25
Luty
1978
03:02

Bestia

Rok: 1978
Premiera: 1979. 02. 26
Gatunek: Film psychologiczny
Produkcja: Polska

Dane techniczne:
Barwny. 2862 m. 94 min.

Opis:
Dramatyczna opowieść o człowieku targanym namiętnościami, rozgrywająca się na terenie Wielkopolski w ciągu kilku miesięcy poprzedzających wybuch I wojny światowej.
Po kilku latach studiów w Szwajcarii wraca do swego majątku w Wielkopolsce Paweł Sarnawski. Spotkanie i rozmowy z matką i wujem, wizyty u narzeczonej wypełniają pierwsze dni. Paweł jest człowiekiem pełnym energii i planów na przyszłość, zdobytą wiedzę pragnie wykorzystać dla unowocześnienia podupadłego gospodarstwa. Stanowczo przeciwstawia się sprzedaży majątku. Za poręczeniem przyszłego teścia uzyskuje pożyczki z Kasy Mianowskiego, Sprowadza nawozy sztuczne, zamawia nowoczesne maszyny rolnicze z fabryki Cegielskiego, planuje budowę domu ludowego. Nie zaniedbuje także obowiązków patriotycznych. Udaje mu się zorganizować grupę młodych chłopów. Na spotkaniach czyta im poezje pobudzające uczucia patriotyczne, ale także uczy ich strzelać. Majątek Sarnawskiego znajduje się blisko granicy, planowane jest przerzucenie wyszkolonych ludzi do formujących się w Galicji Legionów. Narzeczona – Anna Lipkowska rozumie i podziwia ukochanego. To założone według pozytywistycznych wzorów życie zakłóca przypadkowe zbliżenie z jedną z kobiet, pracujących w gospodarstwie Pawła. Z początku wydaje mu się ono bez znaczenia, ale ponownie prosząc rządcę o ułatwienie kontaktu stanowczo zaznacza, że ma to być ta sama dziewczyna (Dorota). Żeni się z Anną, są szczęśliwi, wszystko układa się pomyślnie. Ale po pewnym czasie wraca myślą do tamtej dziewczyny, spotkania z Dorotą stają się koniecznością. Zbliżenia z nią przeżywa bardzo gwałtownie. Uświadamia sobie, że namiętność, która nim zawładnęła jest silniejsza i niezależna od jego woli. To, co przedtem było ważne, co go cieszyło, teraz nie ma znaczenia. Paweł machinalnie odpowiada na pytania rządcy, nie stawia się na spotkania z chłopami, lekceważy konspiracyjne zadania. Żona głęboko przeżywa rozdźwięk jaki między nimi nastąpił. Paweł rozdrażniony pytaniami o przyczynę, wyznaje Annie, że jej nienawidzi. Pewnej nocy zastaje w pokoju Pawła Dorotę, następnego dnia wyjeżdża do rodziców. Paweł nie licząc się z matką, wyrzutami księdza i ostrzeżeniami wuja sprowadza Dorotę do domu. Spędza z nią dni i noce, w całkowitym zapamiętaniu, odcięty od świata. Tymczasem przed dwór Sarnawskiego przywożą kilku zabitych chłopów – to ci, którzy usiłowali przekroczyć granicę; przedsięwzięcie nie powiodło się w dużym stopniu z jego winy. Paweł, całkowicie zatracony w swojej namiętności, nie znajdując innego wyjścia postanawia zastrzelić dziewczynę. Zbiegającym się ludziom mówi, że zabił diabła. Kwaterujący we dworze oficerowie oddziału niemieckiego lekceważą jego wyznanie uznając go za wariata. Sprawa jest dla nich nieistotna. Wybuchła I wojna światowa. Paweł sam wymierzy sobie sprawiedliwość.

Reżyseria: Jerzy Domaradzki
Reżyser II: Henryk Jacek Schoen
Współpraca reżyserska: Jerzy Obłamski , Piotr Stefaniak , Alina Aftowicz
Scenariusz: Władysław Terlecki , Jerzy Domaradzki
Zdjęcia: Ryszard Lenczewski
Współpraca operatorska: Jerzy Jaruga , Józef Skibiński
Oświetlenie: Andrzej Archacki
Scenografia: Teresa Barska
Współpraca scenograficzna: Borzysława Chmielewska , Marek Morawski , Krzysztof Tyszkiewicz
Kostiumy: Maria Wiłun
Współpraca kostiumograficzna: Barbara Kubasiewicz
Muzyka: Andrzej Korzyński
Konsultacja muzyczna: Anna Iżykowska-Mironowicz
Dźwięk: Radzisław Mączewski
Współpraca dźwiękowa: Zygmunt Nowak , Marek Arkusiński ,Andrzej Kokot
Montaż: Mirosława Garlicka
Współpraca montażowa: Jadwiga Trzcinka
Charakteryzacja: Anna Adamek
Współpraca charakteryzatorska: Krystyna Łukjańska , Elżbieta Malka
Opracowanie graficzne: Cyprian Kościelniak
Ewolucje kaskaderskie: Jerzy Rogowski (nie występuje w czołówce)
Konsultacja: Lech Trzeciakowski (historyczna)
Kierownictwo produkcji: Andrzej Smulski
Kierownictwo produkcji II: Elżbieta Kozłowska
Współpraca produkcyjna: Leszek Wyrzutowicz , Jerzy Szebesta
Produkcja: Zespół Filmowy X
Atelier: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
Laboratorium: Wytwórnia Filmów Fabularnych (Łódź)
Obsada aktorska: Wojciech Alaborski (Paweł), Izabella Teleżyńska (Zofia, matka Pawła), Krystyna Janda (Anna, żona Pawła), Anna Chodakowska (Dorota), Ignacy Machowski(Kazimierz Różański, wuj Pawła), Andrzej Seweryn (ksiądz),Włodzimierz Musiał (Gawroński. rządca w majątku Pawła),Wirgiliusz Gryń (Lipkowski, ojciec Anny), Piotr Fronczewski(Rzepecki), Emilian Kamiński (Franek), Krystyna Karkowska(Lipkowska, matka Anny), Inez Fichna , Monika Alwasiak(Helenka, siostra Anny), Hanna Pląskowska , Andrzej Pściuk ,Leszek Benke , Piotr Krasicki , Piotr Brzeziński
Obsada dubbingu: Irena Malkiewicz (Zofia, matka Pawła; rola Izabelli Teleżyńskiej; nie występuje w czołówce)

Pierwowzór: DIABEŁ [Tołstoj Lew]
Gatunek: Opowiadanie
Autor pierwowzoru: Lew Tołstoj

Zobacz także w naszych innych bazach:
Bibliografia – BESTIA [Domaradzki Jerzy]

© Copyright 2025 Krystyna Janda. All rights reserved.