02
Luty
2012
18:02

CV polskie

Krystyna Janda – urodziła się w Starachowicach w 1952 roku. Ukończyła wydział aktorski w Warszawie w Akademii Teatralnej, dyplom otrzymała w roku 1975  i zadebiutowała w teatrze rolą Anieli w „Ślubach panieńskich ” Fredry w Teatrze Ateneum w Warszawie i równocześnie rolą Doriana Graya w ” Portrecie Doriana Graya” Osborn’a w Teatrze Małym w , debiutem filmowym w tym samym roku była rola Agnieszki w „Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy. W tym samym czasie zaśpiewała piosenkę ” Guma do żucia” na Festiwalu w Opolu zdobywając tam nagrodę.

Od czterdziestu lat gra nieprzerwanie w filmach, teatrach i telewizji a od 20 lat także reżyseruje i dla teatru i dla telewizji. Ma na swoim koncie także reżyserię filmu fabularnego „Pestka” według kultowej powieści Anki Kowalskiej. W teatrze zagrała około 80 ról od Antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego, przy czym ma na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych , największym sukcesem była Medea w ” Medei” – Eurypidesa, a takie role jak „Shirlej Valentin” ” Edukacja a Rity” zagrała ponad 900 razy. Miała w  swoim repertuarze wiele monogramów z których każdy był sukcesem. Zagrała także około 50 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji. Zrobiła około 70 ról w filmach fabularnych i jest nazywana do dziś aktorką- fetyszem Andrzeja Wajdy jako że debiutowała w ” Człowieku z marmuru” a potem grała jeszcze w „Człowieku z żelaza” ” Dyrygencie ” czy „Bez znieczulenia” tegoż reżysera. Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce jak i nagród międzynarodowych. Między innymi za rolę w filmie ” Przesłuchanie” dostała Złotą Plamę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie ” Zwolnieni z  życia” Waldemara Krzystka – Nagrodę Srebrnej Muszli w San Sebastian. Zagrała dziesięć ról w filmach zagranicznych. Za rolę w filmie Niemiecko – Francuskim ” Laputa” Helmy Sanders- Brahms dostała nagrodę na Festiwalu Montrealu. Zagrała także w kilku serialach telewizyjnych niemieckich i francuskich.

Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 8 płyt i 6 książek. Wielokrotnie była nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w swoim kraju. W ankietach przeprowadzanych w polskiej prasie na koniec wieku, wybrana przez widzów największą polską aktorką stulecia. Wszystkie informacje dodatkowe zamieszczone są w CV na oficjalnej stronie internetowej aktorkiwww.krystynajanda.net

____________________________________________________

Krystyna Janda

Znakomita aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka warszawskiej PWST (1975). Związana początkowo z Teatrem Ateneum (1975-87), od 1987 roku z  Teatrem Powszechnym. w roku 2005 stworzyła Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury i dwa teatry działające w Warszawie . Teatr Polonia i Och-Teatr, oba teatry prowadzi od strony artystycznej.  Do jej ważniejszych osiągnięć scenicznych należą role w przedstawieniach: Śluby panieńskieFredry, Portret Doriana Gray’a według Wilde’a, Mewa Czechowa,Edukacja Rity Russella i Kotka na rozpalonym blaszanym dachuWilliamsa, Panna Julia Strindberga i Dwoje na huśtawce Gibsona,Medea Euripidesa, Shirley Valentine Russella, Macbeth Szekspira, i Maria Callas. Lekcja śpiewu McNally’ego, Ucho gardło nóżVedrany Rudan, Danuta W. według wspomnień Danuty Wałęsy. Stworzyła wiele wybitnych kreacji teatralnych w ponad 50 spektaklach Teatru Telewizji.

