06
Czerwiec
2015
20:06

Raj dla opornych

Proszę Państwa, kiedy kilka lat temu wybrałam tekst pani Rimhl „ Seks dla opornych” do realizacji, tekst dedykowany przeze mnie dwójcie aktorów pani Dorocie Kolak i panu Mirosławowi Bace, nie spodziewałam się aż takich przyjaźni z Widzami i tylu spektakli, tak żywych, emocjonalnych reakcji …bywa,  głośnych komentarzy, dopowiedzeń, polemik,  czy głosów otuchy z widowni. I mam uczucie, że odbiór tego spektaklu i przyjaźń z jego bohaterami, powinna zostać zbadana przez  socjologów raczej niż teatromanów. W każdym razie , to bardzo żywy teatr i temat wzbudzający bardziej niż gorące reakcje.

„ Raj dla opornych”  jest nie tyle dalszym ciągiem historii Karola i Barbary, co opowieścią o tych bohaterach w innej sytuacji, zajmujących się innym problemem, których w równie „ludzki” bliski nam sposób nie umieją rozwiązać, tak jak w odsłonie poprzedniej.  Zajmują się sprawami palącymi dla wielu. Kłopotami z synem i brakiem pieniędzy. Emerytura i nieumiejętność znalezienia się w nowej sytuacji życiowej. Zabawny  tekst,  jest w rezultacie, na końcu, po wyjściu z przedstawienia,  gorzki, nawet bolesny. A Barbara i Karol oraz nowa postać,  siostra Barbary Diana, są nam bliscy, podobni do nas i dla nas – czuli. Obserwujemy ich – nasze  lęki , śmieszności, nieumiejętności i  małości….znajome, przejmujące lękiem i niepokojem. Śmiejąc się z nich , śmiejemy się z siebie.

Oba teksty teatralne, mają tytuły poradników , bo też mają ambicje być czymś w rodzaju teatralnej, zabawnej  terapii. I jeśli „ Seks dla opornych” był terapią małżeńską , „Raj dla opornych” jest terapią jesieni życia.

Mili Państwo, zapraszamy Was na komedię, komedię czułą i ludzką.  Na zabawny wieczór w teatrze, który potrafi zmienić w życiu wiele , mamy tego dowody. „ Seks dla opornych” zagraliśmy ponad 100 razy i będziemy grać dalej, widzimy reakcje, dostajemy listy z podziękowaniami za nowe „rozdanie” w maleństwie, jak ktoś z Widzów napisał. Teraz oddajemy państwu „Raj dla opornych”, przytulcie i zrozumiejcie, bohaterów, powitajcie Dianę , siostrę Barbary, kobietę z trudnym , ryzykownym pomysłem na życie. Przeglądajcie się w nich i bawcie się z nami. Jest to Teatr Wam potrzebny, jestem tego pewna.

Zapraszam. Krystyna Janda.

© Copyright 2019 Krystyna Janda. All rights reserved.