25
Luty
1981
03:02

Espion, leve-toi

To był film , który kręciłam równolegle z ” Przesłuchaniem” . Miałam kilka dni zdjęciowych w Polsce i na kilka dni zdjęciowych jechałam do Francji. Za każdym razem kiedy tam przyjeżdżałam pytali, ale powiedż nam czy ty tam w tej Polsce grasz że siedzisz w więzieniu czy rzeczywiscie w nim siedzisz, bo musimy cię co najmniej dzień doprowadzać do takiego stanu żeby dało sie ciebie sfotografować. W filmie moimi głownymi partnerami byli Lino Ventura i Michael Piccoli, dziś ten film jest klasykiem kina francuskiego akcji, a w Polsce nosi tyuł ” Szczur” czy tak jakoś podobnie.

ESPION LEVE-TOI
Tytuł polski: OBUD¬ SIĘ, SZPIEGU

Rok: 1982
Gatunek: Film sensacyjny
Produkcja: Francja, Szwajcaria
Język: francuski

Dane techniczne:
Barwny. 95 min.

Opis:
W środku dnia, na oczach licznych świadków w Zurychu zostaje zamordowany Alfred Zimmer, dyrektor biura podróży. Zabójstwo przypisuje się lewackiej organizacji terrorystycznej pod nazwą Brygady Ludowe. Według oficjalnych doniesień Zimmer nie prowadził działalności politycznej, w rzeczywistości był agentem francuskiego wywiadu. Jego śmierć bardzo zaniepokoiła Sebastiena Greniera, doradcę finansowego związanego od kilku lat z dużo młodszą od niego Niemką, Anną Gretz, wykładowczynią literatury na uniwersytecie w Zurychu. Grenier jest tzw. uśpionym szpiegiem, od ośmiu lat prowadzi jednak uporządkowane i wygodne życie statecznego obywatela. Śmierć Zimmera, bezpośredniego przełożonego Greniera w wywiadowczej hierarchii, może oznaczać koniec tego spokoju. I rzeczywiście, niebawem z Grenierem kontaktuje się niejaki Jean-Paul Chance, również agent tajnych służb. Oczekuje, że Grenier dostarczy mu bliższych szczegółów dotyczących przyczyn zamachu na Zimmera. Jego zdaniem, Brygadami Ludowymi kieruje ktoś z zagranicy, a Zimmer zginął, ponieważ odkrył, kto to jest. Radca nic jednak nie wie na ten temat. Nie ufa zresztą Chance’owi: nie zna go, nie ma pewności, czy obaj działają po tej samej stronie. Na domiar złego, Chance interesuje się również Anną, a zwłaszcza jej przeszłością: przed przyjazdem do Zurychu kobieta mieszkała i pracowała w Monachium. Nie kryła się ze swymi lewicowymi sympatiami, widywano ją nawet w towarzystwie osób zamieszanych w sprawę znanego niemieckiego terrorysty Andreasa Baadera. Zdaniem Chance’a Anna nie jest najwłaściwszą towarzyszką życia dla szpiega, lecz zakochany Sebastien nie chce słyszeć złego słowa na jej temat. Usiłując zdobyć informacje na temat Chance’a, Grenier spotyka się ze swym kolegą z centrali w Paryżu, Henrim Marchandem. Ten obiecuje pomoc, ale nazajutrz gazety donoszą, że wypadł z pociągu. Grenier nie ma wątpliwości, że nie był to nieszczęśliwy wypadek. Niebawem ginie również Meyer, szpieg z tej samej siatki, działający w Monachium. Z nim również spotkał się Grenier, prosząc o informacje na temat Chance’a. W obawie, że on będzie następną ofiarą tajemniczego egzekutora lub egzekutorów, Grenier postanawia wyjechać ze Szwajcarii. Nie wiedząc, że od dawna jest śledzony, kupuje dla siebie i Anny bilety lotnicze do Amsterdamu. Tego samego dnia Anna zostaje porwana. [PAT]

Reżyseria: Yves Boisset
Scenariusz: Michel Audiard , Claude Veillot , Yves Boisset (na podstawie powieści George’a Marksteina)
Zdjęcia: Jean Boffety
Scenografia: Serge Douy
Muzyka: Ennio Morricone
Obsada aktorska: Lino Ventura , Michel Piccoli , Bruno Cremer , Bernard Fresson , Heinz Bennent (Meyer), Krystyna Janda (Anna Gretz)

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.