24
Sierpień
2017
23:08

„Młynarski. Piosenka finałowa”: Jeszcze w zielone gramy

„Młynarski. Piosenka finałowa”: Jeszcze w zielone gramy

 Marcin Radomski, 24.08.2017

 Światowa premiera filmu „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht odbyła się podczas 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Teraz dokument zostanie pokazany w ramach pokazów specjalnych – In Memoriam na 42. FPFF w Gdyni, a do kin trafi 3 listopada.

 Zespół współtworzący film jest bardzo młody, dlatego w trakcie realizacji część osób dopiero poznawała twórczość Wojciecha Młynarskiego. Od razu stała się jego fanami. Zależy mi, abyśmy uważniej czytali jego teksty, bo są ponadczasowe. Jego piosenki niosły nadzieję, a przecież ona jest potrzebna każdemu pokoleniu – mówiła Alicja Albrecht podczas premiery w Kazimierzu Dolnym.

 To drugi film o Wojciechu Młynarskim zrealizowany przez Alicję Albrecht, pierwszy nakręciła w 1990 roku podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dwa lata temu reżyserka przeprowadziła rozmowę rzekę – przez trzy dni zarejestrowała cztery i pół godziny materiału. Wywiad odbył się w nowoczesnym biurowcu w centrum Warszawy. W tle widzimy panoramę ważnego dla artysty miasta. W  „Młynarski. Piosenka finałowa” twórcę wspominają jego rodzina, znajomi i przyjaciele m.in. Krystyna Janda, Irena Santor, Joanna Trzepiecińska, Magda Umer, Włodzimierz Korcz, Jerzy Gruza, Gustaw Holoubek, Krzysztof Materna, Agata Młynarska, Paulina Młynarska czy Jan Młynarski. Wszyscy oni zwracają uwagę na niezwykłą inteligencję i przenikliwość tekstów piosenek Wojciecha Młynarskiego. Artysta napisał ich ponad trzy i pół tysiąca. – Był królem. I koniec – komentuje w filmie Olga Lipińska. Z kolei Janusz Głowacki mówi, że lepiej opowiadał o PRL niż trzy tomy powieści.  – Z jego tekstów powinno uczyć się w szkołach współczesnej historii Polski – zauważa Janusz Gajos. Podczas spotkania po projekcji filmu na Dwóch Brzegach aktor dodał jeszcze, że zazdrości wszystkim, którzy mieli okazję znać Młynarskiego wcześniej. Gajos zaprzyjaźnił się z autorem piosenek w połowie lat 70. – Takiego patrioty, jakim był Wojtek nigdzie nie znajdziemy. Jego Polska bolała i bardzo interesowała – przyznała Magda Umer. W filmie wypowiedzi rodziny i przyjaciół przenikają się z materiałami archiwalnymi oraz fragmentami piosenek. Wojciech Młynarski opowiada również o swojej chorobie. W tym temacie wypowiadają się głownie jego dzieci: Agata, Paulina i Jan Młynarscy. „Młynarski. Piosenka finałowa” to nie tylko portret szczególnie utalentowanego artysty, przepełniony anegdotami i niezwykłymi wspomnieniami, ale również opowieść o trudnych relacjach rodzinnych. Siłą dokumentu jest wrażliwość i zaangażowanie występujących w nim bohaterów.

 Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 76 lat. Jego piosenki „Jesteśmy na wczasach”, „Nie ma jak u mamy”, „Róbmy swoje”, „Jeszcze w zielone gramy” śpiewała cała Polska.

 Za scenariusz i reżyserię „Młynarski. Piosenka finałowa” odpowiada Alicja Albrecht. Autorem zdjęć jest wnuk Wojciecha Młynarskiego – Tadeusz Kieniewicz. Producentem filmu są: Bluescreen Alicja Albrecht, TVP S.A., Mazowiecki Fundusz Filmowy i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 „Młynarski. Piosenka finałowa” trafi do kin 3 listopada 2017 roku. Dystrybutorem filmu jest Best Film.

 https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,5,25826,1,1,Mlynarski-Piosenka-finalowa-Jeszcze-w-zielone-gramy.html

 

 

 

 

© Copyright 2023 Krystyna Janda. All rights reserved.