarzają się sytuacje załamania, pogrąża się w depresji. Anna okazuje się wtedy mocniejsza. Dramat rozgrywający się w piwnicy ma także odbicia zewnętrzne.
Kochankowie mojej mamy
https://www.youtube.com/watch?v=oEi-tDoO4K4
FILM
Reżyseria: Radosław Piwowarski
Rola: Krystyna Traczyk
Z Magali Noell i Helene Lapiower
FILM
Reżyseria: Peter Keglevic
Rola: Gerlinde
Z Arminem Mueller-Stahl
FILM
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Rola: Antonina Dziwisz
Premiera: 13 grudnia 1989 r.
Z Lino Ventura
Reżyseria: Andrzej Wajda
Rok: 1981
Premiera: 1981. 07. 27
Gatunek: Film polityczny
Produkcja: Polska
Temat: Historia – Polska – po 1944
Dane techniczne: Barwny. 4269 m. 147 min.
Plenery: Gdańsk, Gdynia.
W czołówce filmu zamieszczono tekst: „Wszystkie postacie w tym filmie są dziełem wyobraźni autorów mimo, że przedstawiono je na tle rzeczywistych wydarzeń, jakie niedawno zaszły w Polsce, a w dialogach użyto pewnej ilości autentycznych wypowiedzi i dokumentów. Nie należy tych postaci łączyć z żadnymi prawdziwymi osobami, które odegrały istotną rolę w historycznym przełomie roku 1980.”
Z Markiem Walczewskim
reżyseria: Michal Ratyński, Jens Ehlers
produkcja: RFN
Zbigniew Zapasiewicz, KJ
Pani Bovary to ja
Na srebrnym globie
Czlowiek z marmuru
2 godz. 36 min.
Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka – dyplomantka szkoły filmowej – przekonuje „ważnego” redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne „śledztwo”, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta…
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski
Premiera: 25 lutego 1977
2 godz. 27 min.
Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski
Premiera: 27 lipca 1981
1 godz. 51 min.
Osadzona w realiach Polski lat pięćdziesiątych wstrząsająca historia młodej dziewczyny, niewinnie aresztowanej przez UB. W ciągu długich miesięcy okrutnego śledztwa trwa zmaganie oprawców z ofiarą, walczącą o swoje człowieczeństwo.
Reżyseria: Ryszard Bugajski
Scenariusz: Ryszard Bugajski, Janusz Dymek
Premiera: 13 grudnia 1989
Nagroda dla Krystyny Jandy za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1990 roku.
1 godz. 25 min.
Historia starzejącej się, doświadczonej życiem i schorowanej doktorowej Marty borykającej się z nudą i wspomnieniami. Żyje ze swym mężem w małym miasteczku. Przypadek sprawi, że przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet fizyczna fascynacja. Spotkanie z młodym mężczyzną i jego tragiczna śmierć w trakcie wspólnej kąpieli wywołują w niej uczucia i reakcje, jakich sama się nie spodziewała.
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Wajda
Premiera: 24 kwietnia 2009