17
Czerwiec
2018
00:26

Promocja Dziennika 2005-2006 na Pikniku Gazety Wyborczej - Co jest grane 24 Festival. Fot. Archiwum prywatne

zobacz więcej zdjęć (5)

Laury i Adolfa - wszystkiego dobrego

Promocja książki, trzeciego tomu moich zapisków internetowych codziennych, robionych w latach 2005-2006, czyli podczas powstawania mojej fundacji i budowy Teatru Polonia. Ważny dla mnie czas. Jest jeszcze materiał na czwarty tom, lata od roku 2007 do 2008. Potem pisałam nieregularnie i przeważnie smutno, bo taki był dla mnie czas. Ale ten wydany tom, to jeszcze lata pełne radości, oczywiście to relacje z problemów „na nowej drodze teatralnego i zawodowego życia”, ale to wpisy pełne nadziei i często bardzo zabawne.
Wczorajszą promocję, spotkanie prowadził Szymon Majewski. Było bardzo miło. Dziękuję Państwu.

13
Czerwiec
2018
05:47

Podane o telefon. Dziennik 13 czerwca 2018

zobacz zdjęcie

Lucjana i Antoniego - wszystkiego dobrego

Znalazłam nasze podanie o telefon. Najpierw zrobiło mi się wesoło, potem smutno, na koniec pomyślałam, że już nie ma tak wielu osób, które wiedzą dlaczego. Pozdrawiam.
Dziś gramy spektakle MATKI I SYNOWIE w Teatrze Polonia i TRUCICIELA w Och-Teatrze.

13
Czerwiec
2018
04:53

Lucjana i Antoniego - wszystkiego dobrego

Sentymenty. Znalezione nocą.

12
Czerwiec
2018
10:50

MÓJ PIERWSZY RAZ - afisz internetowy

zobacz więcej zdjęć (5)

Jana i Onufrego - wszystkiego dobrego

Pierwsza próba czytana do spektaklu MÓJ PIERWSZY RAZ. Premiera planowana na dużej scenie Teatru Polonia
6 września 2018
Reżyseria: Krystyna Janda
Przekład: Małgorzata Semil
Kostiumy: Krystyna Janda i Małgorzata Domańska
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Ewa Ratkowska
Obsada:
Natalia Berardinelli, Agnieszka Krukówna, Mirosław Haniszewski, Antoni Pawlicki

MÓJ PIERWSZY RAZ dotyczy czegoś, co jest niezwykle rzadkie, gdyż łączy niemal wszystkich na tej planecie. Czy mieszkasz w Delhi czy w Nowym Jorku, czy jesteś Billem Clintonem czy Billem Gatesem, według wszelkiego prawdopodobieństwa nadejdzie w twoim życiu taki moment, że po raz pierwszy zaznasz seksu. Skoro dotyczy to tylu z nas, dlaczego o tym nie mówimy?

Właśnie po to powstaje MÓJ PIERWSZY RAZ. Niech ludzie zaczną mówić o tym niezwykłym rytuale przejścia. Tak wiele sobie po nim obiecujemy, a rzeczywistość najczęściej dramatycznie nas rozczarowuje.

Wreszcie, rzadko się zdarza, by pierwszy raz był tak przyjemny, jak powinien być. Więc bawcie się tym „pierwszym razem”. Niech wasza publiczność się dowie, że to okazja do radości. Niech się dowie, że można się śmiać ze swojego pierwszego razu. I wówczas, jak głosi ostatni slajd: „może skupimy się na tym, co jest naprawdę ważne: na następnym razie”. www.teatrpolonia.pl

11
Czerwiec
2018
19:53

Fot. Łukasz Cynalewski-Agencja Gazeta

zobacz więcej zdjęć (6)

Barnaby i Feliksa - wszystkiego dobrego

Krystyna Janda zaprasza na bezpłatne spektakle. „W słońcu i deszczu, w odgłosach miasta”

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury już po raz 11. zagra bezpłatne spektakle plenerowe. W wakacje widzowie będą mogli obejrzeć m.in. „Czerwonego kapturka”, „Związek otwarty” i premierowo „2 000 000 kroków”.

