16
Marzec
2009
00:03

W Łodzi odsłonięto gwiazdę Edwarda Kłosińskiego

W Łodzi odsłonięto gwiazdę Edwarda Kłosińskiego

A A A
PAP | dodane 2009-03-16 (17:30)

Krystyna Janda składa kwiaty na odsłoniętej gwieździe Edwarda Kłosińskiego (fot. PAP / Grzegorz Michałowski)

Znakomita aktorka i żona zmarłego w ubiegłym roku wybitnego operatora filmowego Edwarda Kłosińskiego, Krystyna Janda, odsłoniła w Łodzi jego gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd. W uroczystości towarzyszyli jej synowie, przedstawiciele władz miasta, ludzie teatru i filmu.

Niezwykle wzruszona Janda powiedziała, że jest to „wyjątkowy moment”. Przyznała, że wielokrotnie spacerowała z mężem po ul. Piotrkowskiej, na której znajduje się Aleja Gwiazd, i oglądali gwiazdy innych wielkich artystów. Oboje byli przekonani, że marzeniem wielu osób jest mieć w tym miejscu swoją gwiazdę. Aktorka zauważyła, że teraz spacerujący ul. Piotrkowską będą też mogli patrzeć na gwiazdę jej zmarłego męża.

Obecny na uroczystości prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki powiedział, że może jedynie zdjąć czapkę i pochylić się nad znanym artystą.


REKLAMA

Czytaj dalej

 

if(typeof isSrd05==’undefined’){NPB(„005”);}

if (NJB(‚srodtekst’) && typeof isSrd05==’undefined’){document.getElementById(‚rekSrd05′).style.display=’block’;var isSrd05=true;} Głos zabrał również rektor łódzkiej „filmówki” Robert Gliński. Przypomniał, że Kłosiński był wspaniałym operatorem, którego filmy przeszły do historii nie tylko polskiego kina, ale również do historii kina światowego. Jak powiedział, był człowiekiem, który „tworzył głową”.

Edward Kłosiński zmarł w styczniu ub.r., mając 65 lat. Był autorem zdjęć m.in. do wielu filmów Andrzeja Wajdy – „Ziemi obiecanej”, „Człowieka z marmuru”, „Bez znieczulenia”, „Panien z Wilka”, „Człowieka z żelaza”, „Kroniki wypadków miłosnych” – a także „Barw ochronnych” Krzysztofa Zanussiego, „Wodzireja” Feliksa Falka, drugiego filmu z cyklu „Dekalog” oraz „Białego” Krzysztofa Kieślowskiego.

Pracował także na planach filmów: „Kuchnia polska” Jacka Bromskiego (1991), „Pestka” Krystyny Jandy (1996), „Tydzień z życia mężczyzny” Jerzego Stuhra (1999), „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000) Krzysztofa Zanussiego, „Pogoda na jutro” (2003) Stuhra, „Persona non grata” (2005) Zanussiego i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006) Marka Koterskiego.

Miał w dorobku wieloletnią współpracę z polskim Teatrem Telewizji. Był współzałożycielem warszawskiego Teatru Polonia i członkiem zarządu Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

W ostatnich latach był reżyserem świateł do spektakli Andrzeja Wajdy, Magdy Umer, Andrzeja Domalika, Krystyny Jandy, a także wielu spektakli Teatru Telewizji m.in. do „Nocy Listopadowej” w reż. Andrzeja Wajdy.

Laureat festiwali polskich i zagranicznych, m.in. w Madrycie, Monte Carlo, Monachium, Panamie. Za zdjęcia do „Zazdrości” Esther Villar otrzymał nagrodę na festiwalu Teatru Telewizji. W dniu jego 65. urodzin, prezydent odznaczył Kłosińskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się w 1943 r. w Warszawie. W 1967 r. ukończył studia na wydziale operatorskim łódzkiej PWSTiF. Był jednym ze współtwórców nurtu kina moralnego niepokoju, wysoko ceniony także w Niemczech, gdzie realizował filmy od 1980 r. W latach 1989-91 był członkiem Komitetu Kinematografii.

Przez 27 lat był mężem aktorki Krystyny Jandy.

© Copyright 2025 Krystyna Janda. All rights reserved.