11
Grudzień
2018
04:45

Damazego i Waldemara - wszystkiego dobrego

Szanowni Państwo, wczoraj, po powrocie, zagrałam 167 spektakl ” Danuta W.” Wzruszona jak zwykle, zaskoczona tym jak zwykle, utulona reakcja publiczności i poczuciem wspólnoty. Bardzo, bardzo Państwu dziękuję. Najserdeczniej. Spektakl ten pewnie pogram jeszcze chwilę, może do końca wakacji 2019. Jeśli ktoś go jeszcze nie widział , proszę przyjdźcie, serdecznie zapraszam. Najbliższy spektakl niestety dopiero w lutym, z powodu nowych premier.

Pozdrowienia i serdeczności.

07
Grudzień
2018
02:26

Marcina i Ambrożego - wszystkiego dobrego

Hido. Sake i podobno najlepsza wołowina. Ja już od dwóch dni jem tylko ryż, żołądek się zbuntował totalnie. Gorące źródlane kąpiele i dieta z konieczności. Wracamy do Tokio.
Czytam opowiadania Ossendowskiego o Japonii „Szkarłatny kwiat kamelii”.

06
Grudzień
2018
06:01

6 grudnia 2018 Japonia- Dziennik

zobacz więcej zdjęć (3)

Mikołaja i Emiliana - wszystkiego dobrego

Dziś w Japonii pada, ja mam zapalenie spojówek i chyba się czymś zatrułam, nic nie zwiedzam, patrzę w japoński ogród w deszczu i myślę. Ale jedno zdjęcie Wam muszę wysłać.

05
Grudzień
2018
09:49

5 grudnia 2018, Japonia -dziennik

zobacz więcej zdjęć (32)

Kryspina i Saby - wszystkiego dobrego

Już nie wiem gdzie jestem. Pomyliło mi się. W mieście sake czyli japońskiego napoju alkoholowego ze sfermentowanego ryżu. Napiszę później jak się nazywa to miejsce. Znów śpimy w klasztorze, chodzimy w skarpetkach z jednym palcem, w kimonach, kąpiemy się w gorących źródłach i jemy na podłodze. Bolą mnie nogi i plecy. Ale kimona bardzo wygodne!

05
Grudzień
2018
05:08

90. Urodziny Barbary Krafftówny - 4 grudnia 2018. Fot. Maciej Łysakowski

zobacz więcej zdjęć (8)

Kryspina i Saby - wszystkiego dobrego

Barbara Krafftówna obchodziła u nas swój jubileusz i 90 urodziny. Wszystkiego dobrego wielu lat jeszcze i na scenie i w życiu 🌹

03
Grudzień
2018
20:53

Nicolas Bouvier, Kronika japońska. Pustka i pełnia. 3 grudnia 2018 Dziennik

zobacz więcej zdjęć (2)

Franciszka i Ksawerego - wszystkiego dobrego

Claude Debussy podobno powiedział kiedyś do kolegi kompozytora – Pamiętaj, że kołysanka powinna być skomponowana i grana tak, żeby nikt nie zasnął.
Pamiętałam o tym od zawsze. Starałam się.
Od tygodnia zwiedzam Japonię jakbym słuchała kołysanki. Czas zaczarowany, wyjęty z życia a jednocześnie chyba brzemienny w skutki, bo roztrząsam wewnętrznie wiele spraw. Bagaż problemów i wątpliwości przywiezionych z Polski, rozpakowuję wciąż tu i pakuję na nowo. Czytam jednocześnie „Kronikę japońską…”, kontempluję najsłynniejszy ogród kamienny przy świątyni Ryōan-ji „Świątyni Uspokojonego smoka”, a jestem w kalendarzu japońskim spod znaku smoka i … powoli zasypiam wewnętrznie. O to chodziło? Chyba tak. W sobotę przebudzenie.
Wikipedia: Karesansui (jap. 枯山水 ogród suchego krajobrazu) zwany również sekitei (jap. 石庭 ogród kamienny) albo ogrodem zen to kompozycja ogrodowa usypana ze żwiru, piasku i kamieni, stworzona pod wpływem estetyki zen.
W 2002 r. trzej naukowcy z uniwersytetu w Kioto: Gert J. van Tonder, Michael J. Lyons i Yoshimichi Ejima ogłosili w piśmie Nature, iż rozwiązali tajemnicę ogrodów zen. Otóż według nich, oddziałują one na podświadomość widza nie bezpośrednio poprzez widok kamieni, z których są zbudowane, ale poprzez puste przestrzenie pomiędzy kamieniami. W przypadku świątyni Ryōan-ji w Kioto w podświadomości ma powstawać obraz drzewa, którego pień przechodzi przez statuę Buddy w świątyni. Takie wykorzystanie wolnych przestrzeni wydaje się być świetną ilustracją do pojęcia siunjaty z filozofii mahajany, która głosi między innymi, że wszelkie byty są jedynie zawirowaniami pustki.

03
Grudzień
2018
06:49

3 grudnia 2018 Shimonoseki

zobacz więcej zdjęć (36)

Franciszka i Ksawerego - wszystkiego dobrego

Shimonoseki. Ryby. Ryby. Tu królestwo. Słynna ryba Fugu, której wątroba i ikra jest śmiertelna, jeśli ryba ta zje wcześniej jakiegoś skorupiaka. Co roku japońska ruletka z jedzeniem ryby Fugu, przynosi kilka zgonów, ale ci szaleńcy jedzą właśnie tylko wątrobę, dla adrenaliny.
Pozdrowienia. Mówimy o tej rybie w spektaklu UDAJĄC OFIARĘ w Och-Teatrze, przyjdźcie na spektakl bo warto, gwarantuję.
Dziś wieczorem jemy fugu.

02
Grudzień
2018
22:10

02.12.2018 ALICJA i ALICJA - pożegnanie z tytułem

zobacz zdjęcie

Pauliny i Balbiny - wszystkiego dobrego

W niedzielę pożegnaliśmy spektakl Alicja❤️Alicja w reżyserii Marii Seweryn grany w Och-Teatr-Cafe. Bardzo dziękujemy dwóm paniom Aleksandrom – Domańskiej i Grzelak, i wszystkim twórcom spektaklu, opiekującym się nim i Publiczności. Piękna opowieść o miłości dwóch kobiet, u nas w Och-Teatrze, została zakończona. Dziękujemy za te kilka wspólnych lat.

02
Grudzień
2018
14:03

02.12.2018 Hiroszima

zobacz więcej zdjęć (38)

Pauliny i Balbiny - wszystkiego dobrego

Hiroszima. Muzeum. Atak nuklearny 6 sierpnia 1945 roku o 8:15….”
Tutaj dziś setki młodzieży w muzeum i w parku dookoła muzeum, przesuwający się w absolutnej ciszy, bez półuśmiechu nawet, w żadnej sytuacji, bez żadnego prywatnego spojrzenia, gestu.

02
Grudzień
2018
07:39

02.12.2018 Mijajima. Itsukushima.

zobacz więcej zdjęć (23)

Pauliny i Balbiny - wszystkiego dobrego

Mijajima. Itsukushima.

© Copyright 2018 Krystyna Janda. All rights reserved.