16
Lipiec
2004
13:07

JANDA NAJDROŻSZA

Janda najdroższa

Wyprawa do teatru to poważny wydatek w domowym budżecie. Ceny teatralnych biletów są zróżnicowane. Najwięcej płacimy za spektakle gwiazdorskie. Krystyna Janda [na zdjęciu] jest gwiazdą najdroższą.

„Trzy bilety na spektakl kosztują około 60 złotych; na seans filmowy najwyżej o 10 zł mniej. Najdrożej płacimy za oglądanie gwiazd; zwłaszcza gdy są warszawskie i znane z telewizji. Koszty przejazdu, hoteli i honorariów wsiąkają w cenę biletu. Działy marketingu teatrów sondują rynek, stosując prostą kalkulację: towar wart jest tyle, ile klient za niego zapłaci. A widz wysupła 70 zł za bilet zachęcony dobrą reklamą. Rekord w przeliczaniu uwielbienia na cenę biletu bije Krystyna Janda. Za oglądanie znakomitej aktorki publiczność płaci do 80 zł; a po wprowadzeniu podatku VAT zapłaci jeszcze więcej. Przedstawienia z jej udziałem to pewnik – bilety sprzedają się na pniu.

Dyrektorzy teatrów łaskawie traktują młodzież szkolną (od 7 do 15 zł), emerytom trudniej upolować dobre, ale tanie miejsce. Tymczasem to są najwierniej si widzowie… Niektóre sceny różnicują już ceny w zależności od kosztów wystawienia i czasu eksploatacji (niższa, im tytuł dłużej jest na afiszu). Teatr Polski w Bielsku-Białej najdrożej sprzedaje Tamarę, bo to przedstawienie skomplikowane organizacyjnie. Gliwicki Teatr Muzyczny najnowszą Zemstę nietoperza sprzedaje za kwotę od 10 do 20 zł, ale na graną już jakiś czas Wesołą wdówkę można wejść nawet za 5 zł.

Teatr Śląski – 45 zł w pierwszych rzędach Dużej Sceny na wszystkie

spektakle! Pozostałe ceny zróżnicowane: od 9 do 20 zł

Teatr Dzieci Zagłębia – najtaniej! – od 7 do 10 zł

Teatr Rozrywki w Chorzowie – od 5 do 37 zł

Teatr Ateneum z Warszawy (gościnnie) – Król Edyp Sofoklesa:

l miejsca – 85 zł, II miejsca – 55 zł”.

„Za gwiazdy jak za zboże”
Dziennik Zachodni nr 164/15.07
16-07-2004

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.