To już tradycja. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, która w Warszawie zarządza Teatrem Polonia i Och-Teatrem co roku organizuje bezpłatne spektakle plenerowe. Tak też będzie w tym roku – od 7 do 31 lipca na pl. Konstytucji i od 1 do 21 sierpnia przy Grójeckiej 65. Inicjatywa od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Te przedstawienia gramy już od 11 lat. W tym czasie powstało 10 premier, w tym dwie dla dzieci. Gramy zawsze popołudniami – także w dni deszczowe – w przestrzeni miejskiej, ze wstępem wolnym dla wszystkich. Obliczamy frekwencję na około 15 tys. widzów każdego roku – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Krystyna Janda.

I przypomina, jak to wszystko się zaczęło: – Pomysł grania dla ludzi za darmo powstał po moich tego typu doświadczeniach włoskich, to tam grałam kiedyś całe lato na rynkach miasteczek i w parkach miejskich z włoską grupą teatralną tekst Brunona Jasieńskiego „Bal manekinów” w reżyserii Giovanniego Pampiglione, z Jerzym Stuhrem w roli głównej. To doświadczenie było niesamowite, radosne, inspirujące, nadzwyczajne. Postanowiłam po otwarciu fundacji zrealizować je także w Polsce. Jest to trudne i organizacyjnie i eksploatacyjnie, niszczymy każdego roku nasz sprzęt nagłośnieniowy, na który nie dostajemy ani dotacji, ani zwrotów za zniszczenia. Spektakle skalkulowane są na minimalnym poziomie. Popularność akcji i czekanie na nią każdego roku przez dzieci i ogromną liczbę dorosłych widzów motywuje nas do wszelkich ustępstw i wysiłków, aby te letnie spektakle mogły się odbywać. Wychowały one całe rzesze nowych widzów, którzy obejrzawszy teatr literacki na ulicy, zachęceni, często zakochani, potem jesienią i zimą chodzą na nasze spektakle w siedzibach, a także są widzami w innych teatrach – mówi aktorka.

Janda dla widzów
Za każdym razem granie letnie na ulicy jest zależne od dotacji ministerialnej lub miejskiej na ten cel. W zależności do przyznanej kwoty, Fundacja dzieli ją na koszt spektaklu i z tego wynika liczba granych przedstawień. – Były lata, podczas których udawało nam się zagrać nawet 80 spektakli. Od wysokości przyznanej dotacji zależy też, czy możemy sobie pozwolić na nowy spektakl – premierę letnią – czy nie. Najczęściej odbywa się to kosztem ograniczenia liczby wystawień. Ale jesteśmy bardzo dumni z naszych teatrów letnich w słońcu i deszczu, skąpanych w odgłosach miasta i przyciągających coraz to nowych wielbicieli sztuki teatru – mówi Krystyna Janda.

W tej chwili w repertuarze jest 8 spektakli: „Czerwony kapturek” Jana Brzechwy (obsada: Matylda Damięcka, Katarzyna Kołeczek, Agata Sasinowska, Bartłomiej Magdziarz, Jarosław Sacharski), „Flamenco namiętnie” (spektakl muzyczny, występuje zespół Corazón Flamenco w składzie: Anna Iberszer, Magda Navarrete, Andrzej Lewocki, Marek Fedor), „JangaJan – Hej Joe!” Jana Jangi Tomaszewskiego (występują: Janga Jan Tomaszewski, Adam Lewandowski, Wiesław Sałata/Paweł Stankiewicz), „Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy (obsada: Krystyna Janda, Agata Sasinowska, Kacper Matula, Katarzyna Kołeczek, Jarosław Sacharski/Jacek Knap, Matylda Damięcka), „Lament na Placu Konstytucji” Krzysztofa Bizio (występują: Barbara Wrzesińska, Maria Seweryn/Katarzyna Maternowska, Małgorzata Zawadzka/Olga Sarzyńska), „Starość jest piękna” Esther Vilar (obsada: Barbara Zgorzalewicz-Fryźlewicz, Joanna Niemirska, Piotr Ligienza, Mateusz Łasowski, Dominika Biernat), „Związek otwarty” Franki Rame i Dario Fo (występują: Weronika Nockowska, Otar Saralidze) oraz tegoroczną premierę: „2 000 000 kroków” Piotra Rowickiego.

