25
Luty
1992
21:02

Der Grosse Bellheim

DER GROSSE BELLHEIM
Tytuł polski: WIELKI BELLHEIM

Rok: 1993
Produkcja: Niemcy (1989- )
Język: niemiecki

Dane techniczne:
Barwny. 8 odcinków.

Opis: Odcinek 1:
Peter Bellheim, współwłaściciel sieci 14 domów towarowych noszących jego imię, od trzech lat jest na emeryturze i wraz z żoną Marią mieszka w Hiszpanii. Nadal jest jednak udziałowcem i prezesem rady nadzorczej. Firmą kieruje syn jego zmarłego wspólnika, Richard Maiers. Interesy nie idą najlepiej i firma ma trudności finansowe. Zarząd podejmuje decyzję o zamknięciu nierentownych filii. Bellheim nie wyraża na to zgody. Próbuje ratować przedsiębiorstwo własnymi metodami.
Odcinek 2: Bellheim organizuje w swoim domu towarowym Dni Koreańskie. Prasa podaje, że duży koncern koreański planuje fuzję z przedsiębiorstwem Bellheima. Wiadomość ta sprawia, iż akcje firmy idą w górę. Bellheim na zebraniu informuje załogę o sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i o tym, że chciałby uniknąć zamykania filii. Przedstawia Herberta Sachsa jako nowego szefa zaopatrzenia i Ericha Finka jako dyrektora finansowego. Tymczasem Gundrun Lange, pracownica Banku Kredytowego w Hanowerze, nawiązuje współpracę z Rottmannem i sprzedaje mu poufne informacje dotyczące firmy Bellheima. Rottmann informuje prasę, że projekt fuzji Belleheima z koncernem koreańskim nie istnieje. Rzuca na rynek akcje domów towarowych, co powoduje gwałtowny spadek ich kursu.
Odcinek 3: Bellheim próbuje namówić Maxa Reutha, emerytowanego działacza związkowego, do objęcia stanowiska dyrektora personalnego w jego firmie. Chory na serce Max odmawia, ale po pewnym czasie zgadza się. Tymczasem na wyścigach konnych Bellheim po raz pierwszy spotyka się z Rottmanem, który jak się okazuje był kiedyś pracownikiem domów towarowych. Został wyrzucony przez Bellheima za nadużycia.
Odcinek 5: Lange sprzedaje Rottmanowi informację, że firma Bellheima nie płaci dywidendy. Rottman przekazuje natychmiast tę wiadomość prasie, co powoduje kolejny, gwałtowny spadek wartości akcji potężnej niegdyś firmy. Na zjeździe detalistów Bellheim publicznie zarzuca Rottmanowi wykupowanie akcji przedsiębiorstwa, zdobywa też poparcie dla swojego programu restrukturyzacji. Tymczasem wiceprezes banku Muller-Mendt odmawia udzielenia dalszych kredytów. Za radą doktora Urbana Bellheim zaciąga osobistą pożyczkę, ręcząc za nią własnym pakietem akcji. Nawiązuje także romans z Andreą Wegener.brOdcinek 6: Rottman zaciąga w hanowerskim Banku Kredytowym pożyczkę na 50 milionów marek. Pieniądze lokuje w jednym z banków szwajcarskich na nieoprocentowanym koncie. W zamian za to bank zobowiązuje się zakupić duży pakiet akcji Joty, aby podbić ich kurs. Dzięki informacjom uzyskiwanym od Gudrun Lange Rottman różnymi sposobami utrudnia Bellheimowi przebudowę filii jego firmy w Brunszwiku. Kolejny cios spada na Bellheima ze strony Gertrud Maiers, dysponującej drugim co do wielkości pakietem akcji firmy. Gertrud sprzedaje bowiem swoje udziały Rottmanowi w zamian za akcje Joty.
Odcinek 7: Doktor Urban, prezes Banku Kredytowego w Hanowerze, zaczyna podejrzewać Gudrun Lange o przekazywanie na zewnątrz poufnych informacji i zleca kontrolowanie jej działań. Ale podczas uroczystego otwarcia filii przedsiębiorstwa Bellheima w Brunszwiku nagle umiera, nie poznawszy rezultatu kontroli. Na zgromadzeniu akcjonariuszy Rottman przekonuje zebranych, by odmówili poparcia dla Bellheima, którego akcje cały czas zniżkują. Muller-Bendt żąda tymczasem od Bellheima natychmiastowej spłaty kredytów. Słysząc argumenty o braku gotówki, proponuje proste rozwiązanie: sprzedaż firmy Rottmanowi.
Odcinek 8: Maria dowiaduje się o romansie męża. Fink i Sachs zakradają się do kancelarii, która prowadzi sprawy Rottmana i znajdują tam dowody jego machinacji finansowych skierowanych przeciwko Bellheimowi. Zdemaskowany Rottman zwraca mu cały pakiet akcji. Ale odzyskawszy firmę, Bellheim niespodziewanie odchodzi z zarządu. Wraz z Finkiem, Sachsem i Reuterem przystępuje do budowy osiedla domków letniskowych w Hiszpanii.

Reżyseria: Dieter Wedel
Scenariusz: Dieter Wedel
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Muzyka: David Knopfler , Michael Landau
Charakteryzacja: Waldemar Pokromski
Obsada aktorska: Mario Adorf (Peter Bellheim), Will Quadflieg(Herbert Sachs), Heinz Schubert (doktor Erich Fink), Krystyna Janda (Maria Bellheim), Leslie Malton (Gudrun Lange), Renan Demirkan (Andrea), Ferdinand Dux (Bellheim senior), Heinz Hoenig(Karl-Heinz Rottmann), Hans Korte (Max Reuter)

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.