02
Marzec
2001
01:03

Zdjęcie prywatne z planu

zobacz więcej zdjęć (13)

Przedwiośnie

Rok: 2001
Premiera: 2001. 03. 02
Produkcja: Polska

Dane techniczne:
Barwny (negatyw: Kodak Vision). Dźwięk: Dolby Digital DTS. 139 min.
Okres zdjęciowy: 18 lipca – 22 listopada 2000 (85 dni zdjęciowych). Plenery: Ludynia k. Kielc (18 – 31 lipca; filmowa Nawłoć), Muzeum Wsi pod Radomiem (2 – 4 sierpnia; filmowy dworek w Chłodku i budynek poczty), Chroberz k. Kielc (8 – 9 sierpnia; filmowe Odolany), Tokarnia (filmowy folwark Hipolita i dom rządcy), Oblęgorek (12 sierpnia; filmowy pałacyk Laury), , stacja kolejowa w Szczęśliwicach (14 sierpnia; sceny w wagonie repatriacyjnym), Zielonka k. Warszawy (15 sierpnia, 7-8 września – sceny bitwy z 1920), Warszawa (25 sierpnia – Sejm; 26 sierpnia – Krakowskie Przedmieście; 29 sierpnia – pałac Wilanowski; 30 sierpnia – Uniwersytet Warszawski, 10 września – ul. Kredytowa; 12 listopada – okolice Belwederu; 22 listopada – Łazienki przy pomniku Chopina), Niegowiec (13 października; sceny na probostwie w Wyszkowie, spotkanie z Żeromskim), Bąkowiec (14 października; przyjazd Baryki do Polski), Piotrków Trybunalski (20 października; przemarsz kolumny jeńców bolszewickich, kamienica Gajowca), Moskwa (23-24 października; m. in. zdjęcia nocne na Placu Czerwonym), Podkowa Leśna (dom Lilpopa – filmowy, dom Baryków w Baku), Świerlaniec (wnętrze pałacu Donnesmarków – filmowy pałac prezesa w Baku), Milanówek (dworwek Laury), Radom (Muzeum Miejskie 0 filmowy hotel w Kielcach, miejsce schadzek Laury i Czarka), Baku (27 października – 7 listopada).
Budżet filmu: 5 mln dolarów.
Oficjalna premiera filmu: 26 lutego 2001 (Warszawa); prapremiera: 19 lutego (Kielce).

