17
Czerwiec
2005
22:06

dziennik 2005-06-17 22:30:00

 

MIEJ ODWAGĘ SPOJRZEĆ SOBIE W OCZY, BYŚ MÓGŁ SPOJRZEĆ W NIE INNYM. Pitagoras z Abdery

Paulina, nie mogę ci pomóc. Musisz sama porozmawiać z Kicią. Zamieszczam to dla ciebie, jako odpowiedz na twoje pytania, ale niech przeczytają to i inni. ( Imiona zmieniłam)

Marihuana

Jest jednym z najpowszechniej stosowanych narkotyków. Wywołuje natychmiastową euforie, stymuluje apetyt, powoduje zaburzenie postrzegania czasu, czasem niepokój. Długotrwałe stosowanie upośledza pamięć krótką, a niekiedy też koordynację ruchową. Objawy odstawienia są raczej łagodne: występuje podrażnienie i bezsenność.

Środki wziewne

Kleje, freony, benzyna, azotyny azylu i podtlenki azotu są środkami wywołującymi natychmiastowy efekt. Mogą powodować zaburzenia parcy serca, asfiksję, ( duszenie się ) i uszkodzenia mózgu.

Halucynogeny ( środki psychodeliczne)

Najczęściej stosowanymi są LSD, meskalina i PCP. Ostatnio popularne stały się środku syntetyczne, takie jak Ecstasy. Środki te wywołują euforie, halucynacje, zaburzają postrzeganie czasu i głębokości. Mogą powodować paranoję, panikę i psychozę. Długotrwałe zażywanie doprowadza czasem do zjawiska psychologicznego zwanego „ retrospekcją”. Polega ono na tym ze „ na rzeźwo” doświadcza się po raz wtóry stanów wywołanych uprzednio przez narkotyk.

Kokaina/crack

Kokaina jest środkiem uzależniającym, wywołującym uczucie euforii poprzez stymulację centralnego obwodowego układu nerwowego. Może być wstrzykiwana, palona lub wdychana. Kokaina zwiększa koncentrację, przyśpiesza rytm serca, wyraźnie podwyższa cieśninie krwi, powoduje bezsenność i utratę apetytu. Długie stosowanie może prowadzić do depresji i paranoi. Przedawkowanie powoduje drgawki, pobudzenie, halucynacje, może wywołać tak serca czy nawet spowodować śmierć. Odstawienie kokainy objawia się obfitym poceniem się, pobudzeniem, niedajacym się opanować pragnieniem narkotyku, może wystąpić depresja samobójcza.

Crack to przetworzona, potencjalnie silnie uzależniająca forma kokainy, przeznaczona do palenia. Crack jest 5-6 razy silniejszy niż kokaina w proszku. Wywołuje natychmiastowy, krótkotrwały i intensywny stan pobudzenia ( „haj”), po którym następuje gwałtowny spadek nastroju, chrakteryzujacy się depresja, niepokojem i silnym pragnieniem dalszych dawek narkotyku. Zwiększanie dawek niesie ze sobą ryzyko przedawkowania, które objawia się nudnościami, wymiotami, nieregularnym oddechem, a może skończyć się drgawkami, śpiączką , śmiercią.

Amfetaminy

Amfetaminy, potocznie nazywane speedami, takie jak Benzedryna, Dexedryna, Ritalin, są silnie uzależniającymi środkami stymulującymi, przepisywanymi zazwyczaj na odchudzanie, chroniczne zmęczenie, zaburzenia snu i koncentrację uwagi. Małe dawki amfetamin okresowo zmniejszają apetyt, usuwają senność, zwiększają częstość akcji serca, cieśninie krwi i przyśpieszają oddech. ( Okazało się jednak, że redukcja wagi przy stosowaniu amfetamin przez dłuższy czas jest nieproporcjonalnie mała). Zażywanie amfetamin może doprowadzić do uzależnienia i przedawkowania, dlatego zaleca się przerywanie ich stosowania w momencie, kiedy organizm wytworzy na nie tolerancje. Fizyczna tolerancja może rozwinąć się w ciągu zaledwie kilku tygodni regularnego stosowania amfetamin. Objawy odstawienia to pocenie się, bezsenność, zaburzenia widzenia, zawroty głowy i biegunka. Niektóre środki z tej grupy zażywane przez dłuższy czas mogą powodować uszkodzenia mózgu, drgawki i śpiączkę.

Heroina

Najbardziej znany narkotyk z grpy opatów. Zazwyczaj heroina jest wstrzykiwana lub wdychana, ale bez względu na sposób jej zażywania zawsze powoduje uzależnienie. Po przyjęciu heroiny odczuwa się euforie a potem senność. Ciągłe jej stosowanie powoduje wytworzenie przez organizm tolerancji i do wywołania tych samych efektów potrzebne są coraz większe dawki narkotyku. Pierwsze objawy dostawienia pojawiają się po 8-12 godzinach od zażycia ostatniej dawki. Są to: wilgotność skóry, zwolniony płytki oddech, objawy żołądkowo jelitowe, drgawki, śpiączka, może dojść do zejścia śmiertelnego

Opiaty

Narkotyki takie jak Dolantin, Dolargan, Morfina, Fentanel, Kodeina przepisywane są jako środki uśmierzające ból. Są to leki uzależniające fizycznie i psychicznie. Zażywane razem ze środkami uspakajającymi, nasennymi, alkoholem lub trójcyklicznymi lekami antydepresyjnymi może powodować depresje oddechową, głębokie otępienie polekowe lub śpiączkę. Po odstawieniu mogą się pojawić objawy podobne do grypowych oraz niepokój lub nadmierne pocenie się. Zaleca się odstawanie tych leków pod opieką lekarza.

Barbiturany

Przepisywane są przez lekarzy przede wszystkim przy bezsenności, napadach leku, stanach niepokoju oraz jakośrodki uśmierzające ból. ( Amytal, Nembutal, Seconal). Barbiturany uznawane są we współczesnej medycynie za najbardziej niebezpieczne środki oddziałujące na centralny układ nerwowy. Zdarza się, że wywołują śpiączkę, obniżają ciśnienie krwi, a nawet przyczyniają się do śmierci. W połączeniu z alkoholem mogą okazać się bardzo niebezpieczne i uzależniające. Tolerancja fizyczna zaczyna pojawić się po około dwóch tygodniach, a potem różnica miedzy dawka powodująca sen a dawka śmiertelną staje się niebezpiecznie mała. Odstawienie leków przynosi również bardzo poważne skutki. Barbiturany są przyczyną wielu samobójstw, prób samobójczych i przypadkowych zatruć.

© Copyright 2025 Krystyna Janda. All rights reserved.