01
Sierpień
2013
18:08

Orange CV Krystyna Janda

Krótka notka biograficzna – Krystyna Janda

Pani Krystyna Janda rozpoczęła karierę aktorską… przez przypadek. Pani Janda planowała rozpoczęcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie przyszła wraz z koleżanką, by wesprzeć ją na duchu. Oczekiwanie na konsultacje bardzo się przeciągało, więc Krystyna Janda postanowiła wyrazić swoje niezadowolenie i wtargnęła do pokoju konsultacji. Wypadła tak dobrze, że profesor Aleksander Bardini zaproponował jej studia na Miodowej. On też zaproponował jej pierwszą rolę. Grała Maszę w „Trzech siostrach” Czechowa w spektaklu telewizyjnym. Później zagrała jeszcze ponad 100 różnych ról – teatralnych, kinowych oraz telewizyjnych, w tym Agnieszkę w „Człowieku z marmuru” (1976 r.) Andrzeja Wajdy. W jej biografii pojawiły się również zagraniczne produkcje: „Glut” (1984 r) i  „Mefisto” Istvana Szabó (1981 r). Aktorstwo stało się życiem i największą pasją Pani Krystyny Jandy.

Pani Janda nie poprzestała jednak na graniu. Postanowiła zaangażować się jeszcze aktywniej  w życie kulturalne w Polsce, dlatego w 2005roku założyła pierwszy prywatny teatr w Polsce „Polonia”.2010 roku wśród warszawskich teatrów pojawiła się kolejna propozycja Krystyny Jandy „Och-teatr”. Pomysł prywatnych teatrów wypalił, a jej śladem poszli kolejni aktorzy.

Została wielokrotnie nagradzana za swoją pracę zawodową i zaangażowanie społeczne. Otrzymała między innymi nagrodę  Złota Palma  na festiwalu w Cannes za rolę w filmie „Przesłuchanie” i Medal Karola Wielkiego za wkład w zjednoczenie Europy. Na koniec wieku XX przyznano jej w plebiscycie magazynu Polityka, tytuł najwybitniejszej aktorki stulecia kinematografii polskiej.

Samo o sobie mówi, że jest optymistką, kochającą ludzi i sztukę.

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.