15
Lipiec
2006
07:07

„Nowy monodram Krystyny Jandy” Dorota Wyżyńska

WYZWANIE DLA WIDZÓW

– Skok z wysokości” trudno nazwać tekstem teatralnym. To otwarta forma, która dopuszcza improwizację. Rodzaj zabawy teatralnej – przed premierą w Teatrze Polonia w Warszawie wyjaśnia KRYSTYNA JANDA. – To wyzwanie dla widzów, ale i dla mnie.

Każdego wieczoru 27 osób z publiczności dostaje swoje role. Przed spektaklem rozdawane są tablice z tekstami, które w odpowiednim momencie trzeba przeczytać. W sobotę w Teatrze Polonia premiera nowego spektaklu Krystyny Jandy „Skok z wysokości”. To zabawa teatralna, w ktorej biorą udział widzowie.

– „Skok z wysokości” trudno nazwać tekstem teatralnym. To otwarta forma, która dopuszcza improwizację. Rodzaj zabawy teatralnej – wyjaśnia Krystyna Janda. – To wyzwanie dla widzów, ale i dla mnie. Muszę bardzo uważnie reagować. Bo jeśli na przykład przyjdzie ktoś, kto zapomni okularów i nie będzie w stanie przeczytać kwestii?

„Napisałam ten tekst, ponieważ zależało mi na eksperymencie nawiązywania różnego rodzaju relacji z publicznością” – wyjaśniała w jednym z wywiadów autorka monodramu – Amerykanka Leslie Ayvazian. A temat wziął się z jej życia. Ona też była na wakacjach w Grecji, też ma lęk wysokości. I też miała wyzwanie, skoczyć z wieży do basenu. Przemierzała się do tego nieustannie, a napięcie każdego dnia rosło. Ludzie obserwujący to, trzymali za nią kciuki. Leslie Ayvazian lubi takie nietypowe formy teatralne, które zresztą w Ameryce są bardzo popularne. W swoim innym przedstawieniu pożyczała od widzów buty. Wkładając kolejne pary próbowała wcielić się w ich wlaściciela. Krystyna Janda od dawna szukała tekstu, którym mogłaby nawiązać bliski kontakt z publicznością. Tym bardziej, że sprzyja temu mała scena Teatru Polonia, w którym aktor jest na wyciągnięcie ręki widza. Zdradza, że najbardziej wzrusza i ciekawi ją w tym tekście relacja bohaterki z synem. Syn jej powiedział:”mamo, a nie skoczyłabyś z tej wieży, dziś są twoje urodziny”. – Ona ma lęk wysokości, ale skoro dziecko tego od niej oczekuje, to chce stanąć na wysokości zadania. „Synku nie skoczę” – żali się. Widzi jego rozczarowanie. To dla niej cios. Absolutnie ją rozumiem – dodaje aktorka. – Mam to samo. Dla dzieci byłabym gotowa skoczyć z wieży.

Teatr Polonia: „Skok z wysokości” Leslie Ayvazian, przekład: Joanna Tyrowicz i Krystyna Janda, reżyseria – Krystyna Janda, scenografia i kostiumy Maciej M. Putowski, muzyka – muzyka grecka (zespoły: Olympos/Baxtori). W roli głównej Krystyna Janda. Premiera w sobotę 15 lipca o godz. 20.

„Nowy monodram Krystyny Jandy”
Dorota Wyżyńska
Gazeta Wyborcza – Stołeczna nr 163 – Co Jest Grane/14.07
13-07-2006

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.