20
Kwiecień
2009
00:04

„Tatarak” Wajdy wchodzi do kin

„Tatarak” Wajdy wchodzi do kin
Beata Kęczkowska
2009-04-20

O śmierci, stracie, „zrymowaniu” życia z pracą, sztuką – film „Tatarak” Andrzeja Wajdy od piątku w kinach. 20 kwietnia reżyser pokazał go dziennikarzom. 28 kwietnia wspólnie z Krystyną Jandą będą gośćmi spotkania w cyklu „Film, muzyka, teatr w Gazeta Café” w siedzibie redakcji

Nagrodzony na festiwalu filmów w Berlinie „Tatarak” jest ekranizacją prozy Jarosława Iwaszkiewicza, twórcy filmu sięgnęli także po opowiadanie „Nagłe wezwanie” węgierskiego pisarza Sándora Máraiego. To historia pani Marty, żony lekarza, która spotyka młodego, pociągającego ją mężczyznę. To ostatnie spotkanie dojrzałości z młodością, witalnością. W filmie główną rolę zagrała Krystyna Janda. Jej tekst napisany po śmierci męża Edwarda Kłosińskiego stanowi integralną część filmu. – To był moment, chwila. Usiadłam i napisałam 19 stron. Dla tego filmu. Nie dla siebie. O „Tataraku”, który według mnie jest przede wszystkim o śmierci, rozmawialiśmy z Andrzejem przez dwa lata. W tym czasie moje życie zaczęło się rymować z filmem. Los dał mi szansę o tym opowiedzieć. Zagrałam to, jak najlepiej potrafiłam – mówiła Krystyna Janda.

– Od dawna chciałem ponownie spotkać się na planie z Krystyną Jandą. Pani Marta z „Tataraku” to rola godna jej talentu. Każda z ról w tym filmie jest po coś, każdy z aktorów zagrał ją tak, że od początku wiemy, kim jest jego postać – mówił Andrzej Wajda.

W „Tataraku” wystąpili także Jan Englert, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Paweł Szajda i Julia Pietrucha. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Film wejdzie do kin w piątek. Już dziś nakładem wyd. Prószyński i S-ka ukazuje się książka „Tatarak. Pożegnanie miłości” opowiadająca o powstaniu filmu. W rozmowie o swojej roli Krystyna Janda wyznaje w niej: „Jest to najbardziej osobista rola w moim życiu i najbardziej osobista historia. A wszystko przez przypadek, splot okoliczności, dzięki Andrzeja intuicji i wrażliwości, i odwadze”.

Spotkanie w Gazeta Café

Krystyna Janda i Andrzej Wajda we wtorek 28 kwietnia, będą gośćmi spotkania w cyklu „Film, muzyka, teatr w Gazeta Café”, które poprowadzi Remigiusz Grzela. Odbędzie się ono w naszej redakcji przy ul. Czerskiej 8/10. Początek o godz. 19. Wstęp wolny. Ci, którym nie uda się przyjść, będą mogli zobaczyć transmisję na http://www.wyborcza.pl

Gazeta Wyborcza Stołeczna

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.