Reżyseria: Filip Bajon
Reżyser II: Paweł Danielewski , Rafig Aliyev (Baku), Marina Łuzgina (Moskwa)
Asystent reżysera: Grzegorz Sadurski , Marcin Wrona , Beata Chlebowska , Nazim Jabrailov (Baku), Sevil Jabrailova (Baku), Vagif Jabrailov (Baku), Irina Owczinnikowa (Moskwa)
Scenariusz: Filip Bajon
Zdjęcia: Bartosz Prokopowicz
Operator kamery: Marek Rajca
Operator kamery (II ekipa): Tomasz Michałowski
Asystent operatora kamery: Tomasz Habrewicz , Leszek Strąbski (II asystent)
Asystent operatora kamery (II ekipa): Andrzej Arwar , Krzysztof Strąbski , Paweł Królak
Operator kranu kamerowego: Artur Szyman , Andrzej Pieczyński, Piotr Kajszczak
Oświetlenie: Jacek Wróblewicz (główny oświetlacz), Andrzej Biskupski , Jarosław Bedyk , Andrzej Jop , Dariusz Grzywacz ,Stefan Rola , Tahir Bagirov (Baku), Rustam Rustamov (Baku), Siergiej Kiriłłow (Moskwa), Boris Łamdon (Moskwa), Lew Podsuhskij (Moskwa)
Wózkarz: Paweł Piastowicz , Tomasz Ostapiński , Tomasz Barwiejuk , Leszek Zygarłowski , Jurij Osaulenko , Elchin Mamedov (Baku), Jurij Uljanow (Moskwa)
Obsługa agregatu: Henryk Wingert , Włodzimierz Bednarek
Korekta barwna: Ewa Kucharska
Scenografia: Anna Wunderlich , Rafig Nasirov (Baku), Rafiz Ismailov (Baku), Michaił Niżinskij (Moskwa)
Scenograf II: Irena Milczarek , Marcin Aziukiewicz
Asystent scenografa: Katarzyna Mystkowska-Nycz , Elfira Husseynova (Baku), Jurij Buraszow (Moskwa)
Współpraca scenograficzna: Rafał Taras (nie występuje w czołówce)
Dekoracja wnętrz: Anna Wunderlich
Dekorator wnętrz II: Ewa Gdowiok
Kierownictwo budowy dekoracji: Zdzisław Szkopiński , Janusz Ostapiński , Shanol Ahmedov (Baku), Javid Jabbarov (Baku), Taymour Tagiev (Baku), Rasul Mirzayev (Baku), Babak Sarkarov(Baku), Kazim Husseynov (Baku), Fizzooli Agajev (Baku), Ravel Antipov (Baku), Mikhael Markov (Baku)
Rekwizyty: Kazimierz Augustyniak , Igor Dzierzęcki , Eryk Roman Żuberek , Hayat Gassamova (Baku), Gulkar Sadigova (Baku)
Dyżurny planu: Krzysztof Mrass , Paweł Zadrożny
Kostiumy: Małgorzata Braszka , Tatiana Amirova (Baku), Tatjana Liczmanowa (Moskwa)
Kostiumograf II: Maria Kotarska , Danuta Kamińska
Asystent kostiumografa: Agata Culak , Katarzyna Chojnacka-Walczak (w czołówce imię: Barbara), Grażyna Pściuk , Amalia Mamedova (Baku), Nina Martynowa (Moskwa)
Garderoba: Tatiana Lazerova (Baku)
Militaria: Jan Rutkiewicz
Muzyka: Michał Lorenc
Instrumentacja: Tadeusz Karolak , Michał Lorenc
Wykonanie muzyki: Marta Stanisławska (cymbały, rig; zespół „Des Orient”), Klaudiusz Baran (akordeon; zespół „Des Orient”),Bogdan Kupisiewicz (tar, gitara; zespół „Des Orient”), Mariusz Puchłowski (flety; zespół „Des Orient”), Michał Woźniak(kontrabas; zespół „Des Orient”), Robert Siwak (darabuka, daf, bendir, rig, zarb; zespół „Des Orient”), Małgorzata Szarlik-Woźniak(skrzypce; zespół „Des Orient”), Kayah (wokaliza), Piotr Maślanka(perkusja), Stefan Sendecki (instrumenty klawiszowe, dzwonki),Janusz Grobelny (fortepian), Sinfonia Varsovia (Warszawa)
Dyrygent: Tadeusz Karolak
Konsultacja muzyczna: Zbigniew Zbrowski
Realizacja nagrań: Rafał Paczkowski (nagrań dokonano w studiach Polskiego Radia: S-1, S-2, S-4), Paweł Lipiec (asystent)
Montaż muzyki: Jacek Hamela (Grupa 7/4), Piotr Pacuła-Sergiel(Grupa 7/4)
Dźwięk: Krzysztof Jastrząb
Asystent operatora dźwięku: Dariusz Stanek
Mikrofoniarz: Andrzej Chuszno , Rafał Piłkowski
Efekty dźwiękowe: Henryk Zastróżny , Dariusz Zastróżny
Zgranie dźwięku: Andrzej Artymowicz (WFDiF), Tomasz Dukszta(WFDiF)
Udźwiękowienie: Anna Rutkowska (Da Vinci), Monika Szuszkiewicz (Da Vinci)
Montaż: Krzysztof Szpetmański
Asystent montażysty: Hanna Kobus , Iwona Rudnicka
Charakteryzacja: Magdalena Łęcka , Ewa Drobiec
Asystent charakteryzatora: Anna Gorońska , Violetta Górak ,Patrycja Adaszewska , Magda Moskal , Rena Aliyeva (Baku)
Obsługa make-up: Waldemar Pomaski
Casting (reżyseria obsady): Teresa Violetta Buhl , Rafig Aliyev(Baku)
