16
Marzec
2009
00:03

Łódź. Dziś odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego

Łódź. Dziś odsłonięcie gwiazdy Edwarda Kłosińskiego

Krystyna Janda weźmie udział w dzisiejszym (poniedziałek) odsłonięciu gwiazdy zmarłego przed rokiem wybitnego operatora i jednego z twórców kina moralnego niepokoju Edwarda Kłosińskiego [na zdjęciu], który był jej mężem. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16 w łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej, w okolicy Hotelu Grand.

«Znakomita aktorka o godz. 17 weźmie też udział w spotkaniu, poświęconym twórczości Edwarda Kłosińskiego, w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1), którego gościem będzie także krytyk filmowy i wykładowca łódzkiej filmówki Maria Kornatowska. Spotkanie jest imprezą towarzyszącą odbywającemu się w Łodzi jubileuszowemu, XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowanemu przez Teatr Powszechny.

Edward Kłosiński urodził się w 1943 roku w Warszawie, w 1967 roku ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Karierę operatorską rozpoczynał jako fotosista i asystent operatora. Współpracował z wytwórniami Czołówka i łódzkim Se-ma-forem.

Był autorem zdjęć do wielu znakomitych filmów fabularnych, m.in. Andrzeja Wajdy („Człowiek z marmuru”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”), Krzysztofa Zanussiego („Iluminacja”, „Barwy ochronne”), Feliksa Falka („Wodzirej”), Krzysztofa Kieślowskiego („Trzy kolory. Biały”). Stworzył również zdjęcia do seriali telewizyjnych (m.in. „Ziemia obiecana”, „Polskie drogi”, „Z biegiem lat, z biegiem dni”, „Modrzejewska”). Współpracował również z Feliksem Falkiem, Januszem Zaorskim, Alexem Cortim. Zrealizował zdjęcia do „Europy” (1991) Larsa von Triera. Pokazał się również jako wybitny reżyser świateł do spektakli teatralnych. Zmarł 5 stycznia 2008 roku.

Na pomysł łódzkiej Alei Gwiazd wpadł w 1996 roku Jan Machulski. Pierwszą gwiazdę – dla Andrzeja Seweryna – wmurowano w 1998 roku.»

Osoby:

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.