01
Luty
2009
05:02

Gwiazda na Piotrkowskiej

W Łodzi odsłonięto gwiazdę Edwarda Kłosińskiego

A A A
PAP | dodane 2009-03-16 (17:30)

Krystyna Janda składa kwiaty na odsłoniętej gwieździe Edwarda Kłosińskiego (fot. PAP / Grzegorz Michałowski)

Znakomita aktorka i żona zmarłego w ubiegłym roku wybitnego operatora filmowego Edwarda Kłosińskiego, Krystyna Janda, odsłoniła w Łodzi jego gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd. W uroczystości towarzyszyli jej synowie, przedstawiciele władz miasta, ludzie teatru i filmu.

Niezwykle wzruszona Janda powiedziała, że jest to „wyjątkowy moment”. Przyznała, że wielokrotnie spacerowała z mężem po ul. Piotrkowskiej, na której znajduje się Aleja Gwiazd, i oglądali gwiazdy innych wielkich artystów. Oboje byli przekonani, że marzeniem wielu osób jest mieć w tym miejscu swoją gwiazdę. Aktorka zauważyła, że teraz spacerujący ul. Piotrkowską będą też mogli patrzeć na gwiazdę jej zmarłego męża.

Obecny na uroczystości prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki powiedział, że może jedynie zdjąć czapkę i pochylić się nad znanym artystą.

Głos zabrał również rektor łódzkiej „filmówki” Robert Gliński. Przypomniał, że Kłosiński był wspaniałym operatorem, którego filmy przeszły do historii nie tylko polskiego kina, ale również do historii kina światowego. Jak powiedział, był człowiekiem, który „tworzył głową”.
Edward Kłosiński zmarł w styczniu ub.r., mając 65 lat. Był autorem zdjęć m.in. do wielu filmów Andrzeja Wajdy – „Ziemi obiecanej”, „Człowieka z marmuru”, „Bez znieczulenia”, „Panien z Wilka”, „Człowieka z żelaza”, „Kroniki wypadków miłosnych” – a także „Barw ochronnych” Krzysztofa Zanussiego, „Wodzireja” Feliksa Falka, drugiego filmu z cyklu „Dekalog” oraz „Białego” Krzysztofa Kieślowskiego.

Pracował także na planach filmów: „Kuchnia polska” Jacka Bromskiego (1991), „Pestka” Krystyny Jandy (1996), „Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra (1999), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000) Krzysztofa Zanussiego, „Pogoda na jutro” (2003) Stuhra, „Persona non grata” (2005) Zanussiego i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006) Marka Koterskiego.

Miał w dorobku wieloletnią współpracę z polskim Teatrem Telewizji. Był współzałożycielem warszawskiego Teatru Polonia i członkiem zarządu Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

W ostatnich latach był reżyserem świateł do spektakli Andrzeja Wajdy, Magdy Umer, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, a także wielu spektakli Teatru Telewizji m.in. do „Nocy Listopadowej” w reż. Andrzeja Wajdy.

Laureat festiwali polskich i zagranicznych, m.in. w Madrycie, Monte Carlo, Monachium, Panamie. Za zdjęcia do „Zazdrości” Esther Villar otrzymał nagrodę na festiwalu Teatru Telewizji. W dniu jego 65. urodzin, prezydent odznaczył Kłosińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się w 1943 r. w Warszawie. W 1967 r. ukończył studia na wydziale operatorskim łódzkiej PWSTiF. Był jednym ze współtwórców nurtu kina moralnego niepokoju, wysoko ceniony także w Niemczech, gdzie realizował filmy od 1980 r. W latach 1989-91 był członkiem Komitetu Kinematografii.

Przez 27 lat był mężem aktorki Krystyny Jandy.

………………….

 

Łódź. Dziś odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego

Łódź. Dziś odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego

Krystyna Janda weźmie udział w dzisiejszym (poniedziałek) odsłonięciu gwiazdy zmarłego przed rokiem wybitnego operatora i jednego z twórców kina moralnego niepokoju Edwarda Kłosińskiego [na zdjęciu], który był jej mężem. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16 w łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej, w okolicy Hotelu Grand.

«Znakomita aktorka o godz. 17 weźmie też udział w spotkaniu, poświęconym twórczości Edwarda Kłosińskiego, w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1), którego gościem będzie także krytyk filmowy i wykładowca łódzkiej filmówki Maria Kornatowska. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą odbywającemu się w Łodzi jubileuszowemu, XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowanemu przez Teatr Powszechny.

Edward Kłosiński urodził się w 1943 roku w Warszawie, w 1967 roku ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Karierę operatorską rozpoczynał jako fotosista i asystent operatora. Współpracował z wytwórniami Czołówka i łódzkim Se-ma-forem.

Był autorem zdjęć do wielu znakomitych filmów fabularnych, m.in. Andrzeja Wajdy („Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”), Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy ochronne”), Feliksa Falka („Wodzirej”), Krzysztofa Kieślowskiego („Trzy kolory. Biały”). Stworzył również zdjęcia do seriali telewizyjnych (m.in. „Ziemia obiecana”, „Polskie drogi”, „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Modrzejewska”). Współpracował również z Feliksem Falkiem, Januszem Zaorskim, Alexem Cortim. Zrealizował zdjęcia do „Europy” (1991) Larsa von Triera. Pokazał się również jako wybitny reżyser świateł do spektakli teatralnych. Zmarł 5 stycznia 2008 roku.

Na pomysł łódzkiej Alei Gwiazd wpadł w 1996 roku Jan Machulski. Pierwszą gwiazdę – dla Andrzeja Seweryna – wmurowano w 1998 roku.»

„Gwiazda Edwarda Kłosińskiego”
Dariusz Pawłowski
Polska Dziennik Łódzki nr 63 online
Link do źródła
16-03-2009

…………………………………………………………………

Łódź. Weekend z twórczością Edwarda Kłosińskiego

Od 13 marca kino Kinematograf (pl. Zwycięstwa 1) zaprasza na weekend z twórczością wybitnego operatora Edwarda Kłosińskiego [na zdjęciu].

«Będzie można zobaczyć filmy z jego zdjęciami – „Matkę królów” Janusza Zaorskiego (piątek, godz. 17), „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego (sobota, 17), „Panny z wilka” Andrzeja Wajdy (niedziela, 17) i „Człowiek z marmuru” (poniedziałek, 18.30).

W poniedziałek o godz. 16 nastąpi odsłonięcie gwiazdy w łódzkiej Alei Gwiazd. A po uroczystości zacznie się wieczór poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku operatorowi z udziałem Krystyny Jandy i Marii Kornatowskiej. W foyer Teatru Powszechnego można oglądać fotografie przedstawiające Edwarda Kłosińskiego przy pracy.»

„Weekend z twórczością Edwarda Kłosińskiego”
wiew [Jakub Wiewiórski]
Gazeta Wyborcza – Łódź nr 60 online
Link do źródła
12-03-2009

Osoby:

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.