Konsultacja: Stefan Szmidt (ds. tradycji i obyczajów dworskich),Jerzy Celiński (ds. koni i powozów), Andrzej Mikiciuk (ds, samochodów), Marek Pinkowski (ds. zwierząt), Jerzy Celiński(układ walki na bagnety)
Koordynacja kaskaderska: Ryszard Janikowski
Ewolucje kaskaderskie: Ryszard Janikowski , Jerzy Celiński ,Krzysztof Fus , Robert Brzeziński , Janusz Chlebowski , Stefan Wójcicki , Jacek Kadłubowski , Józef Stefański , Bogdan Michalak ,Jacek Jeleń , Ryszard Francman , Piotr Cichoń , Robert Cichoń ,Zbigniew Świderski , Grzegorz Jurek , Jacek Długosz , Paweł Pliszka , Czesław Magnowski
Efekty pirotechniczne: Paweł Grzelak , Siergiej Gałkin (Moskwa), Ewgenij Pokrowskij (Moskwa)
Efekty specjalne: The Chimney Pot (także napisy), Jędrzej Sabliński (producent), Małgorzata Kiełkiewicz (kierownik produkcji), Aleksander Winecki (kolorysta)
Transport: Kazimierz Zdanowicz , Lech Markowicz , Robert Sarek, Tomasz Pyć , Grzegorz Korus , Krzysztof Karuk , Konrad Orłowski , Waldemar Zalewski , Mukhtar Azizbekov (Baku), Kamil Aliyev (Baku)
Catering: Zbigniew Michalski , Krzysztof Adamus
Public relations: Izabela Wójcik (rzecznik prasowy)
Promocja filmu: Izabela Wójcik (szef działu medialnego),Jarosław Krychowiak (kierownik produkcji działu medialnego; kierownictwo produkcji filmu promocyjnego), Karolina Szyszko(asystent szefa działu medialnego), Gerard Matelski (współpraca produkcyjna działu medialnego), Maciej Maciantowicz (współpraca produkcyjna działu medialnego), Roman Grad (współpraca produkcyjna działu medialnego), Krzysztof Wawrzyniak (projekty scenograficzne), Wojciech Pawlak (projekty scenograficzne), Ewa Radczuk (administrator działu medialnego), Maciej Pisarek(scenariusz i reżyseria filmu promocyjnego), Tomasz Michałowski(zdjęcia filmu promocyjnego), Jacek Tarasiuk (montaż filmu promocyjnego), Łukasz Szwarc-Bronikowski (montaż filmu promocyjnego)
Opracowanie graficzne: Rosław Szaybo
Fotosy: Łukasz Łasica , Jacek Szymczak , Piotr Bujnowicz
Opieka medyczna: Luxmed (Warszawa)
Kierownictwo produkcji: Leszek Pieszko , Nadir Aliyev (Baku), Ludmiła Gabiełaja (Moskwa)
Kierownictwo produkcji II: Teresa Paszkiewicz , Henryk Presz ,Beata Cybula
Asystent kierownika produkcji: Kinga Domagała , Katarzyna Jarzyna , Ayub Mamedov (Baku), Usif Alizadeh (Baku), Orif Ibragimow (Baku), Adalat Unisov (Baku), Farangiz Mamaedova(Baku)
Współpraca produkcyjna: Joanna Stankiewicz-Damięcka
Kierownictwo planu: Ramo Olejnik
Sekretariat planu: Bożena Walinowicz-Pacholska
Sekretariat grupy: Ewa Kaczmarek
Administracja: Anna Kryszkowska , Siergiej Łaptiew (Moskwa), Tatiana Majorowa (Moskwa), Andriej Razumowskij Jr. (Moskwa), Ewgienij Siemienow (Moskwa), Elena Uspienskaja (Moskwa)
Księgowy: Aleksandra Buchalik (CAIRO), Elżbieta Jezierska(CAIRO)
Kasjer: Izabela Kosonowska
Producent: Dariusz Jabłoński , Ali Hoomani (Baku), Andriej Razumowskij (Moskwa), Jurij Romanienko (Moskwa)
Producent II: Violetta Kamińska
Asystent producenta: Ewa Turczańska
Współproducent: Sławomir Rogowski (AF TVP S.A.)
Producent wspierający: Stanisław Pacuk (Kredyt Bank S.A.)
Koproducent: Paweł Mossakowski (Canal +), Małgorzata Retej(Canal +)
Produkcja wykonawcza: Apple Film Production
Produkcja: Message Film
Koprodukcja: Telewizja Polska , Canal+ Polska , Komitet Kinematografii , Agencja Produkcji Filmowej
Współprodukcja: Kredyt Bank PBI S. A.
Usługi produkcyjne: Silkway Entertainment (Baku), Fora-Film M.(Moskwa)
Ubezpieczenie filmu: Agropolisa S.A.
Laboratorium: Telewizja Polska
Ścięcie negatywu: Barbara Fryś , Grażyna Klejdinst , Elżbieta Kossek , Marzenna Królak , Teresa Rychlicka
