Krystyna Janda z Nagrodą Kisiela
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, publicystka Janina Paradowska oraz prowadząca warszawski teatr „Polonia” aktorka Krystyna Janda zostały w sobotę laureatkami tegorocznej nagrody Kisiela, którą wręcza tygodnik „Wprost”
Nagrody przyznawane są trzem osobom, wybranym spośród polityków, publicystów i przedsiębiorców, którzy – zdaniem kapituły – mogą pochwalić się w swojej pracy zawodowej szczególnymi osiągnięciami.
Jednozdaniowe uzasadnienia nagród, wygłoszone przez przewodniczącego kapituły nagrody byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, brzmią: dla Elżbiety Bieńkowskiej – „za mnożenie przez dzielenie”, dla Janiny Paradowskiej – „za własny głos” i dla Krystyny Jandy (nagrodzonej w kategorii „przedsiębiorca”) – „za kolejną rolę życia”.
Nagrody zostaną wręczone 11 grudnia w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Stefan Kisielewski był publicystą tygodnika „Wprost”, pisarzem i kompozytorem. Po raz pierwszy nagrodę przyznał on sam w 1990 r., w poznańskiej siedzibie redakcji „Wprost”. Uhonorował wtedy 16 osób. Byli wśród nich m.in. Stefan Bratkowski, Janusz Korwin-Mikke, Jerzy Waldorff i Wiesław Walendziak.
Później uroczystość została przeniesiona do ulubionego lokalu Kisiela – warszawskiej kawiarni „Rozdroże”, gdzie także w sobotę ogłoszono tegorocznych laureatów. Od 1992 r., po śmierci Kisiela, nagrody jego imienia zaczęła przyznawać kapituła, w skład której wchodzą laureaci z lat poprzednich. W posiedzeniu kapituły, jako gość honorowy, bierze udział syn Stefana Kisielewskiego, Jerzy.
Nagrody wręczano do 2006 r. W listopadzie 2007 r. część członków kapituły ogłosiła, że nie chce, aby patronem medialnym nagrody był „Wprost”, bo – jak tłumaczono – nie odpowiada im styl, poziom oraz treść niektórych publikacji tygodnika. Po kilkuletniej przerwie nagrody są wręczane ponownie od 2010 r. Powrót do nagród Kisiela pod patronatem tygodnika był wynikiem porozumienia nowego właściciela „Wprost”, Platformy Mediowej Point Group z kapitułą Nagrody.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody Kisiela są m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Andrzej Olechowski, Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Balcerowicz, Tomasz Lis, Marek Safjan, Roman Młodkowski, Wojciech Trzciński, Ryszard Krauze, Jerzy Hausner, Jan Rokita, Roman Kluska, Donald Tusk, Maciej Rybiński, Jan Kułakowski, Rafał Ziemkiewicz, Andrzej Mleczko, Andrzej Olechowski, Marian Krzaklewski, Jacek Fedorowicz, Irena Eris i Aleksander Kwaśniewski.
19.11.2011
http://media.point-group.pl
——————————————————————————————————-
Bieńkowska, Paradowska, Janda – trzy kobiety z Nagrodami Kisiela
Elżbieta Bieńkowska, Janina Paradowska oraz Krystyna Janda zostały laureatkami Nagrody Kisiela 2011.
Po raz pierwszy nagrody przyznawane przez Kapitułę i tygodnik WPROST trafią do trzech kobiet. Do tej pory laureatkami Nagrody Kisiela w jej prawie 20-letniej historii były Henryka Bochniarz, Teresa Bogucka, Irena Eris i Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Nagrody przyznawane są trzem osobom wybranym spośród polityków, publicystów i przedsiębiorców, którzy – zdaniem kapituły – mogą pochwalić się szczególnymi osiągnięciami.
