11
Wrzesień
2006
14:09

Janda i Frycz w „Małych zbrodniach małżeńskich”

JANDA I FRYCZ W „MAŁYCH ZBRODNIACH …” W TVP

Kolejna propozycja Krystyny Jandy. Znana aktorka wyreżyserowała spektakl i wcieliła się w główną postać kobiecą. Główną rolę męską powierzyła Janowi Fryczowi. „Małe zbrodnie małżeńskie” w Teatrze TV – 11 września.

Dramat Erica Emmanuela Schmitta opowiada o związku z pokaźnym stażem. Małżonkowie podejmują ze sobą interesującą, dwuznaczną grę. To rozgrywka, w której kłamstwo, intryga i tajemnica będą mieszać się ze sobą aż do zaskakującego finału.

Spektakl powstawał w willi pod Warszawą. Miejsce idealnie oddaje klimat dramatu Schmitta, tym samym dramatu małżonków. Surowość i prostota wnętrz, stłumione barwy, puste przestrzenie – w takich warunkach dwoje ludzi próbuje się do siebie na nowo zbliżyć.

Schmitt swoją pierwszą powieść napisał w wieku 11 lat. Jest doktorem filozofii. Karierę akademicką porzucił, by stać się pełnoetatowym pisarzem. Jego książki przetłumaczono na 35 języków. Urodzony w Lyonie. 46-letni twórca mieszka na stałe w Brukseli.

O „Małych zbrodniach małżeńskich” rozmawiamy z Krystyną Jandą.

Sztuki Schmitta są niezwykle popularne. Dlaczego?

– Przede wszystkim dają aktorom szansę na zaprezentowanie swoich możliwości, na popis gry aktorskiej. Nie inaczej jest w przypadku „Małych zbrodni małżeńskich”. Mimo poważnego

i trudnego tematu, jest tu wiele momentów śmiesznych, lekkich. Ja raczej nie chciałam dostrzegać warstwy komediowej, bardziej interesowała mnie tajemnica, na której autor napiął uwagę i atrakcyjność opowieści. Zaprosił czytelników do zabawy – tajemniczej układanki, z której mogą ułożyć rozwiązanie, finał.

Czy zaproponuje Pani podobną rzecz widzowi?

– Będzie to gra podjęta między widzami i bohaterami, pewien rebus. Tak postrzegam tę historię – jako interesującą opowieść, która rymuje się z życiem i doświadczeniami wielu ludzi.

Do współpracy zaprosiła Pani Jana Frycza…

– Obserwuję go z zachwytem, a teraz wydaje mi się w szczególnie dobrej formie. Ma wielką dojrzałość, warsztat i niebywałe poczucie humoru.

„Rebus dla widza”
Anna Serdiukow
Tele Tydzień nr 36/4.09.
07-09-2006

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.