Obsada aktorska: Mateusz Damięcki (Baryka Cezary), Krystyna Janda (Jadwiga Barykowa, matka Cezarego), Janusz Gajos(Baryka Seweryn , ojciec Cezarego), Daniel Olbrychski (Gajowiec Szymon , opiekun Baryki), Małgorzata Lewińska (Kościeniecka Laura , sąsiadka Wielosławskich, kochanka Baryki), Urszula Grabowska (Szarłatowiczówna Karolina (Karusia) , kuzynka Wielosławskich), Karolina Gruszka (Okszyńska Wanda , wychowanica Turzyckich w Nawłoci), Maciej Stuhr (Hipolit Wielosławski), Marcin Dorociński (Lulek Antoni), Borys Szyc(Buławnik), Danuta Szaflarska (ciotka Aniela w Nawłoci), Teresa Szmigielówna (ciotka Wiktoria w Nawłoci), Alicja Jachiewicz(Wielosławska, matka Hipolita), Piotr Gąsowski (ksiądz Nastek w Nawłoci), Krzysztof Globisz (Władysław Barwicki, narzeczony Laury), Robert Gonera (komisarz bolszewicki w Baku), Adam Hanuszkiewicz (hrabia Storzan, właściciel Odolan), Jan Nowicki(wuj Leon Skalnicki w Nawłoci), Wojciech Siemion (Maciejunio, służący Wielosławskich), Aleksander Karpienko (Rosjanin Sasza, przyjaciel Baryki w Baku), Ramil Azimow (Żyd Jasza, przyjaciel Baryki w Baku), Elnur Gusjejnow (Azer Tachir, przyjaciel Baryki w Baku), Emir Tahirow (Ormianin Wartan, przyjaciel Baryki w Baku), Asiel Awyłowa (Aida, siostra Wartana, pierwsza miłość Baryki),Elżbieta Jarosik (niania Cezarego), Rafig Aliyev (prezes, pracodawca Seweryna Baryki), Tofik Gusiejnow (dyrektor szkoły),Bogusław Sar (stróż lotniska), Mariusz Jakus (marynarz plądrujący mieszkanie Baryków), Ewa Dałkowska (księżna Szczerbatow-Mamujew), Julia Krawczuk (księżniczka Szczerbatow-Mamujew),Kaja Śródka (księżniczka Szczerbatow-Mamujew), Agata Walinowicz (księżniczka Szczerbatow-Mamujew), Igor Salamow(matros-strażnik), Orif Ibragimow (ksiądz Gruzin), Nidgad Kazimow(Azer), Rauf Sahsuworow (oficer turecki), Konstanty Czicziszwili(ksiądz Gruzin), Aleksander Bielawski (Jastrun, przyjaciel Seweryna Baryki), Michaił Kabanow (dowódca patrolu na Placu Czerwonym), Wojciech Duryasz (ksiądz w pociągu do Polski),Robert Żołędziowski (oficer ułanów na granicy), Ksawery Bajon(chłopiec na granicy), Romek Szyc (chłopiec na granicy), Leon Niemczyk (profesor Fiszer, dziekan medycyny), Katarzyna Raduszyńska (dziewczyna Fiszera), Marta Zięba (dziewczyna Fiszera), Lech Dyblik (recepcjonista w Hotelu Europejskim), Maciej Szary (poseł), Jakub Przebindowski (porucznik Mamczur, dówdca Baryki w Wojsku Polskim), Marcin Lamprecht (Jędrek, służący Wielosławskich), Stefan Szmidt (Turzycki, rządca w Nawłoci),Mirosława Marcheluk (Turzycka), Violetta Arlak (dziewka z Nawłoci ubijająca kapustę), Maciej Damięcki (ekonom w Chłodku), Edward Kusztal (służący w Odolanach), Renata Kossobudzka (teściowa Laury), Emil Wesołowski (wodzirej na balu w Odolanach), Krystyna Łubieńska (pani Krystyna), Zygmunt Bielawski (lekarz w Nawłoci),Katarzyna Łaniewska (służąca Gajowca), Andrzej Chyra(przewodniczący na zebraniu komunistów), Agata Kulesza (kobieta na zebraniu komunistów), Tadeusz Szymków (robotnik na zebraniu komunistów), Marek Frąckowiak (uczestnik zebrania komunistów),Andrzej J. Dąbrowski (uczestnik zebrania komunistów), Janusz Rymkiewicz (oficer policji pod Belwederem), Stanisław Banasiuk(poseł; nie występuje w czołówce), Ewa Dąbrowska (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce),Waldemar Gawlik (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Monika Jeremicz-Siedliska (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce),Grzegorz Kulikowski (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Zbigniew Moskal (reporter na polu bitwy warszawskiej; nie występuje w czołówce), Monika Nogaj(dziewczyna na podwórzu; nie występuje w czołówce), Joanna Przybyłowska (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Henryk Rajfer (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Rafał Rutowicz (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Piotr Rybak (tancerz na balu w Odolanach; nie występuje w czołówce), Piotr Sierecki (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce),Monika Soszka (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Barbara Szeliga (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce),Alina Świdowska (Żydówka na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce), Marek Węglarski (Żyd na podwórku warszawskiej kamienicy; nie występuje w czołówce)