Na ekranie filmowym zadebiutowała jako Agnieszka w słynnymCzłowieku z marmuru Andrzeja Wajdy; zagrała w innych jego filmach (Bez znieczulenia, Człowiek z żelaza i Dyrygent, Tatarak). Pracowała również z takimi reżyserami, jak: Filip Bajon (Przedwiośnie), Paweł Karpiński (To tylko rock), Krzysztof Kieślowski( Deklaog), Waldemar Krzystek (W zawieszeniu,Zwolnieni z życia), Radosław Piwowarski (Kochankowie mojej mamy), Jan Rybkowski (Granica), Piotr Szulkin (Golem, Wojna światów), Krzysztof Zanussi (Stan posiadania, Życie jako śmiertelna choroba…) i Andrzej Żuławski (Na srebrnym globie). Wielkim jej sukcesem okazała się rola Antoniny Dziwisz w filmie Ryszarda Bugajskiego Przesłuchanie, za którą artystka otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród – Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszą rolę kobiecą (1990). Wystąpiła w wielu filmach zagranicznych m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii i na Węgrzech (słynny obraz Istvana SzaboMefisto).

Jej teatralnym debiutem reżyserskim był musical Na szkle malowane Ernesta Brylla. Dla Teatru Telewizji zrealizowała m.in.Heddę Gabler Ibsena, Cyda Corneille’a, Fizjologię małżeństwaBalzaca i Klub kawalerów Bałuckiego, Porozmawiajmy o życiu i śmierci K. Bizio, Związek otwarty Dario Fo, Śluby panieńskieFredro, Tristana i Izoldę E. Brylla, Rosyjskie konfitury Ulickiej, W 1995 roku stanęła po raz pierwszy po drugiej strony kamery dla kina reżyserując Pestkę według powieści Anki Kowalskiej (1995), film, w którym zagrała również główną rolę.

Jej związki z piosenką datują się od 1977 roku, kiedy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zaśpiewała słynną Gumę do żucia. Od tamtej pory wielokrotnie występowała na estradzie, m.in. w Kabarecie „Pod Egidą” i na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Koncertowała. Ma na swoim koncie cztery śpiewane telewizyjne realizacje i trzy płyty.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Otrzymała m.in.: Nagrodę im. Cybulskiego (1978), Nagrodę im. Schillera (1980), Srebrny Asteroid na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście za rolę w filmie Golem (1981), Złote Lwy Gdańskie za najlepszą rolę kobiecą w Przesłuchaniu (1990), Srebrną Muszlę w San Sebastian za rolę w Zwolnionych z życia(1992), Nagrodę Indywidualną za debiut reżyserski – Pestkę na Festiwalu Filmowym w Gdyni (1995). W plebiscycie czytelników pisma Polityka została wybrana aktorką stulecia. Wielokrotnie zdobyła statuetkę Złotej Kaczki, a także Super Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki w historii polskiego kina. Uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi (1989), Medalem im. Vittorio de Sici (1990) oraz francuskim Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych (1991).

_____________________________________________________

Krystyna Janda. Kobieta. Polka. Aktorka. Reżyser. Felietonistka. Matka. Babcia. 166 centymetrów wzrostu, 58 kg, 50 lat, blondynka, przefarbowana z szarej blondynki na beżową żeby odróżniać się od otoczenia. 25 lat w zawodzie i w środowiskach związanych z kulturą. Około 50 ról filmowych, tyle samo telewizyjnych, mniej więcej tyle też teatralnych. Bez nałogów, bez uprzedzeń, bez zahamowań, bez powiazań politycznych, zależności, zobowiązań. Bez długów także i konieczności bycia wdzięczna komukolwiek. Wolny człowiek, humanistka, artystka należąca do Europy od co najmniej dziesięciu lat. Szczęśliwa, spełniona, zadowolona. Bez kompleksów i fobii, bez manii wielkości i zaniżonej samooceny także. Optymistka, ze spokojnym oglądem świata i siebie samej, bez marzeń ponad miarę, chorych ambicji, pragmatyczka i realistka. Idealistka, kochająca ludzi, świat, z wielka wiara w człowieka i sprawiedliwość, w indywidualizm i wartości chrześcijańskie, ale także bez naiwności i przesady w tym względzie.

© Copyright 2024 Krystyna Janda. All rights reserved.