25
Grudzień
2018
21:12

Ryszard Marek Groński. Fot. Przemek Wierzchowski

zobacz zdjęcie

dziennik 2018-12-26 09:31

Przed świętami przysłał nową wersję Adrianny Lecouvreur dla naszych teatrów. Nie zdążyłam przeczytać i porozmawiać. Kolejna śmierć smuci i każe cenić każdą chwilę. Marku odpoczywaj w spokoju.🖤

 

Ryszard Marek Groński nie żyje. Pisarz, poeta i dziennikarz miał 79 lat

Ryszard Marek Groński, historyk, pisarz, satyryk i dziennikarz, który współpracował m.in. z tygodnikiem „Polityka”, zmarł w wigilię. O jego śmierci poinformował Daniel Passent.

„Wszechstronnie wykształcony i dowcipny, był jednocześnie pisarzem, dziennikarzem i dramaturgiem, a także autorem opracowań historycznych o przedwojennych kabaretach” – tak sylwetkę Ryszarda Marka Grońskiego przypomina „Polityka”, tygodnik z którym autor przez lata współpracował.

Ryszard Marek Groński był człowiekiem utalentowanym i prawym, jak wspomina go na swoim blogu Daniel Passent. Publicysta przypomina, że Groński był kierownikiem literackim Teatru Syrena i Teatru Żydowskiego, felietonistą. Zajmował się także jako historyk polskim kabaretem, a także współtworzył kabaret Pod Egidą.

„Polityka” przypomina, że Groński był także scenarzystą komedii „Misja specjalna” i „Lata dwudzieste… lata trzydzieste”. Z kolej jako dramaturg miał w dorobku kilka sztuk teatralnych, w tym m.in. „Papkina”.

Jak wspomina Daniel Passent, Ryszard Marek Groński „należał do pokolenia ‚pancernych motyli’ – Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza”.

Gazeta.pl – wiadomości

opr. Jagor

25.12.2018 10:56

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24308759,ryszard-marek-gronski-nie-zyje-pisarz-poeta-dziennikarz-mial.html?fbclid=IwAR11z7tDXqZqDlx0NTSyJOBbhPFKRQzbWFwPky7pCmHU7lpXCqJc4wRLE3s

© Copyright 2019 Krystyna Janda. All rights reserved.