Nagrody
2001 Michał Lorenc Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-nagroda jury młodzieżowego
2001 Michał Lorenc Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF)-nagroda za muzykę
2001 Anna Wunderlich Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF)-nagroda za scenografię
2001 Małgorzata Braszka Gdynia (do 1986 Gdańsk) (FPFF)-nagroda za kostiumy
2001 Nagroda Stowarzyszenia „Kina Polskie”-Diamentowy Bilet 1.700.000 widzów
2002 Anna Wunderlich Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza scenografia; za rok 2001
2002 Małgorzata Braszka Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsze kostiumy; za rok 2001
2002 Maciej Stuhr Orzeł, Polska Nagroda Filmowa (nominacja) w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska; za rok 2001

Pierwowzór: PRZEDWIOŚNIE
Gatunek: Powieść
Autor pierwowzoru: Stefan Żeromski

Utwór muzyczny: CZERWONY SZTANDAR
Słowa piosenki (-nek): Bolesław Czerwieński

Utwór muzyczny: POLONEZ AS-DUR
Muzyka: Fryderyk Chopin
Wykonanie muzyki: Paweł Mazurkiewicz

Utwór muzyczny: KOZAK
Muzyka: Roman Rewakowicz
Wykonanie muzyki: Janusz Grobelny

Utwór muzyczny: SONATA FORTEPIANOWA OP. 110
Muzyka: Ludwig van Beethoven
Wykonanie muzyki: Paweł Mazurkiewicz

Utwór muzyczny: MARSZ WOJSKOWY NR 1
Muzyka: Franciszek Schubert
Wykonanie muzyki: Paweł Mazurkiewicz

Utwór muzyczny: TANIEC WĘGIERSKI NR 3
Muzyka: Johannes Brahms
Wykonanie muzyki: Paweł Mazurkiewicz

Utwór muzyczny: KANKAN
Muzyka: Jacques Offenbach
Wykonanie muzyki: Paweł Mazurkiewicz

Utwór muzyczny: ORFEUSZ I EURYDYKA
Muzyka: Christoph Willibald Gluck

Utwór muzyczny: PANIE CO LOSY LUDZKOŚCI…
Muzyka: Stanisław Moniuszko

Patrz także:
2002 PRZEDWIOŚNIE (serial tv)

Zobacz także w naszych innych bazach:
Film fabularny 1902-1939 – PRZEDWIOŚNIE
Bibliografia – PRZEDWIOŚNIE

Zobacz w internecie:
http://www.przedwiosnie.com – Oficjalna strona filmu

© Copyright 2017 Krystyna Janda. All rights reserved.