Premiera na lato 2018
– W tym roku zdecydowaliśmy się zrobić spektakl dla widzów w każdym wieku, wzruszający tekst, adaptację książki Piotra Rowickiego „16.10 do Bergamo”, wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, poruszający problem sieroctwa europejskiego, sytuacji pozostawionych dzieci i opuszczonych rodziców przez zarobkowych emigrantów do Europy. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Przepiórską, a towarzyszyć jej będą Tomasz Ciachorowski i Janusz R. Nowicki, reżyseruje Przemysław Jaszczak – zaprasza Krystyna Janda.

Latem tego roku Fundacja zagra 46 razy dzięki dotacji warszawskiego ratusza. Premiera spektaklu „2 000 000 kroków” odbędzie na placu Konstytucji w poniedziałek 9 lipca o godz. 17. Repertuar zaprezentowany w lipcu na placu Konstytucji zagrany zostanie w sierpniu przy ulicy Grójeckiej 65 – przed Och-Teatrem. Szczegółowy repertuar (także Polonii i Och-Teatru, które grają przez całe wakacje) jest dostępny na stronach: www.teatrpolonia.pl
i www.ochteatr.com.pl.

Jakub Panek, gazeta.pl, 11.06.2018

http://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114628,23526253,krystyna-janda-zaprasza-na-bezplatne-spektakle-w-sloncu-i.html

11
Czerwiec
2018
06:30

WEEKEND Z R. Dziennik 11.06.2018. Fot. Archiwum prywatne

zobacz zdjęcie

Barnaby i Feliksa - wszystkiego dobrego

Och-Teatr. W przerwie spektaklu WEEKEND Z R. Gramy jeszcze dziś. Pozdrawiamy.

10
Czerwiec
2018
12:35

Maria Callas. Master Class - plakat. Dziennik 10.06.2018

zobacz zdjęcie

Bogumiła i Małgorzaty - wszystkiego dobrego

Wczoraj zagraliśmy ostatnią CALLAS przed przerwą aż do sierpnia. Kłaniamy się raz jeszcze.
Dziś i jutro WEEKEND Z R. po długiej przerwie.

10
Czerwiec
2018
06:57

NAUKOTEKA - Dziennik 10.06.2018. Fot. Krystyna Janda

zobacz więcej zdjęć (7)

Bogumiła i Małgorzaty - wszystkiego dobrego

Wczoraj miałam zaszczyt brać udział w Pikniku Naukowym. Siedziałam w Namiocie Spotkań. Bardzo dziękuję za zaproszenie.

09
Czerwiec
2018
13:21

WINNY - premiera 8 czerwca 2018

zobacz więcej zdjęć (25)

Pelagii i Felicjana - wszystkiego dobrego

Wczorajsza premiera spektaklu WINNY w Teatrze Polonia. Gratuluję i dziękujemy.

09
Czerwiec
2018
07:52

Ogródek kawiarniany w Och-Teatrze przed spektaklem. Dziennik 09.06.2018. Fot. Archiwum prywatne

zobacz więcej zdjęć (29)

Pelagii i Felicjana - wszystkiego dobrego

Ten tydzień w wybranych zdjęciach z pozdrowieniami.

© Copyright 2018 Krystyna Janda. All rights reserved.