06
Grudzień
2006
17:12

Wierny Czechowowi

WIERNY CZECHOWOWI

Premiera spektaklu „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, w reżyserii brytyjskiej aktorki Natashy Parry i Krystyny Jandy, odbyła się w niedzielę w warszawskim Teatrze Polonia.

W piątek fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom.

Natasha Parry, uznawana za jedną z najwybitniejszych aktorek świata, prywatnie jest żoną brytyjskiego reżysera i producenta teatralnego Petera Brooka. Karierę rozpoczęła w wieku 12 lat w teatrach londyńskich. W 1967 r. zamieszkała w Paryżu, gdzie została zaproszona przez Brooka i dołączyła do prowadzonej przez niego grupy International de Recherches Theatrales.

Warszawski spektakl jest jej debiutem reżyserskim. Perry towarzyszyła aktorom tylko w kilku pierwszych próbach, potem – ze względu na zagraniczne zobowiązania musiała wyjechać z Polski. Swoje uwagi przekazywała Krystynie Jandzie przez swoją asystentkę.

– Natasza, która ma korzenie rosyjskie i niezwykłą czułość do teatru, zgodziła się u nas zadebiutować jako reżyser. Nie mam wątpliwości, że będą to „Trzy siostry” bardzo specjalne, takie za którymi ja tęsknię – mówiła w piątek dziennikarzom Krystyna Janda.

– Od początku widzieliśmy, że będzie to spektakl realistyczny, wierny Czechowowi. Centralną postacią jest Natasza – osoba i kobieta, która wprowadza się do domu ludzi wrażliwych, delikatnych i wykształconych. Sama jest osobą o innym poczuciu estetyki i harmonii, o innej etyce i moralności. Zmienia życia tego domu – podkreśliła Janda.

Autorką scenografii do spektaklu jest Krystyna Zachwatowicz. Głównym elementem wyposażenia sceny jest duży stół. – Stół jest symbolem życia rodzinnego, bardzo ważnym elementem w życiu rodziny – tłumaczyła Zachwatowicz. Jak dodała – służy on temu, by pokazać co powoduje nowa osoba w cudzym domu.

– Na samym początku spektaklu stół jest piękny, nakryty, jest miejscem gdzie wszyscy się wspólnie spotykają. W drugim akcie jest już pozbawiony obrusa i zdegradowany, leżą na nim zabawki. W trzecim akcie to mebel przewrócony do góry nogami, służy za piaskownicę – mówiła Zachwatowicz.

W rolę Maszy wcieli się Maria Seweryn, Olgi – Joanna Kasperek-Artman.

Kilka ról ma podwójną obsadę. Irinę grają na zmianę Karolina Gruszka i Hanna Konarowska. W rolę Nataszy wcielają się Agata Buzek i Magdalena Cielecka.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się również m.in. Arkadiusz Janiczek, Piotr Kozłowski, Jerzy Łapiński, Aleksander Bednarz.

amar
TVP, (PAP)
5 grudnia 2006

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.