Laureatów wybiera Kapituła, w której zasiadają dotychczasowi laureaci nagrody, w tym m.in. prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa, premier Donald Tusk, prof. Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, Jerzy Buzek, Marian Krzaklewski, Jan Kulczyk, Janusz Lewandowski, Andrzej Olechowski, Sobiesław Zasada oraz redaktor naczelny WPROST, Tomasz Lis. Obradom Kapituły tradycyjnie przewodniczy Jan Krzysztof Bielecki.
Tegoroczne spotkanie Kapituły odbyło się w Kawiarni Rozdroże, w której przez wiele lat wręczano Nagrody Kisiela i w której patron nagrody miał „swój” stolik. Laureatów spośród osób nominowanych w trzech kategoriach – polityk, publicysta i przedsiębiorca. W każdej kategorii członkowie Kapituły zgłosili po kilkanaście nominacji. Wśród nominowanych byli m.in. Michał Boni, Ewa Kopacz, Janusz Palikot i Krzysztof Kozłowski, ks. Adam Boniecki, Andrzej Sadowski, Aleksander Smolar, Joanna Solska oraz Leszek Czarnecki, Adam Góral i Zygmunt Solorz-Żak.
W tym roku laureatów we wszystkich kategoriach wybrano w drugiej turze. Tradycyjne jednozdaniowe uzasadnienia wyboru dla tegorocznych laureatów brzmią: dla Elżbiety Bieńkowskiej – „Za mnożenie przez dzielenie”, dla Janiny Paradowskiej – „Za własny głos”, a dla Krystyny Jandy – „Za kolejną rolę życia”.
Uroczysta gala wręczenia Nagród Kisiela odbędzie się 11 grudnia 2011 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Relację z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na antenie TVP2. Honorowy patronat nad Nagrodami Kisiela sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Mecenasami tegorocznej edycji Nagród Kisiela są PKO Bank Polski oraz PGNiG. Partnerami gali są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Uniwersytet Warszawski oraz W.Kruk. Patronami medialnymi są TVP2, Gala, Radio PiN oraz Interia.
Pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone w 1991 r. Laureatów wskazał osobiście Stefan Kisielewski. Od 1992 r. nagrody przyznaje Kapituła, a patronem i organizatorem Nagród Kisiela jest tygodnik WPROST, z którym felietonista był związany w ostatnim okresie życia. Po krótkiej przerwie, w 2010 r. WPROST i jego nowy wydawca, Platforma Mediowa Point Group podjęły działania przywróciły nagrodę. Pierwszymi laureatami po przerwie zostali Jerzy Buzek, Andrzej Mleczko i Krzysztof Olszewski. Także od 2010 r. WPROST przypomina swoim czytelnikom sylwetkę i twórczość Stefana Kisielewskiego, na stronie internetowej tygodnika można przeczytać jego felietony, a na łamach gazety – komiks przypominający historię Kisiela.
Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis, laureat Nagrody Kisiela w 2005 r.
Bieńkowska, Paradowska i Janda odebrały nagrody Kisiela
11.12. Warszawa (PAP) – Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, publicystka Janina Paradowska oraz prowadząca warszawski teatr „Polonia” aktorka Krystyna Janda to tegoroczne laureatki nagród Kisiela. Odebrały je w niedzielę podczas uroczystej gali w Bibliotece UWJednozdaniowe uzasadnienia przyznanych im nagród brzmią: dla Elżbiety Bieńkowskiej – „za mnożenie przez dzielenie”, dla Janiny Paradowskiej – „za własny głos” i dla Krystyny Jandy (nagrodzonej w kategorii „przedsiębiorca”) – „za kolejną rolę życia”.
Odbierając nagrodę Bieńkowska powiedziała, że jest „w szoku”, że przyznano ją akurat jej, bo „posiada wszystkie cechy, których polityk nie powinien mieć”.
„Mam niewyparzony język, nie lubię się pokazywać, klnę i przede wszystkim nie gadam z ludźmi, których uważam za durnych, w ogóle z nimi nie obcuję” – dodała.
