05
Luty
2019
15:02

Nominacja dla Krystyny Jandy do nagrody Onetu i Miasta Krakowa -O!Lśnienia

O!Lśnienia 2018: nominowani w kategorii Teatr

W programie „Rezerwacja” Katarzyny Janowskiej poznaliśmy nominowanych do O!Lśnień 2018, nagród kulturalnych Onetu. W kategorii Teatr nominowani zostali: Krystyna Janda za spektakl „Zapiski z wygnania”, Weronika Szczawińska za spektakl „Genialna przyjaciółka” oraz Krzysztof Warlikowski za spektakl „Wyjeżdżamy”. Głosowanie potrwa do 24 lutego. Zwycięzców poznamy 1 marca o godz. 20.00 podczas transmisji gali na www.onet.pl oraz w Canal+.

– Jest to wydarzenie, które nas połączyło. Ci, którzy widzieli spektakl, a wydaje mi się, że wszyscy powinni zobaczyć. W tym momencie uważam, że przekaz tego spektaklu powinien trafić do jak najszerszego grona – powiedział o spektaklu „Zapiski z wygnania” Krystyny Jandy krytyk teatralny Łukasz Maciejewski. – Dla Warlikowskiego i marki, którą stworzył ten spektakl jest pewnego rodzaju podsumowaniem – dodał na temat spektaklu „Wyjeżdżamy” Krzysztofa Warlikowskiego. – Bardzo się cieszę z tej nominacji, ponieważ jest to teatr współczesny, a my krytycy żadko do niego zaglądamy. Powinniśmy częściej – skomentował nominację Weroniki Szczawińskiej za spektakl „Genialna przyjaciółka” Maciejewski.

W kategorii Teatr nominowani zostali: 

  • Krystyna Janda, „Zapiski z wygnania” (Teatr Polonia): Za wielką poruszającą kreację w spektaklu opowiadającym o wypędzeniu polskich Żydów w Marcu ’68, w spektaklu odsłaniającym dawny i dzisiejszy antysemityzm.
  • Weronika Szczawińska, „Genialna przyjaciółka” (Wrocławski Teatr Współczesny): za feministyczny spektakl będący pierwszą polską adaptacją prozy Eleny Ferrante; za opowieść o walce z męską dominacją i nierównościami klasowymi, za refleksję na temat aspiracji i rozczarowań kobiet.
  • Krzysztof Warlikowski, „Wyjeżdżamy” (Nowy Teatr w Warszawie): za melancholię, wzruszenia, ale i humor na przekór śmierci; za wspaniałą grę zespołu aktorskiego, w którym każda z gwiazd Nowego kreuje swój fragment spektaklu.

1 luty 2019

https://kultura.onet.pl/teatr/olsnienia-2018-nominowani-w-kategorii-teatr/q5bzsmf

 

 

 

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.