14
Wrzesień
2018
19:09

Plebiscyt WARSZAWIANKA ROKU 2018

zobacz zdjęcie

dziennik 2018-09-15 00:18

Znamy kandydatki na „Warszawiankę Roku” i „Warszawiankę Stulecia”

Krystyna Janda, Agnieszka Osiecka, Stefania Grodzieńska, Maria Skłodowska-Curie – to niektóre z kandydatek stołecznego konkursu na „Warszawiankę Roku” i „Warszawiankę Stulecia”. Każdy warszawiak może oddać głos do 17 października. Laureatki poznamy 25 października.

W piątek stołeczny ratusz zaprezentował kandydatki w konkursie na „Warszawiankę Roku” i „Warszawiankę Stulecia”. Konkurs został zorganizowany z okazji obchodzonego w tym roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
W konkursie wyłonione zostaną laureatki, które szczególnie zasłużyły się Warszawie w minionych stu latach. Tytuł zostanie przyznany w szczególności za działalność i promocję Warszawy, działania na rzecz promowania wartości, to jest otwartości i tolerancji, oraz za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie.
Jak powiedziała w rozmowie z PAP wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, jest to wyjątkowe wydarzenie. „Zależy nam na tym, aby warszawianki i warszawiacy wybrali Warszawiankę Roku – kobietę wyjątkową, dynamiczną, działającą na różnych polach – czy to politycznych, ekonomicznych, społecznych” – mówiła Kaznowska. Podkreśliła, że o tym, komu przypadną te tytuły, zdecydują mieszkańcy Warszawy, bo to także oni zgłaszali te kobiety do plebiscytu.
Wśród kandydatek do tytułu Warszawianki Roku są: działaczka społeczna Sylwia Chutnik, dziennikarka Agata Diduszko-Zalewska, liderka społeczności uchodźców w Warszawie Leyla Elsanova, Martyna Goździuk ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska, aktorka i reżyserka Krystyna Janda, liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji i wicepełnomocniczka Kongresu Kobiet Dorota Łoboda, działaczka społeczna Anna Ojer, aktorka Maja Ostaszewska, architekt Natalia Szcześniak oraz harcerka Szarych Szeregów i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, która otrzymała także nominację do tytułu Warszawianki Stulecia.
Do tytułu Warszawianki Stulecia wyłonione zostały kandydatury: prekursorki ruchów feministycznych w Polsce Justyny Budzyńskiej-Tylickiej, żołnierza i majora Wojska Polskiego Wandy Gertz, pisarki Stefanii Grodzieńskiej, hematologa i współzałożycielki Społecznego Komitetu ds. AIDS Zofii Kuratowskiej, poetki Agnieszki Osieckiej, pielęgniarki podczas Powstania Warszawskiego, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata Ireny Sendler, pierwszej w historii Sejmu kobiety na stanowisku wicemarszałka Haliny Skibniewskiej, laureatki nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, aktorki Danuty Szaflarskiej.
Głosowanie odbywa się metodą tradycyjną oraz on-line i potrwa od 14 września do 17 października. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej gali 25 października.(PAP)
autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ wus/

https://www.dzieje.pl/aktualnosci/znamy-kandydatki-na-warszawianke-roku-i-warszawianke-stulecia

© Copyright 2019 Krystyna Janda. All rights reserved.