Z kolei Janda, nawiązując do uzasadnienia przyznanej jej nagrody, podkreśliła, że jest to (kierowanie teatrem – PAP) niewątpliwie najtrudniejsza rola, jakie miała w życiu, „a po zakończeniu każdego sezonu wszystko, co się stało, traktuje w kategorii cudu”.
Ironicznie dodała, że szykuje się na kryzys – zmieniając repertuar.
Nagrodzona w kategorii „publicysta” Paradowska przyznała, że nagroda Kisiela była jej marzeniem i popłakała się, gdy dowiedziała się, że w tym roku przyznano ją właśnie jej. „Dla publicysty politycznego nagroda Stefana Kisielewskiego jest rodzajem pasowania na rycerza. Nie wiem, jaką inną nagrodę można by było wymyślić” – dodała.
Jednym z gości niedzielnej gali był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Ocenił on, że nagroda Kisiela ma swoją rangę i pozycję „nie tylko ze względu na niebywałą, niebanalną, ciekawą postać Stefana Kisielewskiego, ale również ze względu na autorytet i dorobek tych wszystkich osób, które tą nagrodą zostały wyróżnione”.
Podkreślił, że przyznawana jest ona „za odwagę, za głoszenie poglądów często daleko odbiegających od poglądów modnych i od poglądów jedynie słusznych”.
Nagrody przyznawane są trzem osobom, wybranym spośród polityków, publicystów i przedsiębiorców, którzy – zdaniem kapituły – mogą pochwalić się w swojej pracy zawodowej szczególnymi osiągnięciami.
Stefan Kisielewski był publicystą tygodnika „Wprost”, pisarzem i kompozytorem. Po raz pierwszy nagrodę przyznał sam w 1990 r., w poznańskiej siedzibie redakcji „Wprost”. Uhonorował wtedy 16 osób. Byli wśród nich m.in. Stefan Bratkowski, Janusz Korwin-Mikke, Jerzy Waldorff i Wiesław Walendziak.
Później uroczystość została przeniesiona do ulubionego lokalu Kisiela – warszawskiej kawiarni „Rozdroże”. Od 1992 r., po śmierci Kisielewskiego, nagrody jego imienia zaczęła przyznawać kapituła, w skład której wchodzą laureaci z lat poprzednich. W posiedzeniu kapituły, jako gość honorowy, bierze udział syn Stefana Kisielewskiego, Jerzy.
Nagrody wręczano do 2006 r. W listopadzie 2007 r. część członków kapituły ogłosiła, że nie chce, aby patronem medialnym nagrody był „Wprost”, bo – jak tłumaczono – nie odpowiada im styl, poziom oraz treść niektórych publikacji tygodnika. Po kilkuletniej przerwie nagrody są wręczane ponownie od 2010 r. Powrót do nagród Kisiela pod patronatem tygodnika był wynikiem porozumienia nowego właściciela „Wprost”, Platformy Mediowej Point Group z kapitułą Nagrody.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody Kisiela są m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, Lech Wałęsa, Andrzej Olechowski, Jan Krzysztof Bielecki, Leszek Balcerowicz, Tomasz Lis, Marek Safjan, Roman Młodkowski, Wojciech Trzciński, Ryszard Krauze, Jerzy Hausner, Jan Rokita, Roman Kluska, Donald Tusk, Maciej Rybiński, Jan Kułakowski, Rafał Ziemkiewicz, Andrzej Mleczko, Andrzej Olechowski, Marian Krzaklewski, Jacek Fedorowicz, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Aleksander Kwaśniewski.
Oprócz laureatek, wśród nominowanych w tym roku do nagrody Kisiela byli m.in.: Michał Boni, Danuta Huebner, Ewa Kopacz, Janusz Palikot, ks. Adam Boniecki, Monika Olejnik, Krzysztof Skowroński, Zygmunt Solorz-Żak i Mariusz Walter. (PAP)