20
Maj
2009
00:05

Ostatni klaps na planie „Rewersu”.

Ostatni klaps na planie „Rewersu”.
20 maja 2009

Zakończyły się prace na planie filmu pod tytułem „Rewers”, pełnometrażowego debiutu Borysa Lankosza. Obecnie muzykę do obrazu pisze sam, nominowany rok temu do Polskiej Nagrody Filmowej, Włodzimierz Pawlik. Na ekranie zobaczymy wkrótce m.in. Agatę Buzek, Krystynę Jandę, Annę Polony oraz Marcina Dorocińskiego.

„Rewers” to nietypowa opowieść o polskich latach pięćdziesiątych, które pokazane z perspektywy wspomnień osiemdziesięcioletniej Sabiny, stają się tłem trzymającej w napięciu historii z elementami klasycznego dramatu, thrillera, a momentami nawet czarnej komedii. Bohaterkami są trzy kobiety – córka, matka i babcia. W ich uporządkowanym świecie pewnego dnia pojawia się zagadkowa postać Bronisława, mężczyzny o demonicznym spojrzeniu, który na zawsze zmieni spokojne życie trzech samotnych dam.

W podwójną rolę Sabiny wcieliła się Agata Buzek, która dzięki pracy światowej sławy charakteryzatora Waldemara Pokromskiego oraz kostiumograf Magdaleny Biedrzyckiej na planie przeistoczyła się w wiarygodną postać osiemdziesięcioletniej staruszki. Większość zdjęć, których autorem jest Marcin Koszałka powstawało w podwarszawskim atelier, w specjalnie przygotowanej scenografii stworzonej przez dwukrotną laureatkę Polskiej Nagrody Filmowej – Magdalenę Dipont.

Tymczasem o oprawę muzyczną obrazu poproszono znakomitego polskiego kompozytora, muzyka jazzowego Włodzimierza Pawlika, dla którego nie jest to pierwsza współpraca przy filmie. Pawlik komponował już muzykę do chociażby filmów Doroty Kędzierzawskiej: „Wrony” i „Pora umierać”, za który przypadła mu w roku 2008 nominacja do „Orłów” Polskiej Nagrody Filmowej. Ponadto stworzył kompozycję do obrazu Petera Greenawaya „Nightwatchnig”. Ostatnio podpisał się też pod muzyką do filmu „Wichry Kołymy” Marleen Gorris. Aktualnie pracuje też przy realizacji projektu Jacka Koprowicza „Mistyfikacja”.

Zdjęcia „Rewersu” powstawały od początku marca w Warszawie. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kadr, współproducentem obrazu obok WFDiF jest także firma Syrena Films, będąca jednocześnie jego dystrybutorem. Premierę zaplanowano na 9 października 2009.

Stopklatka
[opr. Artur Cichmiński]

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.